· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Obiceiuri , traditii si credinte > cand taiati motul !
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4
subiect nou  raspunde
autor cand taiati motul !     
mamistef

Copii
Tudor: 15 ani, 6 luni
Maria: 12 ani, 1 luna

10.12.2009 9:54     citat 

hehe rad ce nasa cool are Ariana!
Cu tunsul bretonului zic eu ca e o chestiune de viteza, eventual cind e mai obosita(in caz ca nu e nervoasa atunci cind e obosita), o mingii si-i aduci parul in fatza,nu mult,ci mai degraba firele care chiar pica in ochi,si-i tai repede bretonul.La copii oricum nu e problema daca e bretonul tuns un pic aiurea,ca tot se cufuleste.Eu asa am facut,nici n-a avut timp sa reactioneze,si am mai cizelat pe ici pe colo repede.Oricum daca s-ar fi agitat nu m-as fi bagat cu foarfecele asa de aproape de ochii ei jenat ,prefer o clama decit un ochi lipsa.

sus

Denunta
Drutza

Copii
Luluk: 11 ani, 11 luni

08.02.2010 11:33     citat 

Asa cum nu am tinut cont de nici o superstitie, am sarit si peste taierea motului la 1 an... foarte fericit e adevarat, nici nu am taiat din par, dar asta pt k nu prea are mult
Motul il luam la vara, deci la 1 an jumate trag cu ochiul
Oricum, nu am reusit inca sa aflu de la nimeni ce pateste efectiv copilul rad dak nu-i iau motu' la 1 an, pana acum in 2 luni n-a patit nik din cauza asta rad rad

sus

Denunta
gogolea

08.02.2010 11:46     citat 

eu i-am taiat deja bretonul de doua ori; pana face un an creste motul la loc rad
parca i s-a si indesit parul de cand l-am ajustat trag cu ochiul

sus

Denunta
mtl

10.02.2010 12:41     citat 

si acolo unde nu e obiceiul motului si al turtei, ce se intampla cu copiii? foarte fericit

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 14 ani, 1 luna
Pufarina: 9 ani, 11 luni

10.02.2010 9:40     citat 

----------
Drutza a scris:
Oricum, nu am reusit inca sa aflu de la nimeni ce pateste efectiv copilul rad dak nu-i iau motu' la 1 an, pana acum in 2 luni n-a patit nik din cauza asta rad rad
----------

al meu are 3 ani juma si nu cred ca ma mai apuc sa ii tai motu acuma foarte fericit .. desi maica-mea incerca sa imi explice ca merge si la 3 ani...
te tin la corent ...
ma gandesc sa nu cheleasca ca ta-su rad

sus

Denunta
Drutza

Copii

10.02.2010 3:23     citat 

----------
furnicutza26 a scris:
----------
Drutza a scris:
----------

al meu are 3 ani juma si nu cred ca ma mai apuc sa ii tai motu acuma foarte fericit .. desi maica-mea incerca sa imi explice ca merge si la 3 ani...
te tin la corent ...
ma gandesc sa nu cheleasca ca ta-su rad
----------

rad rad rad rad
pai ia de afla daca lu' tati i-au taiat motu' si foarte important, la ce varsta rad

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

10.02.2010 3:49     citat 

pei norvegienii nu taie motzu, drept care 90% din barbatii peste 35 ani nu mai au par in cap.....asa ca uite ti-am raspuns la intrebare scot limba
pune mana de taie motu la copil pana nu face 30 ani, cu atat mai mult daca e fata scot limba

sus

Denunta
mtl

10.02.2010 4:29     citat 

----------
furnicutza26 a scris:
pei norvegienii nu taie motzu, drept care 90% din barbatii peste 35 ani nu mai au par in cap.....asa ca uite ti-am raspuns la intrebare scot limba
pune mana de taie motu la copil pana nu face 30 ani, cu atat mai mult daca e fata scot limba
----------

La noi i-a taiat preotul la botez o suvita, pot sa consider ca e ala motul? foarte fericit scot limba
Ca daca nu, ascult sfatul tau! zambet

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

10.02.2010 5:11     citat 

daaa.. ca bine zici. chiar asa! ca la botez se taie din par, chestie care simbolizeaza ceva, nu stiu ce. deci chestia simbolica e facuta. atuncea de unde si pana unde taiatu motului inca o data?

la fel ca chestia aia cu scosul mirilor la biserica, dupa nunta... ca am intrebat preotu care e faza, si m-a cam aburit ca de fapt vine dintr-un obicei pre crestin, pagan si nu mai stiu ce.... pai daca e pagan,de ce il fac preotii?

hai ca dam in allte alea, dar imi exprim si eu nedumeririle ca omu surprins

sus

Denunta
Drutza

Copii

10.02.2010 8:05     citat 

da, da, botez am facut, si i-a taiat par. Acum marea intrebare e daca se pune confuz foarte fericit
Oricum, ne dezmotam si noi, nu de alta da-i prilej de petrecere, gratar, tort, bla, bla...dar sa vina caldura care este... prostit deci oricum, mult mai devreme de 30 ani rad probabil chiar pana in 30 ai mei scot limba

sus

Denunta
alinagr31

Copii
razvan-mihai-catalin: 12 ani, 6 luni
roxana elena sorana: 9 ani, 4 luni

13.02.2010 6:13     citat 

Buna seara fetelor.Am si eu o intrebare.Noi ii taiem motul lui razvan in vara,dupa 2 ani,acasa,dar vrem sa fie ceva frumos.Asa ca m-am gandit sa facem cateva invitatii ..oricum vor fi doar familiile plus ceva amici,dar ar fi o amintire frumoasa.Aveti ceva idei pt textul invitatiei de mot?Am cautat pe net,dar majoritatea sunt pt botez ochi peste cap

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: