· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Igiena > Vara, sezonul antrenamentului la olita :)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor Vara, sezonul antrenamentului la olita :)     
micutza_25

Copii
Alina- Georgiana: 13 ani, 2 luni
Paula-Maria: 11 ani, 10 luni

17.04.2011 12:02     citat 

mimi, si eu cred ca-i nepregatita.
Daca la fata cea mare am scapat de pampers la 1an si 8 luni....nici noaptea nu mai avea...cea mica are si acum. Scapasem de el pe timpul zilei....vara trecuta..........daaaaaaaaaaaaaaaar ducand-o la cresa....am revenit la el...chiar si pe timpul zilei trist NU mai vrea sa spuna si pace...De fapt...spune dupa ce a facut.
La orice progres exista si un regres.
Imi doresc din tot sufletul sa scap de cheltuiala asta, dar se pare ca ea nu-i de aceeasi parere. trist cand face lipsa mare spune de fiecare data, dar lipsa mica........ prostit
De vreo 3 luni au inceput ...la cresa sa o dezvete de pampers...o lasa fara...cica...de multe ori spune cand vrea sa faca.......dar acasa...dupa 2 min de cand o ridic de pe olita ..face pe ea.
Inca nu mi-am pierdut rabdarea si speranta.
Cred ca va renunta la pampers cand o sa renunte si la tzatza rad

sus

Denunta
mimi2009

Copii
Stefania: 11 ani, 5 luni
Mihaela: 10 ani - La Multi Ani!

28.04.2011 4:23     citat 

Christa, sado masochista nu sunt, sadica poate vrei sa spui, nici asta nu sunt, iar Stefanuta este extrem de pregatita si suparata pe mine, banuiesc, din motiv ca, nu se astepta ca mami sa o puna la olita.
De ce oare de dimineata pana la 17.30 cand pleaca mamaie, face pisu la olita, la 2-3 ore, iar cand ramane cu mine din 30 in 30 de minute, in pantaloni?

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 4 luni

28.04.2011 4:37     citat 

Nu draga mimi, am spus bine ce am spus, puteai sa iti dai seama si din faptul ca am scris ca o chinui pe ea si te chinui si pe tine. Tu ai fost cea care a scris " ziua cand merg sa ii cumpar scutece este pentru mine o zi trista si innegurata, plang, tun si fulger".
Ce te face sa crezi ca este "extrem de pregatita", din moment ce tot tu ai scris si "fetita imi tot explica ca o sa faca caca la olita cand va face si surioara ei"?

Gandeste-te si la faptul ca odata cu sora ei, care abia are 4 luni, pentru ea a aparut si un rival in casa, care atenteaza la atentia si dragostea parintilor. Mai ales acum dupa ce ai scris in ultimul mesaj si ca atunci cand e cu tine face mult mai des!

sus

Denunta
carpe_diem

Copii
Gabriel Mihai: 13 ani, 5 luni
Robert Matei: 11 ani, 11 luni
Carla Irina Natalia: 10 ani, 9 luni

29.04.2011 8:48     citat 

Eu sunt de parere ca nu trebuie grabit procesul de trecere de la pampers la olita/wc. Fiecare copil are ritmul lui.
Puiul meu cel mare, Gabita, a facut cunostinta cu olita destul de devreme, pe la vre-un an jumate i-am cumparat-o sa vad ce parere are. Desi i-am explicat ce e si la ce se foloseste pt el a fost mereu doar un bun obiect pt a transporta jucariile prin casa rad
Nu avea rabdare sa stea pe ea si mereu facea imediat ce se ridica de pe ea si mai facea doi pasi. Asa ca am renuntat. Am incercat iar un an mai tarziu, din nou fara succes. In schimb am observat ca era interesat sa-l urmareasca pe taticul lui la baie. Asa ca in vara anului trecut, cand avea 3 ani am incercat sa-l invat sa faca pisu la olita, dar din picioare, asa ca tati, "ca baietii". Si surpriza! A fost chiar incantat. Dupa doar 2 saptamani cu olita a vrut sa faca la wc si de atunci foloseste doar wc-ul ca un baiat mare.

Matei a facut si el cunostinta cu olita tot vara trecuta, dar nici lui nu i-a placut, eventual si-o pune pe post de palarie rad
In schimb de curand a inceput singurel sa urmeze modelul fratiorului sau si sa ceara pisu la baie. Ma ia chiar de mana si ma trage pana la usa.
Desi de cate ori m-a dus la baie nu a facut inca nimic, sunt sigura ca vara asta o sa scapam si la el de pampers, el mereu a fost ceva mai rapid in progrese decat fratiorul lui.

Cu Carlita nu stiu daca sa incerc vara asta, mi se pare cam devreme, sa vedem, ma mai gandesc.

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 14 ani, 8 luni
Zuza: 11 ani, 3 luni

27.06.2011 4:04     citat 

Noi am inceput antrenamentul saptamana trecuta.
Cu olita a facut cunostinta de ceva vreme ca e in baie, dar nu am pus-o pe ea pana acum.
In primele zile nu am prins nimic la olita desi daca o intrebam zicea ca vrea si se aseza pe ea nu facea in olita ci prin casa foarte fericit , apoi incet a inceput sa inteleaga cum sta treaba si azi de ex nu am avut nici un accident- ba chiar a mers singura la olitza si m-a strigat- mamaaa pipi! credeam ca vrea sa faca cand colo deja se descurcase fata scot limba
Inca nu avem o saptamana, sper sa mearga la fel de bine.

sus

Denunta
Happy_mami2007

Copii
Ema: 13 ani, 4 luni
Gabi: 9 ani, 11 luni

28.06.2011 2:56     citat 

carpe_diem , m-ai facut sa rad cu pofta . Icemoon , ai fetita mare si cuminte , o sa fie bine scumpa de ea sarut .

Pe mine mami ma sacaia cu Ema de la 6 luni : sta in fundulet , tre s-o inveti pe olita ! , + , asa cum zicea si Christa , toate babele vin cu experienta lor de viata , " vaaaai , la 2 ani cu scutec ?? " . Soacra mea se lauda ca si-a invatat copiii repede fara scutec .. abia apoi a precizat ca faceau in pantaloni/chiloti etc non-stop .

Asa ca statea mami cu gura pe mine s-o invat pe Ema de la 6 luni , degeaba ii explicam ca , si daca se nimereste sa faca , fata tot nu constientizeaza ce-a realizat , ca e mica . Si uite asa am stresat fata la inceput , ca pe la 1 an si ceva urla de parc-o puneam pe cuie cand incercam s-o asez pe olita plang sau sunt foarte trist .
Mami zicea ca-s comoda eu , de aia nu invat fata la olita , eu insa am vazut ca nu-i pregatita .
Si pe la 2 ani jumate am incercat iar ... bineinteles , fara succes din prima . Dar si la noi a mers faza cu chiloteii care ii placeau ei cel mai mult ( cred ca i-am luat vreo 10 perechi odata foarte fericit ) , cu tot felul de papusi si animalute , pe care nu avea voie sa le ude ca se suparau ... si olita preferata , care " se bucura cand Ema se aseza pe ea " , si etc .
Si am reusit , pe la 2 ani jumate , sa scapam de pampers peste zi , pt pipi ... pt kk a mai durat o vreme , nu voia decat in pampers sa-i dea drumul .

Eu am ajuns la concluzia ca degeaba incercam noi , pana nu ne arata ei ca-s gata , pregatiti .

Rabdare mamici sarut sarut sarut

sus

Denunta
ICEMOON

Copii

30.06.2011 11:47     citat 

La noi a fost un succes- deja nu mai folosim scutec deloc in timpul zilei nici cand doarme la amiaza- pun sub ea aleza in caz de accidente , dar pana acum a fost tot ok. Si afara mergem de 2 zile fara scutec si nu au fost accidente- cere cand are nevoie sau se duce singura si ma cheama apoi si asta in decurs de doar cateva zile de antrenament.
Acum ma gandesc ca poate ar fi functionat si un pic mai devreme daca ii aratam la ce foloseste olitza foarte fericit

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 14 ani, 2 luni
Pufarina: 10 ani - La Multi Ani!

30.06.2011 3:34     citat 

----------
ICEMOON a scris:
La noi a fost un succes- deja nu mai folosim scutec deloc in timpul zilei nici cand doarme la amiaza- pun sub ea aleza in caz de accidente , dar pana acum a fost tot ok. Si afara mergem de 2 zile fara scutec si nu au fost accidente- cere cand are nevoie sau se duce singura si ma cheama apoi si asta in decurs de doar cateva zile de antrenament.
Acum ma gandesc ca poate ar fi functionat si un pic mai devreme daca ii aratam la ce foloseste olitza foarte fericit
----------

felicitari, dar te urasc foarte fericit ... stii tu de ce scot limba

sus

Denunta
ICEMOON

Copii

30.06.2011 4:56     citat 

sarut
Cri merci! lasa ca vezi tu ce surprize placute iti rezerva Furnicica trag cu ochiul mai bine asa: te calesti, altfel zau ca nu as sti pe unde sa scoti camasa sarut

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 14 ani, 2 luni
Pufarina: 10 ani - La Multi Ani!

30.06.2011 5:20     citat 

eh... sper sa fie mai usor de cooperat/comunicat cu ea... ca daca e si ea ca fra-su chiar ma duc de tot cu capu...

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: