· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > Cine foloseste Topher - Lactana ... si cat bea bebe ?
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Cine foloseste Topher - Lactana ... si cat bea bebe ?     
Alfy

18.12.2008 12:00   Cine foloseste Topher - Lactana ... si cat bea bebe ?  citat 

Buna tuturor !
Fetita mea are 3 luni si 3 saptamani si o greutate de 5.530 g. Am nascut-o la 3.600g, dar intre timp s-a ales si cu o infectie urinara, care dupa un tratament a scapat de ea. Cam 2 saptamani mi-a cam batut pasul pe loc cu luatul in greutate. Acum eu ii dau Lactana de la Topher. Imi mananca cam de 7-8 ori pe zi, iar cantitatea variaza..... ba mananca 20 ml, 40, 60 uneori chiar 120 sau 100.... depinde de moment. In total in jur de 500 - 600 ml pe zi. In ceea ce priveste greutatea luata/saptamana, pot spune ca ia cam 150g (asta in ultimile 3 saptamani)

Intrebare
1. ... se mai confrunta cineva cu problema luarii in greutate ...adica sa aiba sub greutatea normala...si care ar fi greutatea ideala...
2. Laptele Lactana este unul bun ? Am incercat si cu Humana 1 dar a facut bubite de la el si ii luasem Humana HA pt copii alergici ... dar este cam scump...

Multumesc de ajutor !!

sus

Denunta
moonstruck

Copii
Sabina: 11 ani, 2 luni

20.12.2008 11:51     citat 

Buna! In ceea ce priveste problema luarii in greutate, sa stii ca variaza de la un bebe la altul, dar daca iti faci griji, mergi la un dr. pediatru. Si Sabinuca mea bea Lactana de la Topfer de cand s-a nascut, si asta la recomandarea ( proasta, dupa parerea mea..) unei asistente din maternitate. Tocmai m-am decis sa-i schimb laptele, ca nu se mai poate!
De cand a trecut fetita mea la formula 2 , adica la cea pt 4 luni, s-a constipat groaznic, iar acu, colac peste pupaza, au scos o formula de la 6 luni, iar farmaciile vand in paralel si formula 2 pt 4 luni si pe cea pt 6 luni surprins . A, si inca ceva: vezi k acest lapte Lactana se branzeste uneori!!!!! mie mi s-a intimplat asta kiar si la 15 minute dupa preparare.......mi s-a parut ciudat ca sa nu zic mai mult. In concluzie, nu iti recomand deloc Lactana, eu nu am fost multumita de el. In final, vei face cum vei crede de cuviinta. Multa sanatate tie si bebeului!

sus

Denunta
Alfy

20.12.2008 8:48     citat 

Mda, vad ca nu prea se arunca nimeni sa spuna cuvinte de lauda la adresa laptelui asta....De azi am inceput sa ii dau Milumil, si vad ca la primul biberon, a baut 130 ml. Am auzit multe fete care lauda laptele asta, asa ca am sa renunt la Lactana...Chestia cu branzitul, l-am observat si eu de cateva ori, dar m-am gandit ca poate apa nu a fost suficient de fierbinte sa se dizolve complet. Sper sa ia in greutat cat mai curand ...multumesc pt sfaturi !!!!!!

sus

Denunta
ramonike

Copii
Patricia - Printesa
10 ani, 11 luni

20.12.2008 11:39     citat 

este adevarat ca milumil este bun si eu am folosit pana acum o saptamana dar problema este ca are prea de toatew in el si ingrasa rau.parerea mea personala
eu am schimbat cu nan 1 de care sunt multumita

sus

Denunta
Alfy

21.12.2008 7:54     citat 

ramonike ... ce greutate are fetita ta ?? A mea are 3 luni si 3 saptamani si cantareste vreo 5.600 ...

sus

Denunta
mi_ra

21.12.2008 11:36     citat 

Folosesc Lactana de mai bine de 4 luni. Am inceput cu numarul 2 ca si completare a meselor la san dupa ce am incercat Aptamil la recomandarea pediatrei dar bebe l-a refuzat cu indarjire. Nu am avut probleme in ceea ce priveste constipatia in tot acest timp, iar copilul a luat in greutate nu neaparat exact ca la carte dar eu sunt multumita de evolutia ei pentru ca nu mi-am dorit sa fie dolofana. Oricum in ceea ce priveste greutatea important este bilantul lunar pentru ca pot exista variatii saptamanale. Copilul meu de exemplu nu a luat deloc in greutate in saptamana de dupa fiecare vaccin.
Probleme am in ultima saptamana deoarece nu se mai dizolva laptele asa cum trebuie dar am citit ca si la alte formule au aparut probleme de acest gen.

sus

Denunta
Alfy

21.12.2008 3:08     citat 

aveti idee cat trebuie sa manance un bebe de 4 luni ... adica cati ml/zi ...

sus

Denunta
ramonike

Copii
Patricia - Printesa
10 ani, 11 luni

21.12.2008 5:17     citat 

pai scrie pe cutia de lapte cam 230 ml
a mea are 3 luni si mananca 5 mese a 200 ml.are 7 kg si ceva acum 3 sapt avea 6500

sus

Denunta
oanaig

Copii
Codrut: 15 ani, 3 luni
Ema: 11 ani, 3 luni

23.12.2008 3:29     citat 

Fiica-mea avea la 6 luni 6,6 kg. Am fost cu ea pe la diversi medici si cam toti (mai putin cel de familie) mi-au spus ca greutatea ei e ok.Am ajuns pana si in Cluj la profesor universitar care mi-a spus ca e perfecta ca si greutate avnd in vedere ca a plecat de la 2,9 kg. La 4 luni avea 5,9 kg si era cel mai slab copil pe care il stiu eu , sau cel putin asa mi se parea mie. Ea papa Milumil de la 2 luni si nu pot sa spun ca ingrasa dar face scaunele moi, ca cele de lapte de mama. Si eu m-am chinuit cu mesele ei o buna perioada, cred insa ca problema a fost mai mult in capul meu. Oricum, de cand mananaca diversificat adica de pe la 4 luni nu mai avem probleme cu masa dar nici eu nu ma mai stresez asa mult.

sus

Denunta
Alfy

23.12.2008 3:35     citat 

am observat si eu de cateva zile de cand ii dau Milumil 1 ca face scaune moi, si am observat ca o cam doare burtica, ca imi plange in somn, nu stiu daca nu cumva ii da crampe. Am trecut-o iar pe Sab Simplex, pe care il dadeam cand era mai mica pt colici ... Deci sa inteleg ca Milumil strica la stomacel ??

sus

Denunta
ramonike

Copii
Patricia - Printesa
10 ani, 11 luni

24.12.2008 12:10     citat 

nu din cate stiu eu nu strica la stomacel,doar face scaunele mai moi.probabil o doare burtica pentru ca ai schimbat lapticul,e o schimbare pentru stomacel.eu am revenit la milumil,nu am continuat cu nan pentru ca in primul rand diferenta este ca nan este un lapte foarte subtire,ca ceaiul pe cand milumil e mai gros si mai consistent presupun.daca a-ti observat raman ca niste bobite mici pe sticla.e o mare diferenta intre milumil si nan.parerea mea personala si si a patriciei care a mancat prima zii350 ml nan toata ziua in loc de 1000ml de milumil cum bea inainte.si i l-am bagat treptat dar se pare ca ea a ales ce e mai bun foarte fericit

sus

Denunta
moonstruck

Copii
Sabina: 11 ani, 2 luni

24.12.2008 6:40     citat 

Dupa cum spuneam, am schimbat laptele, am trecut la Nan 2, formula fara taurina, cutia cu capac auriu. Maninca Sabina mea cu mare pofta,si ma bucur ca am scapat de beleaua aia de Lactana ochi peste cap . Am observat ca de cand am trecut-o (treptat, evident) pe Nan, fetita mea nu mai regurgiteaza laptic asa cum facea dupa Lactana, ceea ce e un lucru bun.
Multa sanatate va doresc, voua si bebeilor, si sarbatori fericite!! zambet

sus

Denunta
madalina1

02.08.2011 12:59     citat 

eu am trecut de la milupa pe topfer si maria mea a primit foarte bine laptele...cred ca depinde si de copil...noi nu am avut probleme....nu il da afara..nu se ingrasa e chiar bun pt noi.....pe medicamente24.ro este la un pret foarte bun 40,2....su am facut o economie destul de mare cu pretul asta....eu zic sa incercati! crestere mare mare mare :D

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: