· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Etapele dezvoltarii > Dinti la 4 luni jumate?!
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3
subiect nou  raspunde
autor Dinti la 4 luni jumate?!     
adelia

Copii
Diana Ioana: 16 ani, 5 luni
Teodora Maria: 14 ani, 5 luni

03.02.2005 8:38     citat 

Si Diana saliveaza de pe la 2 luni, dar nici pomeneala de dintisori (acum are 5 luni). S-a explicat pe paginile anterioare ca la aceasta varsta se formeaza glandele salivare.

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 16 ani, 1 luna
B: 14 ani, 2 luni
M: 8 ani, 9 luni

03.02.2005 9:40     citat 

Si Felix saliveaza de aproape 2 saptamani, dar nu cred ca-i cresc dintii.
Oricum, el sa fie sanatos! Doar ca trebuie sa-l schimb, se uda tot, iar lui nu-i place sa fie schimbat plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
emi_us

Copii
Matthew: 16 ani, 7 luni

03.02.2005 5:49     citat 

Copilul meu a inceput sa saliveze de prin luna a treia dar primul dinte i-a iesit abia la 7 luni rad

In schimb, fetitei prietenei mele i-au iesit 2 dinti la 3 luni ... peste noapte cum s-ar zice ... nu tu plansete sau altceva. A vazut intr-o dimineata ca avea dintii prostit ... si copilul de-abia isi tinea capul singurel, fara sprijin.

Asa cum s-a mai spus, intaresc si eu ideea ca depinde de copil si fiecare situatie e diferita.

sus

Denunta
doruta

Copii
Vlad Gabriel: 16 ani, 6 luni
Cezar Stefan: 9 ani, 11 luni

05.02.2005 3:12     citat 

Vladut al meu are dintisori de la 4 luni si o saptamana, iar acum se vede unul de sus inca nu a iesit dar gingiutza a inceput sa crapa .
Deci , Simona , nu doar al vostru e " anormal " ....... rad
Sa fie sanatosi ....apoi cand le-or iesi dintii .....ne-or musca. trag cu ochiul

sus

Denunta
sweetlavy

Copii
Lavinia Andreea Petruta: 10 ani, 6 luni

29.10.2010 6:08     citat 

stie cineva vreo crema sau ceva care sa amelioreze mancarimile gingiilor?fetita mea se chinuie tare din pricina lor. confuz confuz plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
abramburica

Copii
THAISA DANA TEODORA : 16 ani, 1 luna
MARIUS DANIEL LAURENTIU ANDREI: 11 ani, 2 luni

29.10.2010 8:41     citat 

Gengigel la noi merge ...ajuta la eruptie...

sus

Denunta
rome

Copii
Lucas Rafael - minunea mea
11 ani, 5 luni

29.10.2010 8:42     citat 

Noi Clagel sau glicerina cu anestezina

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

01.11.2010 12:26     citat 

----------
sweetlavy a scris:
stie cineva vreo crema sau ceva care sa amelioreze mancarimile gingiilor?
----------

Eu nu i-as da cu niciun gel din alea care cica ar ajuta la dentitie, pana la urma tot chimicale sunt. Acum pe fuga nu gasesc nimic, dar asa retin ca unul chiar a fost retras de pe piata germana.

Monei i-am dat doar Osanit (niste bilute homeopate) si jucarii de dentitie (trecand peste faptul ca nu le-a rontait doar pe alea).

sus

Denunta
mary87

26.11.2010 12:36     citat 

si fetitei mele ii curge saliva din gurita si are doar 3 luni sa ne asteptam la.....,,iepurasi,,? foarte fericit

sus

Denunta
D3lia

Copii
Ayan Gabriel: 11 ani, 1 luna

04.12.2010 9:35     citat 

Nuuuu, iepuri in gura sigur (promit eu) n-au sa-i creasca.

Nu-i musai sa-i iasa dintii la cateva zile-saptamani de la inceperea salivatiei in exces.
Eu zic sa nu te astepti la nimic. Ayan a inceput sa roada cu indarjire si sa-si ude hainele cu saliva pe la 3 luni, iar primul dinte a perforat gingia pe la 6 luni si jumatate. Poate ti se va parea ciudat dar la el chiar s-a redus cantitatea de saliva in perioadele cu eruptie dentara.

sus

Denunta
abramburica

Copii
THAISA DANA TEODORA : 16 ani, 1 luna
MARIUS DANIEL LAURENTIU ANDREI: 11 ani, 2 luni

04.12.2010 10:12     citat 

Compozitie Gengigel gel :
pe gel
Gengigel contine acid hialuronic cu greutate moleculara mare. obtinut printr-un proces biotehnologic ce garanteaza un nivel inalt de puritate. Formula sa este asemanatoare cu cea a acidului hialuronic gasit la nivelul gingiei.

>Indicatii terapeutice :

Stari inflamatorii: gingivite. hemoragii. retractii gingivale. parodontite.

Traumatisme ale tesuturilor -chiuretaje. extractii. vindecare postoperatorie.

Stari patologice in care mucoasa gingivala necesita concentratii ridicate de acid hialuronic.

Are proprietatea de a adera la mucoasa gingivala. ceea ce permite acidului hialuronic sa ramana la nivelul mucoasei gingivale pentru o perioada mai lunga de timp.

Are proprietatea de a crea o pelicula. ceea ce face ca produsul sa devina rezistent la actiunea salivei si ajuta la crearea unui mediu de protectie ce asigura regenerarea tesutului.

Are un ph iso-salivar. care nu afecteaza dintii.

Nu contine zahar. cu exceptia xilitolului. un indulcitor natural. necariogenic.

Este in mod special folositor in cazul persoanelor cu nevoie crescuta de acid hialuronic cum ar fi femei gravide. varstnici. copii. diabetici si fumatori.

Gengigel Baby (0–6 ani) – tub 15ml – gel gingival cu gust de lapte si vanilie
Acid hialuronic – 0.2 %

Indicatii :
● Eruptii dentare ● Afte ● Gingivite● Stomatite ● Stari inflamatorii ● Edeme, traumatisme ● Inflamatii datorate purtarii aparatelor ortodontice

- Accelereaza procesul de vindecare
- Reduce durerea
- Adera la mucoasa gingivala
- Creeaza o pelicula protectoare

Nu contine anestezic, conservanti, alcool, coloranti, zahar.
Nu prezinta contraindicatii, efecte secundare sau interactiuni medicamentoase.

Gengigel Baby este un gel cu gust de lapte si vanilie special creat pentru a fi pe placul copiilor cu varsta intre 0-6 ani.
Conform recentelor studii epidemiologice , nu numai adultii ci si nou nascutii , sugarii , copiii si adolescentii sufera adesea de afectiuni ale gingiei ai ale tesutului ce suporta elementele dentare (periodontiu).
Problemele dentare apar cand "dintii de lapte" erup prin mucoasa gingivala; trauma este de obicei minora , dar cauzeaza un discomfort constant copilului.
Spatiul gingival din jurul dintelui care erupe poate deveni inflamat semnificativ , cu serioase consecinte (durere ,infectii).

Mod de administrare:
Dupa o igiena orala corecta , se aplica un film de gel pe tesutul gingival masand usor cu degetele curate pentru distributia corecta a acestuia pe suprafata mucoasei , de la trei pana la cinci ori pe zi timp de 3-4 saptamani , continuand pana la disparitia simptomelor.

Din acest motiv l-am si ales ca este totusi diferit de celelalte, nu pare a fi imbunatatit cu chimicale

trag cu ochiul

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: