· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Vreau un copil > rh negativ si al doilea bebe
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor rh negativ si al doilea bebe     
roxica

Copii
Alexandra Elena: 20 ani, 11 luni

11.04.2003 12:05   rh negativ si al doilea bebe  citat 

haide ca iara va stresez cu rh-ul asta..dar oricum pentru mine este o problema spinoasa..asa ca maici care aveti rh negativ si aveti si al doilea bebe cum a ajutati...
multumesc

sus

Denunta
ghedani

Copii
roberto

15.09.2003 8:46   si eu am rh negativ  citat 

dar la maternitate mi-au facut vaccinul. L-au facut la toate mamicile cu rh negativ.Poate ti l-au facut si nu stii.

sus

Denunta
Cora

15.09.2003 9:30     citat 

Chiar daca ai citit articolul, mai fa-o odata. trag cu ochiul Factorul Rh?

Daca ai facut Imunoglobulina la nastere nu o sa ai probleme la cel de-al 2-lea copil. Cel mai bine intreaba ginecologul tau.

sus

Denunta
Dodutz

16.09.2003 1:28     citat 

Eu am Rh negativ, iar tatal copilului pozitiv. Am o singura nastere la activ, iar in perioada de sarcina, cam prin luna a sa nu respinga "micutul". Mi-a eu am Rh negativ si un singur copil.In timpul sarcinii mi s-a 3 ori, prima oara s-au dezvoltat anticorpi intr-un procent usor ridicat, apoi nu.Fetita s-a la nastere mi s-a atunci, ginecologul meu m-a vreo 4 ori sa ma intrebe ce fac, nu-s pregatita pentru urmatorul? Cica n-ar fi nici o problema, dar tot cel mai bine e sa discuti cu ginecologul tau.Am un coleg de servici a) si a
ralu11

14.11.2004 3:36   Rh negativ si al doilea bebe  citat 

si eu am Rh negativ si un copil care din fericire nu are probleme.mie nu mi s-a nici la nastere.....nici nu m-au intrebat daca mai vreau pe viitor copii.
acum e tarziu?se mai poate face ceva?...de ce nu mi-a copilul ... este foarte important
Chiar daca ei au Rh pozitiv nu este obligatoriu sa fi dezvoltat anticorpi. Trebuie sa megi la centru hematologic sa iti faci o titrare de anticorpi si in functie de rezultat vei decide cu ginecologul tau ce trebuie facut. Cu o atenta monitorizare si imunizari in timpul sarcinii nu vor fi probleme. trag cu ochiul

sus

Denunta
Doinaden

Copii
Bianca Dencescu: 25 ani, 2 luni
Miruna Dencescu: 21 ani, 5 luni

30.12.2004 5:02     citat 

Dragi mamici/tatici, sunt la primul raspuns pe acest Forum
Sunt Doina, am 2 fete de 8 ani si 4 ani, am RH negativ, si fetele sunt normale, am fost injectata cu Imonoglobulina anti D si nu am avut nici un fel de probleme si chiar mai vreau un copil.Am facut dozarea cu anti corpi luna de luna si totul a asta, tot inainte.

sus

Denunta
bicbic

01.06.2005 12:04     citat 

buna fetelor.am si eu rh negativ si am 2 sarcini pierdute si doi copii .dar amindoi sint sanatosi.e drept ca acum mi-e frica sa mai fac al 3 lea ptr ca la mine s-ar considera a 2 ori in tim[ul sarcinii.odata cind te duci la spital asta fiind pe la 3 luni si o data intre a sarcina.si atit.mama spunea ca acasa se urmareste mai des sarcina cu rh dar aici e ca si cind e un lucru normal.a am facut scaner doar la 3 luni prima data cind m-am dus la spital,in rest nu vor sa-ti mai faca nici la cerere.asta oricum depinde aici si de politica spitalului ca sa zic asa.mi-am zis ca atunci cind o sa ajung acasa o sa discut cu un medic despre treaba asta sa vad ce-mi recomanda el in legatura cu o alta sarcina de ex.

sus

Denunta
Bianca1997

13.06.2005 11:59     citat 

si eu am RH negativ, si 2 copii, sper sa vina si cel de-al treilea.

sus

Denunta
MariaMona

Copii
Julia: 18 ani
Emi: 15 ani, 6 luni
Andreea: 9 ani, 10 luni
am nascut deja!

13.06.2005 1:18     citat 

Roxica, eu zic in primul si in primul rand sa mai iti faci o data testul rh. Eu mi l-am facut de doua ori in romania - o data pe la 16 ani, o data cand am ramas gravida si eram convinsa ca am rh negativ. Am venit in germania, mi-au facut testul de sange de doua ori sa se convinga si am de fapt rh pozitiv... rasu-plansu... Daca ti l-ai facut la un laborator performant si esti sigura ca ai rh-negativ, asculta-le pe fete ca ele stiu mai bine. Eu iti zic doar ce-am patit eu fiindca si eu eram super stresata ca am rh-negativ si cand colo...

sus

Denunta
lumyelena

Copii
M A: 17 ani, 5 luni
A B: 15 ani, 3 luni

02.01.2008 9:03   Re: rh negativ si al doilea bebe  citat 

Roxica eu am 2 copii , sotul RH pozitiv, eu negativ.
Chiar de la prima sarcina mi-am facut lunar testul de anticorpi cu toate ca dr mi-a imunizare.
Apoi cand am ramas a anticorpi si spre norocul meu toate au iesit negative.

Am nascut ambii copii pe cale naturala, si amandoi copii au grupa si RH sotului

sus

Denunta
dyenuta

Copii
alissa: 14 ani, 10 luni

04.01.2008 2:38   Re: Rh negativ si al doilea bebe  citat 

----------
ralu11 a eu am Rh negativ si un copil care din fericire nu are probleme.mie nu mi s-a nici la nastere.....nici nu m-au intrebat daca mai vreau pe viitor copii.
acum e tarziu?se mai poate face ceva?...de ce nu mi-a eu am rh-ul negativ si un copil....groaznic era ca in fiecare luna mergeam sa "donez" sange ca sa vada anticorpi... plang sau sunt foarte trist
la nastere mi s-a scumpa...iar unele spitale nici nu o au!!!
multa sanatate

sus

Denunta
lumyelena

Copii
M A: 17 ani, 5 luni
A B: 15 ani, 3 luni

04.01.2008 3:35   Re: Rh negativ si al doilea bebe  citat 

[color=blue][quote="ralu11"]si eu am Rh negativ si un copil care din fericire nu are probleme.mie nu mi s-a nici la nastere.....nici nu m-au intrebat daca mai vreau pe viitor copii.
acum e tarziu?se mai poate face ceva?...de ce nu mi-a la inceput, cred ca se mai paote face acel vaccin cu imunoglobuline D si prin saptamana 28 de sarcina dar NU sunt sigura de asta. Daca cel de-al 2 copil are grupa si Rh tau iar ar trebui sa nu fie nici o problema.

eu zic sa mergi la medic sa discuti toate astea, eu am rh negativ si 2 copii numai ca mie mi s-a imunizare dupa ambele sarcini, asa ca ce ti-am scris mai sus sunt numai din auzite

Intr-adevar este scup vaccinul , in jur de 4.000.000 , dar conteaza fff mult si de doctorul care te supravegheaza. Cand s-a nastere la mine dr a mi-a dr cu suflet................

sus

Denunta
andreea_rh

24.02.2011 9:59   Incompatibilitatea Rh in sarcina  citat 

Buna seara
Va recomand blogul http://rhnegativ.wordpress.com/ pentru a pentru a pentru "luminitele " noastre. Sanatate si numai bine! Ariana

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: