· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Casnicie, familie > monotonia nu este un dezastru in casatorie?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3
subiect nou  raspunde
autor monotonia nu este un dezastru in casatorie?     
yoyoit

Copii
Andrea (Cicci Capricci): 18 ani, 2 luni

25.03.2003 2:40     citat 

Pentru Carmella si Luminita, si alte persoane interesate: am si eu adesea probleme de monotonie si rutina (cred ca una implica automat cealalta). Cum vedeam ca se alterneaza "statul bine" cu "statul rau", am inceput sa analizez situatiile. In consecinta, cred ca se trateaza, cateodata, de o problema total fiziologica: depresiile pre sau post-menstruale. Am spus, cred si m-ar interesa voi ce parere aveti. In acele perioade ma simt tare singura si neinteleasa de nimeni si tare izolata si pe un drum fara intoarcere sau ameliorare a situatiei. Vad totul ca o linie blestemat de dreapta in care nu se intampla niciodata nimic.

sus

Denunta
Carmella

26.03.2003 3:03     citat 

ntz, nu e asta, cel putin nu la mine. Si apropos de sindromul pre sau post menstrual, eu nici nu cred ca exista asa ceva surprins surprins surprins

sus

Denunta
daniluca

27.03.2003 9:40     citat 

Ba eu chiar il am si nene sa nu-mi stai in cale..... nervos
Cam doua trei zile inainte e nasol...si eu cred ca au explicatie...hormonii...
Nu am pofta de mancare (ceea ce e bine), tonusul e scazut, nervozitate, uneori si ameteli....plus durerile de cap de rigoare...
No, asta e...bine ca barbatii fac armata..... trag cu ochiul

sus

Denunta
ina_nz

Copii
Adrian: 17 ani, 4 luni
Maya: 11 ani, 4 luni

28.03.2003 1:54     citat 

Ei bine nu mi-e jena sa recunosc ca mi s-a intamplat sa cunosc o persoana de sex masculin si sa zic :"E uite ca tipului asta mi-ar placea sa-i povestesc cate ceva o noapte intreaga trag cu ochiul !! "
Ba chiar uneori i-am spus si sotului ...."Uite cu X chiar te-as insela odata" ....actor sau cunoscut .....si am ras amandoi pe tema asta fara nici o problema.
Ba as spune ca asta e un mod de a alunga monotonia....e ca o joaca de-a gelozia....o tachinare sexuala......un mod foarte placut si repede de a ajunge in pat (cand ajungi!!!)
Si pentru ca se plecase de la monotonie.....mi se pare ca se confunda cu plictiseala de persoana de langa tine, cu rutina, cu nefericirea in casnicie......ceea ce este fals!! Si o perioada indelungata de lapte si miere poate deveni la un moment dat monotonie. Opusul starii de monotonie nu cred ca e starea de fericire (cum cred unii....nu dintre cei care au raspuns ci in general din cate am mai discutat) ci noutatea, actiunea, sa faci ceva nou si traznit macar o data pe an....si multe altele....pe care daca ai rabdare si iti doresti cu adevarat le descoperi in timp....

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 18 ani, 7 luni

28.03.2003 4:29     citat 

Yoyoyo scot limba , pai face parte din viata, numai ca daca mai citesti o data ce am scris, ai sa vezi ca ce am spus eu nu era ceva negativ sau de care sa ma plang. Ideeea era ca accept si aceste aspecte ale vietii pentru ca le fac fata cu succes. Cel putin pana acum si sper ca si de acum incolo.
Cat despre sindromul ala de femeie inainte de... rad , nici naiba nu cred ca vrea sa imi stea in cale la ce draci am pe mine rad rad

sus

Denunta
Carmella

28.03.2003 6:43     citat 

deci exista ... eu credeam ca e doar acoperirea barbatilor cind ne enerveaza ca sa poata zice "iar esti in perioada aceea ?", desi ar trebui sa-si dea seama ca nu poate sa te tina un an intreg acea perioada zambet
Eu sint mai cu chef de viata ca oricind inainte, in perioada si dupa. Concluzia: nu de la sindromul asta imi vin mie idei ... cred ca apare in perioadele in care n-am un alt stres, si-atunci imi caut eu singura unul. Atunci ma simt neglijata, mult prea muncita etc, imi amplific toate aceste sentimente si cind apare EL in fata mea cu o vorbulita nevinovata, EXPLODEZ ! Incep sa cred si eu ce-i reprosez ... rad Noroc ca ma tine cam juma de ora ... timp in care ma lasa sa zic ce-mi trece prin cap, apoi ma-ntreaba "gata?" ... si eu zic "gata!" si e ...gata ... pina data viitoare rad

sus

Denunta
Renata

Copii
ENYA ANNE MARIE: 18 ani, 1 luna

03.04.2003 10:30     citat 

MONOTONIA este un dezastru in casatorie ...
COMUNICAREA cel mai bun " drum "pentru o casnicie reusita .

sus

Denunta
Alec

Copii
RARES - CRISTIAN: 17 ani, 5 luni

08.04.2003 11:21     citat 

Si uite asa se poate vedea ca exista persoane din fiecare categorie.
Unii intorc capul altii nu (inca zambet Coraaaa ). Unii isi exprima dorintele sotului sau sotie altii considera ceva tabu si nu ar vrea sa pericliteze bunul mers al casniciei.
Ideea este ca trebuie sa le acceptam pe toate asa cum ne accepta si ele.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: