· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Obiceiuri , traditii si credinte > Ce trebuie sa faca mama dupa lehuzie si inainte de botez?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6
subiect nou  raspunde
autor Ce trebuie sa faca mama dupa lehuzie si inainte de botez?     
Loreena

Copii
Carla Maria: 16 ani

18.04.2005 3:52     citat 

Imi pare tare rau..........la mine socrul meu nu a venit la masa la botez pentru ca nu a venit la nici una din fetele cumnatei mele........si fiind fiica-sa se intelege ca ea s-ar fi simtit prost.............acum depinde cum vezi tu lucrurile.........ok nu a vrut sa vina, pe de o parte l-am inteles.........dar a fost alegerea si greseala lui...........eu nu m-as lasa in nici un caz condusa in viatza de anumite "santaje sentimentale"...........sa speram ca socrul tau nu isi da seama in ce situatie te-a pus.............foarte urat din partea lui...........eu una as face botezul si fara el..........pentru ca nu merita, de sa ma gandesc eu la el cand lui prea putin ii pasa de ceea ce simt sau zic eu...........asta e parerea mea..........cam dura si transanta.......dar asta sunt eu.

sus

Denunta
andra_mara

Copii
Andra: 18 ani, 11 luni
Mara : 16 ani, 3 luni
Calin: 8 ani, 2 luni

18.04.2005 3:52     citat 

Socrul tau se impaca cu deea de a renunta la un eveniment atat de important in viata nepotului, pentru o ambitie prosteasca? Cum poate fi atat de egoist? Parerea mea ca nasul trebuie sa fie apropiat de familie si de copil.
pisulina, sfatul meu e sa nu te mai gandesti deocamdata la asta. Nu mai lasa lucrurile astea sa te supere. Mai este timp sa se limpezeasca toul. Eu te cred ca acum nu mai ai putere, dar mai ai putina rabdare. Dupa ce vei naste, dupa ce vei tine puiutul in brate prima data, o sa ai putere sa faci cum crezi ca e mai bine. Si poti avea si doua perechi de nasi, daca asta doresti. Nu respinge nasii de cununie doar pentru ca sint agreati de socru. In final voi luati decizia, pentru ca voi sinteti parintii. Fiecare a avut ocazia sa aleaga ce e bine pentru propriul copil, nu e cazul sa se bage peste altii.

Hai, nu te mai gandi la asta ca o sa ai tot timpul sa decizi. sarut

sus

Denunta
IrinucaR

Copii
Andrei Ciprian, zis Ziggy: 15 ani
Paul Ravan, zis Pika: 12 ani, 8 luni

18.04.2005 4:00     citat 

Am citit ce s-a discutat si uite ca imi dau si eu cu parerea, tu alegi ce este mai bine pentru voi: cred ca tu, impreuna cu sotul tau trebuie sa luati decizia ce va convine si cum v-ar placea sa fie acest botez. Atentie ca este foarte important sa fiti perfect deacord si din acel moment sustineti varianta voastra pana in panzele albe fata de oricine ar contesta-o, fie ei parinti, fie prieteni si asa mai departe. Atata timp cat este decizia voastra v-o asumati si incheiati orice discutii cu orice terta persoana...
Sper din tot sufletul sa nu ramai cu pareri de rau referitoare la acest moment important din viata copilului tau...

sus

Denunta
Loreena

Copii
Carla Maria: 16 ani

18.04.2005 4:05     citat 

----------
IrinucaR a scris:
Sper din tot sufletul sa nu ramai cu pareri de rau referitoare la acest moment important din viata copilului tau...
----------

are mare dreptate............acest moment nu trebuie stricat de nici un fel de suparari, compromisuri..........

sus

Denunta
Onush

18.04.2005 4:50     citat 

----------
IrinucaR a scris:
cred ca tu, impreuna cu sotul tau trebuie sa luati decizia ce va convine si cum v-ar placea sa fie acest botez. Atentie ca este foarte important sa fiti perfect deacord si din acel moment sustineti varianta voastra pana in panzele albe fata de oricine ar contesta-o
----------

Cu asta sunt total de acord ...

Noi doi am decis cine vor fi nasiii, cand se face botezul si ca va fi un botez in familie: copilul, noi si nasiii copilului si a fost PERFECT! trag cu ochiul

sus

Denunta
andra_mara

Copii
Andra: 18 ani, 11 luni
Mara : 16 ani, 3 luni
Calin: 8 ani, 2 luni

18.04.2005 5:13     citat 

----------
Onush a scris:
Noi doi am decis cine vor fi nasiii, cand se face botezul si ca va fi un botez in familie: copilul, noi si nasiii copilului si a fost PERFECT! trag cu ochiul
----------

Asa vedeam si eu botezul perfect. Dar, dupa lungi discutii, am hotarit sa invitam si parintii. Sotul meu a fost cel care n-a vrut sa-si puna pe nimeni in cap. In final, cred ca va fi bine, pentru ca de data asta au inteles ca sint invitati la botez si nu organizatori. foarte fericit Ca noi abia luna viitoare o vom boteza pe Mara. Si desi i-a mancat pe limba sa ne grabeasca, s-au abtinut. Daca mai amanam mult, poate o invatam si o poezie sa i-o spuna preotului. cool

sus

Denunta
alinatent

Copii
Bogdan: 18 ani, 3 luni
horia: 15 ani, 11 luni

18.04.2005 7:53     citat 

andra_mara a scris:

... Daca mai amanam mult, poate o invatam si o poezie sa i-o spuna preotului. ...

Bravo exclamatie exclamatie exclamatie
Imi place replica ta rad rad rad
Si serios vorbind iti dau dreptate ...Este bine sa impacam pe toata lumea, dar sa tinem si la parerile noastre proprii.
E adevarat ca nu-i putem impaca pe toti, dar botezul e totusi un eveniment de familie si e bine ca toata lumea sa fie multumita.
La noi au fost la botezuri 2 perechi de nasi, adica nasii de la cununie. Cei din partea sotului erau rude de-ale lui, iar cei din partea mea erau prieteni buni.
Nu puteam sa ii ignoram pe nici unii, asa ca i-am chemat pe toti. Si a fost bine, o nasa l-a tinut pe bebe in brate, cealalta a tinut luminarea
Botezul celui mare l-au organizat parintii nostri, iar la cel mic ne-am ocupat noi.

sus

Denunta
Alexandra82

20.03.2009 2:40   Botez, rugaciuni si molifte  citat 

"anablandiana,poate ai sa rizi ,dar eu sunt botezata in stil ortodox dar eu cred in Dumnezeu asa cum cred eu de cuvinta.Pai hai sa�ti spun cum se procedeaza aici botezul.La noi cica na_i voie sa intri in biserica ,inainte de molifta.E aici din contra parinti sunt primi care vorbesc cu preotul pt botez.Nimeni nu e acceptat primii inafara de parinti.Ce soacrea mea cum la botezat pe soul meu,si muti alti.Asa sa ma scuteasca cu molifta ca nu cred nici o boaba. !!!"

Elody, toate slujbele si rugaciunile au un rost, sa stii. Probabil ca multi nu cunosc amanunte si de-asta se exprima atat de categoric impotrva. Molifta din a 8-a zi dupa nastere (care de multe ori se face impreuna cu cea din a 40-a zi) este pentru punerea numelui, deci este pentru copil. La 40 de zile (dupa botez) se face imbisericirea pruncului si rugaciunea pentru curatirea lehuzei. Nu este vorba de o murdarie a sufletului sau de faptul ca a facut ceva rau (dupa cum multi inteleg gresit), ci e vorba de curatirea femeii de sangerarile lehuziei. Pe perioada lehuziei (40 de zile), femeia nu are voie intra in biserica, este ceva similar cu menstruatia si acest obicei este valabil, pentru ca este pacat sa ne apropiem de icoane si sa intram in bicerica. Se poate intra doar in pridvorul bisericii (care este partea din spate). Aceasta interdictie a femeii pana la 40 de zile e legata si de starea precara a organismului ei, care este slabit dupa nastere si nu este necesar sa mai participe la slujbele bisericii (asta in cazul in care obisnuieste sa participe). Deci nu sunt doar superstitii, toate au un rost si o explicatie si Dumnezeu le-a lasat asa tot spre folosul nostru. Iar la botez mama poate intra in biserica decat daca i s-a citit rugaciunea pentru lehuza, altfel poate sta in pridvor. Daca insa i s-a citit deja, ea poate intra in biserica.

Cat despre subiectul cu nasa la menstruatie cand se face botezul, in aceasta situatie nasa poate cere binecuvantare de la duhovnicul ei si ii va da voie sa intre, avand in vedere situatia speciala.

[....]

sus

Denunta
Alina_Pop

Copii
Julia Christine: 15 ani
Alice Isabelle: 12 ani, 5 luni

21.03.2009 7:55     citat 

Sunt intr-o mare dilema!Pe 22 ,luna viitoare,mergem in state sa o botezam pe Alice si sa ne cununam noi.Din pacate ,dupa cum mi-se arata ,la acea data o sa fiu intr-o situatie delicata,asa ca eu ce fac??? trist PS nu putem schimba data!

sus

Denunta
Alexandra82

24.03.2009 8:49   pt Alina  citat 

Buna Alina!
Din cate spui tu, este vorba de 22 aprilie? Pentru botez cred ca nu este nici o problema, dar cununii nu se fac in Saptamana Luminata, adica dupa Pasti. Pastele fiind pe 19 aprilie, toata saptamana de dupa nu se fac cununii, asa scrie in calendarul ortodox. Cel mai devreme dupa Pasti se pot face cununii incepand cu 26 aprilie, stiu sigur pentru ca am niste prieteni care au intrebat si au stabilit cununia pe 26. Cred ca mai bine ati discuta cu preotul de acolo. Cat despre tine... daca data este stabilita, cere binecuvantare de la duhovnicul vostru (sau preotul parohiei voastre) sa intri...asa cred ca e cel mai bine.

sus

Denunta
Alina_Pop

Copii
Julia Christine: 15 ani
Alice Isabelle: 12 ani, 5 luni

25.03.2009 7:53     citat 

Multumesc Alexandra,nu stiam ca nu se fac cununii.Trebuie sa vorbesc cu preotul,pentru ca n-as vrea sa incalc regulile.Multumesc mult!

sus

Denunta
gaby0502

21.02.2011 9:49     citat 

Cum ar fi sa ne ghidam fiecare dupa propriile reguli sau "legi",unde am ajunge,daca am ajunge undeva.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: