· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia pana la 3 ani > Alimentatia - cruditati
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Alimentatia - cruditati     
mamaluieric

Copii
Eric: 19 ani, 7 luni
Hanna: 16 ani, 2 luni

08.06.2002 3:33   Alimentatia - cruditati  citat 

ne-am descurcat destul de bine, cred eu, pana acum (~1 an). dar ... cum se introduc verdeturile? cu care sa incep? poate trebuia sa o fac deja?
mersi

sus

Denunta
sumisa

Copii
Daria Ioana: 21 ani, 11 luni
Andrei Alexandru: 17 ani, 11 luni
Matia Stefan: 14 ani, 2 luni

10.06.2002 9:44     citat 

Ce verdeturi mamaluieric? La care te referi? Cam la un an trebe sa fi primit cam tot ce e comestibil pe lumea asta. looool dici chiar asa , dar aproape.

sus

Denunta
mamaluieric

Copii

10.06.2002 10:22     citat 

salata verde, castraveti, ardei, rosii. deci sunt ramasa in urma, trebuie sa iau masuri!!
----------
citat:
Ce verdeturi mamaluieric? La care te referi? Cam la un an trebe sa fi primit cam tot ce e comestibil pe lumea asta. looool dici chiar asa , dar aproape.
----------

sus

Denunta
sumisa

Copii

11.06.2002 5:07     citat 

Da poti sa incepi sa-i dai din astea, dar tot asa pe rand cum ai introdus celelalte alimente. Cu rosiile insa ai grijanu prea multe ca s-ar putea sa se irite la fundic. Dariei ii placeau foarte mult si trebuia sa le ascundem de ea. Ba mai mult pe la 1 an jumate am ajuns si sa vorbim cifrat cand era vorba de ele. Poti incerca si varza cruda sa vezi daca-i place.

sus

Denunta
Cora

11.06.2002 7:41     citat 

Atentie!
Varza cruda si toate din familia ei sint greu digerabile si in general nu se recomanda sub 3 ani. Incearca dupa 18 luni eventual cu varza fiarta dar mare atentie, putina la inceput.
Legumele uscate - fasole, linte, mazare - desi sint bogate in proteine, minerale si fier, este bine sa le eviti pina pe la 18 luni si mai intii puse in supa de legume.
Ciupercile evita-le efectiv pina la 2 ani, sint extraordinar de violente pentru burtica micutilor.

Salata verde, loboda, urzicile, spanacul puteai sa le dai cu incepere de la 5-6 luni, in supa de legume sau ca piureuri.

sus

Denunta
vladosmina

Copii
vlad: 19 ani, 7 luni

11.06.2002 8:21     citat 

Eu am inceput cu " verdeturile" cum le zici , de la 11 luni ( sau 10, nu mai stiu exact) . Cu salata verde merge mai greu ca o scoate din gura, dar castravetii si rosiile ii plac. Rosiile le curat de coaja si seminte ca sa i le pot da lui in minuta sa le manince si cred ca pina acum sint cele care ii plac cel mai tare.
Codruta ai perfecta dreptate in tot ce ai scris , cel putin asa scrie si prin cartile pe care le-am mai citit si eu(cind aveam timp).
Eu am avut din copilarie probleme cu varza si singura forma in care nu imi facea rau era varza acra. Cred ca de fapt varza acra e cea mai usor digerabila, dar nu stiu daca pot sa-i dau de la un an lui Vlad. Voi ce ziceti?

sus

Denunta
mamaluieric

Copii

11.06.2002 10:46     citat 

eu as incerca sa-i dau prima oara poate putina moare.
apropos! otetul pe la ce varsta e acceptabil? si maioneza?

sus

Denunta
Cora

12.06.2002 8:12     citat 

Otet poti pune foarte putin in ciorba sau in salata, dar te sfatuiesc sa folosesti zeama de lamiie, este mai buna.
Maioneza este un aliment "greu" si nu cred ca ar fi o idee buna sa i-o dai inainte de 18-24 de luni. Daca vrei incearca putina si mai bine sa fie cumparata, caci este pasteurizata. In casa daca o faci din oua crude, poate fi periculoasa pentru un copil asa de mic.

sus

Denunta
Cora

12.06.2002 8:14     citat 

Si apropo de moare, care banuiesc ca-i zeama de varza. Daca pentru un adult este destul de "pacatoasa"...ma refer la durerile de burta, iti inchipui cam ce efect va avea asupra un copil de 1 an?
Incearca cu varza bine fiarta, daca tii neaparat sa o incerci.

sus

Denunta
vladosmina

Copii

27.06.2002 1:22     citat 

Vlad este topit dupa broccoli, conopida si morcovi. Ar manca orice daca am si aceste trei legume in mancare. Greu este cu cartofii pe care ii scoate din gura. Accepta si telina fiarta si dovlecelul, dar nu cu aceeasi placere cu care mananca broccoli.
Vreau sa stiu daca gasesc la vremea asta conopida si broccoli pe piata in Romania (dupa socoteala mea ar trebui sa se gaseasca). Ma intereseaza in special in Ploiesti, daca stie cineva.

sus

Denunta
sumisa

Copii

27.06.2002 2:35     citat 

Sigur vei gasi conopida in toate pietele.si ieftina. Cu brocoli te sfatuiesc insa sa te abtii. Este importat nu se stie in ce conditii si de unde. Cred insa ca vei gasi acum pe piata suficient de multe legume proaspete si "adevarate".Mama ta probabil ca are si ea niste producatori( tarani) preferati in piata de la care e sigura ca cumpara produse de calitate.
Apropo de varza. Eu i-am dat Dariei inca de la un an. Nu pentru ca am tinut neaparat ci pentru ca s-a repezit la foaia de varza si a ingurgitat-o ca un iepuroi. Nu am avut nici un fel de probleme.

sus

Denunta
vladosmina

Copii

27.06.2002 3:17     citat 

Din pacate mama nu are producatori cunoscuti pentru ca bunica are gradina de legume. As fi fost interesata de broccoli pentru ca nu baloneaza , fata de conopida. Intodeauna ii pun putina conopida si mult broccoli in mancare.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: