· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Copii cu nevoi speciale > Virus Proteus
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Virus Proteus     
BadiuM

13.09.2004 4:50   Virus Proteus  citat 

Nepotelul meu, de 1 an si o luna i-a fost depistat microbul
Proteus
. Am marea rugaminte sa-mi spuneti:
-care este cauza ce a generat acest microb
-cat sunt eu, bunica vinovata de aparitia lui; unde am gresit, ma apasa sufleteste ca e vina mea (a fost adus din Ardeal la mine in Moldova acum 2 luni)
-are o perioada de incubatie;
- cat este de periculos, care sunt repercursiunile lui.
-cum se elimina din organism, (dupa un tratament indelungat sau soc cu antibiotice)
-ce inseamna ca rezultat la urocultura 60% Proteus.
P.S. Copilul a facut febra mare si dupa controlul medical s-a stabilit ca ar avea ceva urinar. Rezultatul analizei a dat acest proteus. Am facut un tratament ne injectabil cu: e-mox si ospamox si biseptol. Starea copilului a revenit la normal. Dar dupa 2 saptamani, aceleasi simptome au reaparut ,dar mai violente (temperatura 40 grade si...) Un alt control medical , o alta medicamentatie cu: gentamicina din 12 in 12 ore timp de 7 zile, din care 3 zile si algocalmin injectabil.Toata aceasta perioada a fost insotita din 3 in 3 ore de tratament pt. temperatura: nurofen si calpol. Maine este a 7 zi, dar in a doua zi am repetat urocultura si citita azi: 60%(poteus!) Medicul a solicitat o noua urocultura acum dupa terminarea tratamentului.
Astept parerea competenta a d-voastra.
Va multumeste anticipat o bunica necajita.

sus

Denunta
Cora

13.09.2004 4:59   Re: Virus Proteus  citat 

----------
BadiuM a scris:
Nepotelul meu, de 1 an si o luna i-a fost depistat microbul
Proteus
. Am marea rugaminte sa-mi spuneti:
-care este cauza ce a generat acest microb...
----------

daca nu ma insel, acest microb se ia de prin maternitati, spitale... am o prietena al carui copil l-a luat in primele zile din maternitate, si copilul a tinut-o in primii 2 ani ba cu infectii urinare, ba cu pneumonii repetate.

din pacate este destul de puternic, face probleme mai ales in copilarie si ca toti microbii de spital nu poate fi indepartat, indiferent de tratament. trist

sper sa ma-nsel, ar suna mai bine pt. dv., dar nu cred.

sus

Denunta
business

Copii
BOBI: 20 ani, 8 luni
ROBERTO: 17 ani, 3 luni
RIHANNA: 11 ani, 6 luni

13.09.2004 10:09     citat 

Draga mea bunica,
Dna doctor Negulescu este persoana cea mai indicata sa-ti dea sfaturile de care ai nevoie acum...cu toata increderea si cu toata speranta du-te cu baietelul la dansa.
Ce medic are in prezent baietelul?
Multa sanatate.

sus

Denunta
doralina

19.11.2004 3:55     citat 

baietelul meu a avut proteus ,depistat la 2 saptamani de la nastere,in maternitate.a cedat la a treia combinatie de antibiotice si n-a mai revenit.

sus

Denunta
Maria0408

06.02.2010 2:26     citat 

"baietelul meu a avut proteus ,depistat la 2 saptamani de la nastere,in maternitate.a cedat la a treia combinatie de antibiotice si n-a mai revenit."

Doralina, ne poti spune cu ce antibiotice a cedat microbul?

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: