· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Obiceiuri , traditii si credinte > Nuielusa de Mos Niculae sau mai bine uitam aceasta traditie?
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Nuielusa de Mos Niculae sau mai bine uitam aceasta traditie?     
admin

02.12.2010 8:09   Nuielusa de Mos Niculae sau mai bine uitam aceasta traditie?  citat 

Acum cand bine stim ca bataia NU este rupta din rai mai pastram traditia din batrani a nuielusei aduse de Mos Niculae?
Este bine sa asociem un motiv de bucurie cu o "amenintare" mai mult sau mai putin subtila?
Voi ce credeti?
O nuielusa oricat de stilizata ar fi ea pentru mine, cel putin, simbolizeaza totusi un act de violenta.

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 14 ani, 1 luna
MICA: 9 ani, 9 luni

02.12.2010 12:10     citat 

Eu nu o sa-i dau niciodata puiului meu o nuielusa in loc de cadou de Mosu' indiferent cate traznai ar face.
Pana acum nu am avut parte de lustruit ghetute pt ca mi s-a parut ca nu va intelege, dar cadou a primit, desigur. zambet
Anul asta vom lustrui, cu siguranta.
Abia astept sa-i vad reactia.

sus

Denunta
andreea29

Copii
IUSTIN ANDREI - prima minune
14 ani
HORIA ALEXANDRU - a doua minune
12 ani, 2 luni

02.12.2010 12:37     citat 

In viata unui om nuielusele,curelusele si alte obiecte cauzatoare de durere nu au ce cauta...nici macar sau mai ales sub forma de cadou-gluma...eu nu gust astfel de cadouri chiar daca ,simtul umorului il am, poate, mai dezvoltat decat normalul...
....parerea mea...

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 13 ani, 3 luni
cea mica: 9 ani, 7 luni

02.12.2010 1:11     citat 

----------
citat:
Eu nu o sa-i dau niciodata puiului meu o nuielusa in loc de cadou
----------

asta e clar, in loc de cadou niciodata. anul trecut a primit simbolic de la neamuri ceva nuieluse dinastea colorate (pe langa cadourile propriu -zise) si a fost tare incantata, s-a jucat cu ele pe post de baghete de zana etc. nu i-am spus ca le-a primit pt a lua bataie cu ele sau ceva de genul asta, i-am spus ca asa se dau cadou de Mos Nicolae nuieluse (a vazut si ea in piata peste tot si era tare atrasa de ele mai ales de cele roz, rosii, sclipitoare, cu Mosi in varf, etc).

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

02.12.2010 4:41     citat 

"Se spune ca in noaptea de 5 spre 6 decembrie, Mos Nicolae pune in cizmulitele copiilor diferite daruri: pentru copiii cuminti aduce dulciuri, iar pentru cei nazdravani, cate o nuielusa. Nuielusa este insa o problema controversata. Perioada Sarbatorilor are o semnificatie pozitiva, fiind un moment in care se primesc cadouri. Iar copiii sunt de obicei cei privilegiati. Totodata, din nevoia de a-i disciplina pe cei mici, parintii apeleaza la un simbol cu puternice rezonante: nuielusa de la Mosul. De regula, ea este promisa, in preajma sarbatorii, de catre parinti copiilor care fac diferite prostii. Totusi, promisiunea unei pedepse care apoi nu mai vine, pentru ca pe cei mai multi dintre noi nu ii lasa inima sa puna nuielusa in ghetutele copilului, poate avea ca rezonanta faptul ca avertizarile sunt doar vorbe si nu trebuie ascultate. Totodata, prezenta nuielusei in ghetute in dimineata de Mos Nicolae lasa o amprenta puternica in mintea celui mic si ii provoaca un sentiment de rusine.

Sunt psihologi care spun ca nuielusa alaturi de cadouri ar semnifica pentru cel mic pedeapsa si recompensa pentru lucrurile rele si pentru cele bune pe care le-a facut.

Totusi, decizia de a pune nuiaua in ghete trebuie luata cu grija, in functie de felul de a fi al copilului si mai ales de capacitatea lui de intelegere.

Trebuie sa ii explici copilului semnificatia ei, pentru ca el sa nu inteleaga ca parintii nu il mai iubesc si „este un copil rau“, ci doar ca „a facut lucruri rele“ care trebuie indreptate. "

Imi aduc bine aminte cand eram copil si ma aflam la bunici. Am fost crescuta de ei si de multe ori reuseau din putinul lor sa-mi impodobesca un bradut , iar in loc de globulete puneau mere.
Erau oameni simpli de la tara , iar de fiecare Mos Nicolae nu uitau sa-mi puna si o nuielusa alaturi de cateva dulciuri si mere...sarut

deci da..personal eu am sa le iau o nuielusa (simbolic) si am sa le explic despre ce e vorba zambet...dar asta atunci cand vor mai creste!

sus

Denunta
mireaadrianaflorina

Copii
Ioana Daniela: 10 ani, 8 luni
am nascut deja!

03.12.2010 12:12     citat 

oricat de multe "ghidusii'' ar face in timpul anului, nu i-as darui o nuielusa!!!!! nu o sa se bucure toata viata de aceste sentimente de curiozitate, nerabdare, emotie........, nu vreau ca aceste sentimente sa fie umbrite de teama de a primi o nuielusa! si in nici un caz nu o sa o amenint ca " daca nu este cuminte, nu vine mosu.." ochi peste cap

sus

Denunta
tei

Copii
Iona: 23 ani, 6 luni
Christian: 11 ani, 11 luni

04.12.2010 12:47     citat 

Cu riscul de a primi cateva "palme" (din cuvinte) am sa va povestesc experienta mea cu fata legat de Nuielusa lui Mos Nicolae.
Noi , eu si cei 2 frati, am crescut cu obiceiul de a primi de la Mos Nicolae numai dulciuri iar cadourile ni le aducea Mos Craciun alaturi de alte dulciuri, bineinteles.
La fel am obisnuit-o si pe fetita mea , doar ca ....pe la vreo 3-4 anisori aflase de la gradi despre nuielusa. Astfel a aflat si ea despre darul lui Mos Nicolae si mama a avut grija sa ii explice foarte clar ca acel dar il primesc numai copii nazdravani si care fac rele ( "in general , baietii, tu esti fetita si esti cuminte " asa termina explicatia )
Fiica mea fiind o fire foarte linistita, ordonata si laudata de toata lumea ( fara lipsa de modestie dar a fost un copil istet, ascultator si linistit ) eram tare curioasa sa-i vad reactia daca va primi si ea acea nuielusa jenat astfel incat , in seara de ajun am gasit o vergea si am imbracat-o cu o banda de izolare ( ce se fol la fire electrice) pt ca imi placeau culorile de pe ea :galben aprins cu dungi verticale verde inchis .
I-am asezat-o intr-o cizmulita iar in cealalte perechi am pus dulciurile si o scrisoare "de la Mosu" in care o laudam si ii ceream sa fie la fel de cuminte si in viitorii ani ( stiam ca imi va aduce mie sa-i citesc) .
Reactia : s-a uitat intai la nuielusa fara sa puna mana apoi a aruncat o privire scurta la dulciuri si a venit direct la mine ..........trista trist . Mi s-a rupt sufletul ......nu ma asteptam la asa expresie a fetei , parca si acum, cand scriu,imi amintesc si imi dau lacrimile socat . A venit in brate la mine, am imbratisat-o si am intrebat-o de ce nu si-a luat dulciurile caci sunt pt ea. Cu chiu , cu vai am convins-o se le ia cu manuta ei dar ea a luat numai scrisoarea surprins . Mi-a dat-o sa o citesc si ....... cu noduri in gat mi-a venit o idee trasnet : am citit scrisoarea si la sfarsit am continuat cititul "din minte" dar cu ochii in scrisoare , cum ca Mosul ii daruieste si ei o nuielusa ca sa aiba cu ce se apara de cainii din fata blocului, caci ei cand vor vedea nuielusa in manuta ei nu se va apropia de ea , va functiona ca o[b] bagheta fermecata [/b]( fetei mele ii este tare frica de caini , inca de mica ....cred ca i-a transmis ma-sa ) .
Eiiiiiiii, sa va mai spun reactia ei ? Sa mai spun cat de fericita era si cat de tare am strans-o in brate ?

P.S.
Cand imi amintesc mutrisoara ei , somnoroasa fiind , sincer .....nu sfatui pe nimeni sa faca ,nici macar sa incerce sa faca ce am facut eu .

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

04.12.2010 2:04     citat 

tei, imi pare rau...m-a intristat povestioara fetitei tale vizavi de controversata nuielusa trist asta dovedeste inca o data ca fiecare copil are sensibilitatea sa , iar decizia noastra ca parinte evident trebuie luata in functie de perceptia , personalitatea, sensibilitatea (ma repet cu scuzele de rigoare jenat ) copilului nostru!
eu , surioara mea, verisorii mei avem amintiri minunate legate de Mos N si nuielusa sa zambet ..in plus le-am adunat pe toate cele primite de_a lungul timpului....se pare ca nu am fost asa ascultatoare jenat caci am o colectie impresionanta pe care o privesc cu drag de fiecare data cand merg acasa la mama zambet

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 13 ani, 3 luni
cea mica: 9 ani, 7 luni

04.12.2010 10:21     citat 

tei cred ca si fiica-mea ar reactiona la fel daca ar primi o nuielusa in cizme, ar fi tare trista.cum am zis, a primit de la neamuri jordite anul trecut dar nu le-a gasit ea in cizme, ci i-au fost daruite direct, nu a fost acelasi impact..pt ea cred ca Mosu real e ala care ii lasa ei in cizme, si Mosu real e ala care ii lasa cadouri sub brad, ce aduc dupa aceea neamurile nu are nici macare un sfert acelasi impact (desigur fiecare vine cu povestea "m-am intalnit cu Mosu si mi-a dat astea pt tine..." dar ea cat e de mica cred ca realizeaza ca alea nu sunt chiar de la Mosu adevarat, ci de la neamuri.anul asta si-a dorit f mult sa primeasca uin bastonas dinala f mare de acadea cu dungi alb-rosii dar noi cum nu ii cumparam acadele, i-am luat un astfel de baston de la vanzatorii de nuieluse, dar nu se aseamana deloc cu o niuleusa, e un baston in toata regula, roz cu dungulite aurii si cu o fundita imensa roz.

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 2 luni
D: 10 ani, 8 luni

04.12.2010 9:10     citat 

ma credeti ca eu n-am vazut niciodata o nuielusa? Am mai auzit in treacat de ea...nici acum nu sti ude udne as cumpara, nu mi-a sarit in ochi prin magazine. Fii-mea stie de la gradi cum sta treaba cu nuielusa. pe mine ma bate gandul anul asta sa-i aduca pe langa cadoute si o nuielusa si o scrisoare, dar cred ca raman doar cu scrisoarea. Am si ceva motive...pe care le stie si ea. De-asta ma gandesc ca n-ar strica sa-i aminteasca si mosul sa fie mai buna in anumite situatii. Nu mai cuminte, asta nu-mi doresc.
Tei, f bine te-ai descurcat la improvizatie zambet

sus

Denunta
CLAUDYA-MARIA

Copii
Claudia Maria: 15 ani, 3 luni
Teodora Stefania: 12 ani, 1 luna

05.12.2010 12:20     citat 

Noi i-am tot povestit Claudiei ca Mos Nicolae aduce copiilor care fac obraznicii, pe langa dulciuri, si o nuielusa. Noi, parintii, nu i-am pus niciodata in ghetute faimosul obiect, in schimb, anul trecut i l-a adus Mosul la bunici....reactia ei....s-a distrat de minune si a venit foarte incantata acasa cu trofeul foarte fericit pentru ea a fost foarte amuzant, nu stiu ce o fi fost in mintea ei (stia ca doar copiii obraznici primesc si stia si ca a mai facut cateva boacane), dar in nici un caz nu a fost speriata.
Fiecare copil reactioneaza in felul lui......
Tin minte ca in copilarie (cand eram deja mari si stiam cine-i Mosu') mama si tata ne puneau matura in papuci si tare ne mai distram foarte fericit
Aaa, mai nou (tot de anul trecut), Claudia a zis ca Mos Nicolae nu aduce doar dulciuri, tre' sa aduca si o jucarie cat de mica....nu va spun ce suparata a fost cand a gasit doar dulciuri in ghetute....asa ca anul asta trebuie sa se conformeze Mosul, chiar daca e criza prostit

sus

Denunta
lucile

Copii
Iulia: 25 ani, 9 luni
Stefania: 16 ani

15.12.2010 3:40     citat 

Buna! Mai intai de toate, va doresc sarbatori fericite alaturi de cei dragi! Este chiar prima mea "oprire" pe forum , nu pentru ca alte subiecte nu ar fi interesante.. Eu, pe langa dulciuri si cate un cadou mic, le-am pus fetelor si cate o nuielusa.. asa... mai miniaturizata, bineinteles dupa prezentarea "protocolului" de Mos Nicolae. Iulia, care are aproape 16 ani s-a amuzat, in schimb Stefania care are 6 ani nici nu a bagat-o in seama. A fost mai important cadoul, practic nuielusa a fost dovada faptului ca a fost "opera" lui Mos Nicolae. Depinde intr-adevar de copil, dar si de cum ii este prezentata povestea cu Mosu' . Eu chiar am citit mai de curand un articol care mi s-a parut interesant.
http://life.hotnews.ro/stiri-prin_oras-...orturi.htm
Mai vin.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: