· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > Diversificarea alimentatiei – cand, cum?
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Diversificarea alimentatiei – cand, cum?     
Aurica

Copii
Dan Gabriel: 17 ani, 3 luni

22.02.2003 10:15   Diversificarea alimentatiei – cand, cum?  citat 

Pentru ca am vazut printre temele de discutie putine lucruri despre diversificarea alimentatiei m-am gandit sa va propun o discutie despre acest subiect foarte important in dezvoltarea fireasca a bebelusului. Adeseori mamele se confrunta cu dificultati, cum a fost si cazul meu, atunci cand ajung la aceasta faza. Diversificarea alimentatiei constituie o problema destul de dificila pentru tinerele mamici neexperimentate si un motiv de discutii si sfaturi din partea familiei si a altor persoane “mai cu experienta” care se considera indreptatite sa te avertizeze in legatura cu ce s-ar putea intampla copilului daca nu ii dai unul sau un alt aliment. E adevarat ca peste tot: in cartile de specialitate, reviste, internet gasesti diferite feluri si metode de diversificare, uneori se apune ca poti incepe devreme alte ori mai tarziu dupa 4 – 5 luni. Pe cine te poti baza daca undeva ai citit ca trebuie sa faci intr-un fel iar in alta parte vei gasi total opusul? Cel mai bine e sa te bazezi pe instinctul matren care-ti dicteaza ce trebuie sa faci ca sa fie cel mai bine pentru copilul tau. Normal ca e necesar sa tii cont de unele reguli in alimentatia sugarului. Se spune ca stratul de celule adipoase se formeaza de foarte devreme si un copil gras va fi un adult care va avea tendinta la ingrasare. De aceea vrem ca copii nostri sa fie bine hraniti si in acelasi timp in mod echilibrat. Unele mamici sunt foarte fericite ca bebelusii lor mananca de “se sparg”. En nu as fi incantata de acest lucru. Mi-ar fi frica sa nu devina obez.
Dar mai bine sa va spun cum am inceput noi sa papam mancarica. Unele dintre voi mai cu vechime in bransa poate ma veti critica si poate ca veti rade, dar asa am decis eu sa fac si zic ca am reusit destul de bine.
Pe bebe al meu care are acum 10 luni batuti pe muchie l-am alaptat pana la varsta de 7 luni. Mi s-a recomandat si de catre pediatra lui, careia trebuie sa-i multumesc pentru grija care ne-o poarta si pentru profesionalismul de care da dovada, sa nu incepem diversificarea pana in jurul varstei de 4 – 5 sau chiar 6 luni. La fel am citit si in diferite surse, folosesc mai mult cartea “Mama si copilul” de Emil si Herta Capraru. Asa ca am decis sa incep diversificarea pe la sfarsitul lunii a 4-a. Am inceput cu putintel suc de morcovi, dar pentru ca bebe era cam constipat nu puteam sa-i dau in fiecare zi. Il alternam cu sucul de mere. Mi-am propus de la inceput sa ii dau totul cat se poate de natural si sa nu folosesc borcanasele cu mancare pentru bebe care dupa parerea mea contin conservanti, deci nu sunt naturale. Oricum aceste borcanase sunt atat de scumpe la noi incat te-ar ruina sa-i dai in fiecare zi. Vorbesc din perspectiva unor parinti bugetari, de aici din Ro.
Dupa vre-o doua saptamani de suc de mere si morcovi am inceput sa-i dau mere rase cu biscuite. Ii placea atat de mult ca manca tot cat ii faceam.
Bineinteles intre timp comentariile si sfaturile din partea parintilor mei si ale matusilor atotstiutoare erau nelipsite. “Ca trebuia sa incepi de la 6 saptamani, ca nu-i dai de mancare copilului, ca moare de foame, ca trebuie sa-i dai asta si asta si asta, si ca nu faci bine ce faci”. Le-am spus sa ma mai lase in pace ca stiu eu ce e mai bine pentru copilul meu desi ma incerca din cand in cand un sentiment de vinovatie: daca nu fac bine ce fac? Copilul meu manca cu pofta marul cu biscuite pe la ora 10 dimineata. Nu v-am spus ca avea program destul de fix de masa din 4 in 4 ore, iar dupa ce manca mai si sugea putin.
Asadar prima masa inlocuita a fost masa de dimineata desi in carti se spunea ca trebuia sa inlocuiesc masa de pranz. Am continuat cu masa de pranz. Acu-i acu. Trebuia sa-i dau legume fierte si pasate fin: la inceput numai morcovi si apoi si cartofi la copii mai constipati. Ii fierbeam morcovi si cartofi fara sare caci sarea nu e buna la copii, nu le sunt maturati rinichii pentru a face fata la aportul de sare. Dar vai ce gust oribil au legumele fierte fara sare! Copilul nu vroia sa manance cu nici un chip. Manca putin apoi refuza cu indaratnicire. Am inceput sa ma ingrijorez pentru ca stiam ca legumele sunt vitale in alimentatie. Am decis ca-i voi prepara supe din mai multe legume si pentru ca era vara si se gaseau de toate (asta e avantajul in Ro, aici in piata gasesti legume proaspete si de gradina). Ii pasam mai multe legume: cartofi, morcovi, telina, patrunjel, pastarnac, sfecla rosie (contine mult fier), etc. si ii dadeam sa bea supa aceea. A inceput sa-i placa lui bebe desi inca mai facea fitze.
La 6 luni i-am introdus carnea de pui fin tocata. Ii placea la nebunie, manca pireul de legume cu carne foarte bine, dar a inceput sa nu-I mai placa marul cu biscuite. I-am introdus apoi galbenusul de ou si ficatul, carnea de peste sau cea de vita pe care i le dau si acum inglobate in pireul de legume.
Seara am incercat sa-I dau cereale instant. L-a inceput pe la vreo 5 luni si ½ I-au placut, dar incet incet au inceput sa nu-I mai placa. Cu timpul i-am dat iaurt simplu (nu-i place cel de fructe), branza dulce de vaci cu mamaliguta si unt, gris cu lapte si cu branza de vaci (dar nu-i prea place). Asta ar fi mancarea de seara.
Pe parcurs am renuntat sa-i dau lapte dupa fiecare masa. Acum bea doar seara inainte de culcare si dimineata pe la ora 7. Am inceput sa-i dau lapte praf de cand am incetat cu alaptarea. Acum mancam alimente mai consistente pe care le mestecam din ce in ce mai bine cu cei doar 4 dintisori. Pireul il sfarm cu furculita si mancam bucatele de paine cu unt.
Am avut perioade in care refuzul alimentelor era la ordinea zilei. La fel perioade cand ne placea tot ce mancam. De fapt ca si oricine altcineva, adult sau copil, nu ne putem astepta ca bebelusul nostru sa manance constant si tot ce ii dam. Are si el preferinte si trebuie sa i le respectam altfel riscam sa-i cream repulsie totala fata de mancare. Nu te ingrijora daca nu mananca tot sau intr-o zi refuza ceva. Alteori, mai ales la varsta asta, manaca cu pofta tot ce tine el in mana asa ca e important sa-i dam in mana bucatele de fructe sau legume sau un colt de paine. Am observat ca este de asemenea important sa-i mentii un meniu asemanator in fiecare zi in care sa nu lipseasca pireul de legume, fructe, lactate si cereale alternate.
Acum copilul meu mananca zic eu bine aproape tot ce ii dau de mancare, bineinteles in limita preferintelor lui. Ii place mult marul, mai ales daca cineva mananca un mar el este imediat prezent langa tine si deschide gurita sa-i dai si lui. Ii place banana pe care o mananca din mana lui si ananasul. I-am dat mar copt cand a avut diaree. Il place de fapt orice fruct.
E bine sa ii obisnuim sa bea si multe lichide. Al meu bea atat ceai de musetel, tei, ceai special pentru copii, dar si apa multa din paharelul cu “tzug” pentru copii.
Era o vreme cand credeam ca nu mai scap de preparatul mancarii care-mi lua o groaza de timp, mai ales pasatul legumelor si rasul fructelor. Acum mi se pare ca a trecut o perioada destul de dificila, dar a trecut cu bine. Ii prepar in continuare mancare proaspata in fiecare zi sau ii fac supe de diferite legume, in care ii pun perisoare de carne, pentru 2 – 3 zile. Acum alimentarea copilului nu mi se mai pare atat de stresanta desi ma gandesc mereu ce sa-i fac sa-i placa, sa fie si deosebit, dar si potrivit pentru varsta lui.
Trebuie sa avem incredere in noi si sa nu ascultam prea mult de sfaturile altora pentru ca fiecare are alta parere si pana la urma nu mai stii ce sa faci. Pe primul loc vine sanatatea copilului tau si doar tu stii ce trebuie sa faci ca sa-i fie bine si sa creasca mare.
Aceasta a fost pe scurt povestea “papicii” noastre. Poate ca si voi aveti o poveste pe care abia asteptam sa o auzim, asa le putem fi de folos cu aceasta ocazie si viitoarelor mamici
Va pupam! scot limba

sus

Denunta
Cora

23.02.2003 3:02     citat 

Pt. ca eu am mai dat de citeva ori raspunsuri la citeva subiecte pe aceeasi tema: Diversificarea, prefer sa ofer doar link-urile respective: scot limba
http://www.parinti.com/modules.php?name...03#pid2830
http://www.parinti.com/modules.php?name...72#pid1659
http://www.parinti.com/modules.php?name...=46#pid818
http://www.parinti.com/modules.php?name...47#pid2018

Probabil mai sint si altele, dar nu le mai gasesc.zambet

sus

Denunta
Renata

Copii
ENYA ANNE MARIE: 16 ani, 7 luni

14.04.2003 11:16   de la lume adunate...  citat 

" Copilul alimentat natural se diversifica dupa 5 luni
Copilul alimentat artificial se diversifica de la 4 – 4,5 luni
Ordinea de introducerea a alimentelor este:
1 .La 6-8 spt. – suc de fructe la masa de la ora 10:00 (citrice – lamaie, partocala, mar. morcov; se introduce treptat de la 1-2 lingurite/zi pana la 50-60 ml/zi
2 .Supa de zarzavat si piure de legume, la care se adauga proteine din carne (muschi de vita sau carne de gaina batrana). Cantitatea: piure 130-150 g/zi; carne mixta 3-4 lingurite/zi (15-25 g. carne/zi)
3. Ulei vegetal: germeni de porumb, masline, floarea soarelui (se incepe cu 5-10 picaturi si se ajunge la 2 lingurite in 2 spt.)
4. La masa de la ora 10:00 – piure de fructe: mere rase, piersici. Restul de fructe – sunt factori favorizanti pentru colonul iritat si pentru alergia alimentara.
5. La 5-6 luni – supa de carne ( a doua proteina din supa de carne de vaca), din calciu lactic + lapte prafs. ! Modern fructele se mananca cu branza.
6.Galbenusul de ou se introduce la masa de la masa de supa din zarzavat; se incepe de 3 ori/spt. cate ¼ si se ajunge la 3 ori/spt. la 1 intreg. La masa de la ora 17:00 – variante de lapte cu fructe in compozitie.
7. Iaurt simplu sau cu arome
8. ! Nici un sugar nu trebuie sa manance faina de gluten (din grau) pana la varsta de 6 luni (ideal pana l 8 luni) – da intoleranta la gluten (malabsorbtie foarte severa). Poate consuma faina de sabiota, porumb, orez.. Se introduc de obicei la recuperarea nutritionala
9. Dupa 8 luni diversificarea alimentatiei se face rapid: telemea nesarata, cascaval, un ou intreg, perişoare fierte. (exista tendinta de crestere a granulatiei pe masura aparitiei dentitiei), conserve de tip “baby food” (ele nu au conservant) " .

Eu personal sunt reticenta in domeniul " DIVERSIFICARE "...acum am inceput si noi cu mancarica solida daca pot spune asa, si fica mea se stramba la supica de radacinoase ( morcov. pastarnac, telina ) .
Dati-mi un sfat ...cum sa procedez ?Fica mea are 4 luni jumate .( alaptata exclusiv la san )

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 18 ani, 1 luna
Hanna: 14 ani, 9 luni

14.04.2003 2:03     citat 

citeste linkurile pe care le-a dat Cora, vei afla tot ce iti trebuie sa te poti hotari.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: