· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia peste 3 ani > Nu vrea sa manance singur
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor Nu vrea sa manance singur     
alina_bm

Copii
ingeras: 13 ani, 10 luni
david marius: 9 ani, 6 luni

17.09.2009 9:09     citat 

si puiul meu IAnis papa singurel,insa are perioade cand zice:mi-e cam lene sa pap...mai bine m-ai ajuta..iar eu ii dau si manca in continuare....e rara chestia asta.....mai trebuie si rasfatat...

insa la gradinita papa singur si oriunde,la bunici....

au ei perioade,dar eu zic ca daca ii laudam si ii incurajam ajuta f mult

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 13 ani
Pufarina: 8 ani, 10 luni

18.09.2009 10:31     citat 

fi-miu e capabil sa manance singur de mult... fie cu mana, fie cu lingura... dar are zile cand ia mancare in lingura si imi da mie lingura sa i-o bag in gura rad ... sau se uita lung la mnacarea din fata lui si zice 'ajuti?'.... ca la gradinita sau in vizita se descurca singur
adica vrea si el sa fie alintat. putin.... si atunci ii dau eu.... si eu am zile cand as vrea sa ma ajute cineva, sau sunt obosita si ce bine ar fi daca ar putea cineva sa faca treburile mele....

sus

Denunta
bdelmari

Copii
Eric Joel: 13 ani
Joshua Christian: 10 ani, 5 luni
Emma Blanca: 7 ani, 11 luni

16.10.2009 8:30     citat 

karina asa e si la noi, ne asezam la amsa, si inca inainte sa ia vreo lingura de supa, se tolaneste pe scaun, ca a obosit, ca ii e somn, ca nu mai poate, sii ii dau eu in gura desi nu e cel mai indicat, dar la gradinita mananca singur asa ca acasa ce mai conteaza ca cu o mana ii dau lui Eric si cu cealalata lui Joshua, atat timp cat rmaan eu flamanda, mai si slabesc...deci toata lumea e efericita

sus

Denunta
Inuca0212

Copii
yvonne: 15 ani, 5 luni

02.12.2009 12:10     citat 

dati cu rosii in mine daca va zic ca eu chiar ii dau lui Yvonne cu placere sa manance? zambet uneori ma lasa, alte ori se ratoieste la mine ca e mare si poate si singura. dar pe mine nu ma deranjeaza. la scoala mananca singurica la pranz, si cand e acasa tot la fel, orice mananca, numa ciorba sau tocana sa nu-i pui sub nas, ca gata circul! in schimb daca iau eu lingura si dai-dai, dai-dai, termina castronul cat ai zice peste. si atunci pe mine ma deranjeaza mai putin mijlocul, cat ma bucura atingerea scopului! zambet

sus

Denunta
mookie

Copii
Maia: 13 ani, 3 luni
Luca: 10 ani, 11 luni

10.12.2009 10:03     citat 

cand a aparut bebe am inceput sa o las si chiar sa o oblig putin pe Mia sa manance singura- prima data a durat o ora pana sa termine castronul! acum mananca singura cateodata iar alteori ii dam noi- de cele mai multe ori e o chestie amestecata- ceva singura, restul noi. dar constant trebuie sa zic- baga-n gura, mananca, mesteca...ea uita pur si simplu! o fura gandurile, joaca...la anu' vine si gradi si sper sa se descurce singura!

sus

Denunta
nico1973

Copii
david: 13 ani, 11 luni
ileana: 11 ani, 10 luni

06.01.2010 5:17     citat 

da , am 2 copii , si maninca singuri amindoi
fata maninca mai bine
baiatul mai putin
daca nui dau vitamine , nu maninca , mai deloc
sunt f diferiti cu mincarea
unu e cu carnea ,altu e cu legume fructe
nu se potrivesc deloc
numai pizza si cartofi prajiti , le place , amindurora

sus

Denunta
lelutika

Copii
Matei: 13 ani, 4 luni
Stefan: 11 ani

10.03.2010 12:27     citat 

Chiar m-ati linistit, fetelor. Si eu am problema asta cu Matei. Mai ales ca fratiorul lui nu mananca singur, logic (are 1 an si jumatate. Matei are 3 si jumatate...) La gradi mananca singur, fara probleme, acasa vrea ajutor - vad ca asta e problema tuturor copiilor si mamicilor de aici. Inseamna ca este un fenomen normal, nu?
Uneori ma supar pe el, ii iau mancarea, ne certam.Intelege si mananca singur o perioada, apoi iar nu vrea... cred ca n-o sa ne mai stresam, nici eu, nici el. Va veni vremea cand nu va mai manca ajutat. Trebuie rabdare.

sus

Denunta
Safa

19.06.2010 6:46     citat 

A mea a inceput sa pape singura de pe la 1 an si vreo 2 luni,era mai greu cu supele si ciorbele ca varsa cam mult pe ea dar am lasat-o mereu si s.a invatat repede.Acum,are 3 ani si 3 luni si cateodata imi mai cere sa o ajut cand papa supica cand ajunge la urma sa-i tin castronelul ridicat sa poata papa tot.Eu sunt de parere ca e bine sa lasam copilul sa se invete singur sa pape,pentru ca multi dupa aia nu vor sa pape singuri.Pentru ea a fost si un avantaj,cand a inceput gradi la 2 ani jumate,papa singura(si pentru educatoare ca nu trebuia sa o hraneasca).

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 10 ani, 2 luni
Paul: 7 ani, 1 luna

31.08.2010 8:26     citat 

toti copiii vor manca o data si o data singuri insa daca vrei lucrul acesta sa se intample nu ...dupa 2 ani, eu zic ca trebuie trecut peste chestia asta cu "nu suport mizeria" atunci cand cel mic e ...mic. Eu spal de 10 ori pe si sub masa zilnic si nu mi se pare un efort. Hainele merg la spalat (daca are pe el cand mananca) si mesele sunt altceva, atunci cand bb simte mancarea nu doar cu limba. Plus ca e foarte amuzant sa-i vezi invatand ce e cu mancatul asta de la cateva luni. Al meu a inceput "sa faca mizerie" scot limba de la bun inceput si cred ca e un start bun pt. a nu avea probleme cu mancatul in general.

sus

Denunta
lord_lesy

Copii
B. A. E.: 14 ani, 2 luni
Denis Costin: 7 ani, 6 luni

03.09.2010 2:49     citat 

probleme daca e sa ai o sa ia oricum.
Eu am avut scaun special de masa si o lasam pe bia sa manance singura cam de pe la 7 luni. Mai intai fructele, biscuitii normal apoi mancarica. Uneori trebuia sa facem baita si la cap ca avea galuste si in par, manca cu mana si se distra teribil.... la 3 ani manca singurica ciorbica la bucatarie foarte frumos... pana am schimbat bona, si acum la 5 ani nu numai ca nu manca singura dar trebuie sa ii dai la desene ca deh... coarne puse de altii de care trag parintii si copii.
Am fost intrebata de multe ori, inclusiv de prieteni cu copii, in restaurant cand au vazut ca ii dau sa manance: da a ta nu mananca singura ? de ce?
Sincer e nasol sa vii de la servici rupt de foame sa stai la masa ca omul si sa ii dai copilului sa manance vreo juma de ora pana te enervezi ca vezi ca nu mesteca, nu inghite....si cand incepi si tu sa mananci esti plin de nervi si mancarea rece....
Fetelor incercati sa ii lasati sa manance singuri si nuu alergati cu mancarea dupa ei la TV sau desene, joaca ca veti avea probleme. Cand ii va fi foame sa vezi ce va manca.... Daca nu are falci nu inseamna ca e bolnavicios....

sus

Denunta
Safa

18.11.2010 7:10     citat 

Aveti dreptate,in primul rand nu trebuie sa va fie frica de mizeria ce o va face copilul cand mananca sau ca se va murdari.Daca papa si se uda e normal .Daca nu-l lasati sa pape singur cum se se invete? Iar faza cu alergatul prin casa ca sa pape nici eu nu am aplicat-o,trebuie invatat copilul sa pape in bucatarie la masa nu prin toata casa.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: