· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia pana la 3 ani > Alimentatia la 1 an si nu numai - ce mananca azi puiutii? 3
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5
subiect nou  raspunde
autor Alimentatia la 1 an si nu numai - ce mananca azi puiutii? 3     
KiKilinis

Copii
JR: 14 ani, 1 luna
MICA: 9 ani, 9 luni

14.08.2009 2:18     citat 

eu ma gandesc ca 600 ml lapte + 2 iaurturi + (mamaliga cu) branza si smantana = prea multe lactate pe zi.
in plus, iaurtul nu se combina nici cu fructe si nici cu biscuiti. ca si la adult, trebuie sa fie masa separata (gustare) intre mesele principale.

dar, pana la urma tu stii cel mai bine cum e mai bine pt puiul tau.

hai sa scriu cum este structurat programul de masa al puiului meu inca de pe la 1 an si cateva luni (3,4 probabil, nu-mi amintesc exact.)
ora 9 - paine facuta in casa cu seminte cu unt, branza, cascaval, uneori masline, rosie/ ardei/ catravete (o data pe saptamana primeste omleta din 2 oua intregi facute la tefal cu f putin ulei de masline) si fff rar primeste sunca de curcan - e singura pe care i-o cumpar pt ca atunci cand mergem la cumparaturi impreuna nu scapam raionul mezeluri trist
ora 11 - fructe
ora 13 - ciorbita de legume cu bors/ zeama de varza si carne (el nu mananca carne fiarta, doar de gust) (cand e acasa cu mine. la gradi primeste si felul 2 - ardei umplut/ chiftelute cu sos/ mamaliga cu branza si smantana etc - nu mai stiu exact meniul)
ora 16 la gradi sau 17 sau mai atrziu cand e acasa, dupa ce se trezeste - iaurt sau lapte cu cereale acasa. la gradi primeste tot iaurt sau sandvich cu cascaval sau check
ora 18 sau 19 fructe
intre timp mai scapa si prin biscuiti, seminte decojite, migdale, rondele de orez - depinde ce avem la noi in rucsac sau vede pe strada. de cand e vara si s-au deschis terasele sau tonetele pe toate drumurile pofteste la inghetzata, vata de zahar si alte nebunii din care primeste cu moderatie.
ora 20.30 - 21 cina: mamaliga cu branza si smantana (sau unt si ou - fff rar)/ pui cu sos de rosii si usturoi la cuptor/ mazare cu pui/ ficatei cu putin ulei, apa su usturoi la ceaun cu mamaliga/ peste (pastrav) cu orez/ friptura de pui cu branza (asa prefera). i-am mai facut si gratin de brocolli si alte minuni, dar el e tare conservator si prefera doar mancarurile cu care e obisnuit.
de-a lungul vremii a mai primit snitel de pui facut in casa, peste pane si varza calita sau salata de varza in diverse imprejurari. gusta din fiecare, dar tot mancarica lu' mama e mai buna.
ora 22-22,15 - 250-300 ml lapte pt somn.

sus

Denunta
Mihaela29

Copii
Matthew David: 13 ani, 4 luni
Nicholas Daniel: 10 ani, 9 luni

14.08.2009 8:44     citat 

Kiki dar papa bine de tot Tudor al tau sarut ...Bravo voua!!!
in comparatie cu al meu prostit ...eu nu pot sa i dau sub nici o forma ciorbita sau o tocanita de ceva...prefera sa pape doar cu manauta si numai ce vrea el...si in rest lapte cu cereale...o sticla dimi , una la amiaz si una la culcare...in rest bucatele mici de paine cu unt si gem, pateu, outz fiert -(niciodata nu a terminat unul intreg) omleta, mezeluri, felii de rosii,cascaval, capsune , cirese afine, mure, ceva care seamana cu pufarinele din Ro. si cam atat...ce nu as da sa il vad ca papa o ciorbita off ochi peste cap

sus

Denunta
marle

Copii
printisorul nostru: 12 ani, 11 luni
print 2: 6 ani, 11 luni
am nascut deja!

17.08.2009 12:44     citat 

kiki draga in ziua respectiva nu a mai primit iaurt la 19.30 ci doar ceva biscuiti de rontait!!!
eu nu cred ca 2 iaurturi mici pe zi si cei 600 ml lapte sunt asa problematici!!! se intampla o data pe saptamana sa ii dau mamaliguta cu branza si smanatana si atunci incerc sa nu ii mai dau 2 iaurturi, dar laptele ramane sfant....uneori sunt 600 ml alteori mai putini!!!!
in general nici nu prea accepta iaurtul combinat cu ceva....f rar cu biscuiti....cu fructe, sub nici o forma....as vrea eu ca asa poate ar mai manca ceva fructe mascate in iaurt!!!
sananatate tuturor!!!!!!!!!!

sus

Denunta
elaga

24.08.2010 2:59     citat 

Baietelul meu mananca la 2 ani 4 mese pe zi. Dimineata o cana de lapte si inca ceva cereale, mamaliga, depinde de zile, la pranz ii dau mancare gatita, tocanita, supa, piure, la 16 are masa de fructe si la 19 iar o masa de lapte cu cereale.
http://mamasiiubita.blogspot.com/

sus

Denunta
melly

Copii
Beatrice-Alexandra - Raza mea de soare
10 ani, 8 luni

14.08.2011 10:20     citat 

voi cum faceti mamaliga si cum o dati de o mananca?... banuiesc ca foarte moale..

sus

Denunta
D3lia

Copii
Ayan Gabriel: 11 ani

15.08.2011 9:06     citat 

Nu, Melly, al meu o prefera cat mai "vartoasa". Nu stie sa manance cu furculita si o mananca direct cu mana, ca pe paine. Daca e prea moale, i se lipeste de mana, ii intra degetele in continut, iar el uita sa manance fiind preocupat sa-si scuture membrul afectat de intemperii. rad
El are o problema cu alimentele care murdaresc mana (chestii lipicioase, suculente) desi l-am lasat aproape de fiecare data sa se joace cu mancarea, problema care vad eu (sper sa nu ma insel) ca se amelioreaza usurel.

Daca insa mananca mamaliga cu branza +/- ou, nu mai conteaza cat e de moale. Le mananca oarecum pasate. zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: