· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > Fetita mea plange foarte rau in preajma barbatilor. Ce fac?
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Fetita mea plange foarte rau in preajma barbatilor. Ce fac?     
Cristy74

16.07.2009 12:21   Fetita mea plange foarte rau in preajma barbatilor. Ce fac?  citat 

Buna ziua,

Am o problema cu fetita mea de 1 an si 2 luni. Plange foarte tare cand se apropie de ea un barbat, inclusiv unchii ei, care o iubesc foarte mult si pe care ii vede destul de des. De cate ori vine la noi in vizita un barbat, trebuie sa ma duc cu ea in alta camera pentru ca plange foarte tare si abia pot sa o potolesc. De plecat noi in vizita la cineva nici nu se pune problema. Degeaba vorbesc cu ea si ii spun ca e mami si tati langa ea, ca nenea/unchiul o iubeste si nu-i face nimic. Stiu ca de la o anumita varsta incepe sa se sperie de straini, dar nu ma asteptam sa reactioneze atat de rau, si de asemenea nu ma asteptam sa reactioneze asa la unchii ei. Dati-mi va rog un sfat ce as putea sa fac, parca nu merge nimic.

Va multumesc

sus

Denunta
EmmaT

Copii
Nepotica: Maria Alexia: 12 ani, 5 luni
Nepotica: Iris Miruna: 10 ani, 6 luni

16.07.2009 1:03     citat 

Si nepotica mea care are un an si jumatete se ascunde dupa noi cand vede persoane straine mai ales barbatii.(dar si la femei) ..chiar daca sunt din familie si sunt cunoscutii...( cand il vede pe fratele meu pur si simplu tipa si vrea sa plece.)
Se rusineaza dar sunt persoane pe care le place si dupa se duce la ei.. si persoane la care nu vrea...am observat la ea cat de mult conteaza tonul vocii persoanelor respective .

Acum dupa o saptamana de mare..in parc s-a rusinat si nu vroia sa bage pe nimeni in seama...

sus

Denunta
bebeKoS

Copii
Ana Sofia: 8 ani, 11 luni
Maria Anastasia: 12 ani, 8 luni

16.07.2009 2:46     citat 

buna

si eu am o fetita timida
te-as sfatui sa nu o obligi deloc sa faca cunostinta cu ei acum daca nu vrea; mai bine mai amana vizitele pana cand vezi ca s-a mai schimbat

conteaza f mult si atitudinea lor; adica sa nu se bage in sufletul ei imediat, sa o ia in brate, sa ceara pupici etc.; mai bine o ignora si incearca de la distanta sa comunice cu ea (in cazul in care vrea sa stea in aceiasi camera cu voi, daca nu, nu o obliga)

mai important este sa se simta bine fetita ta, chiar daca tu esti un pic jenata de situatie; este doar o faza si tu trebuie sa fii aliatul ei zambet

sus

Denunta
flish

Copii
Ben: 12 ani, 8 luni

16.07.2009 8:28     citat 

La fel facea si Ben la un moment dat. Se speria de toata lumea: de alti copii, de femei, de barbati - dar in mod special de barbati.

Eu le-am spus pur si simplu sa nu se uite la el, sa nu puna mana pe el, sa nu vorbeasca cu el.
Daca vizita dura mult cam dupa o ora-doua in care eu si tac'so vorbeam cu oamenii si radeam si ne simteam bine, mai venea si el mai aproape de persoanele straine, mai zambea, mai aducea o jucarie.

Si la un moment dat a trecut pur si simplu. Dar nici acum al meu nu e din cale-afara de prietenos cu persoanele pe care nu le cunoaste. Pe de alta parte, nici eu nu sunt prostit

sus

Denunta
diodora

Copii
MIRIAM LUANA: 14 ani

17.07.2009 9:13     citat 

Eu zic sa o lasi sa creasca si sa nu o fortezi sa "socializeze"
Miriam si acum se mai ascunde de barbati si nu prea se imprieteneste cu ei! La ea functiona daca era lasata in pace...si sa faca ea primii pasi catre persoana respectiva ( in sensul ca ea se baga in vorba sau ea se apropia de el..in nici un caz invers nu accepta )
La un an Miriam se cuibarea la mine in brate si se ascundea de orice pers de sex masculin...si acum desi cunoaste o parte din vecinii de gen masculin..se fereste de ei, nu vorbeste cu ei !

sus

Denunta
alexxya

Copii
Diana-Maria: 10 ani, 9 luni

17.07.2009 3:21     citat 

Eu, prin natura meseriei mele, lucrez cu copii si stiu mai mult din experienta cum sa ma port cu ei. Am fost de curand la o fam (un unchi de-al sotului) cu o fetita de un an si ceva. De cum am intrat in casa, fetita a inceput sa urle de-a dreptul. Nu aveau unde sa o duca fiind o sg camera. Eu nici macar nu am privit-o pt ca stiam ca e sg situatie in care ar fi tacut. Intr-aDEVAR dupA 5 min se uita la noi cu niste ochi f mari si curiosi pt ca incepusem un joc de carti si nimeni nu-i zicea nimik. Pana la sfarsit (am stat doar o ora) a ajuns sa traga de pantalonii mei doar-doar ma uit putin si la ea.M-am jucat putin cu ea, am vorbit putin cu ea dar numai cand venea ea la mine. Daca insistam sau vorbeam mai mult se ducea in coltul ei si punea barbia in piept. Cand am plecat mi-a dat si un pupic.

Iar dupa aceasta vizita am auzit de la socru ca cica eu nu iubesc copiii, ca rudele lui nu stiu ce sa creada ca eu nu am bagat copilul in seama. Asa ca eu cred ca bebeii sunt mult mai inteligenti decat maturii, doar ca nu ne dam seama.

sus

Denunta
tudormihaela

23.03.2010 10:54     citat 

stie ea ceva :)

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: