· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2009 (305)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2009 (305)     
anca_szabo

Copii
raul catalin: 11 ani, 10 luni
am nascut deja!

10.09.2011 9:51     citat 

la multi ani edi!!! sa cresti mare si sa fii sanatos
la multi ani si sarbatoritilor de zilele astea sarut
simo sa iti traiasca fetita:x
roxy multumim de cinste, sa fii sanatoasa!!

sun imi pare rau ca s-a plictisit ema repede trist poate data viitoare o sai placa mai mult, pupici sarut

multumim fetelor de aprecieri sarut

bubulina ai doi copii superbi sa iti traiasca sarutsarut

alina multumim de poze, si noi ne-am bucurat mult ca ne-am intalnit, nu le-am spus nimic fetelor am lasat sa faci tu surpriza zambet

rome nu-mi zice ca ii pui iar pampers ??!!
si raul a inceput sa faca iar pe el dar asta e, luam mai multe schimburi si gata, ii arat ca ii ud, si daca vreau sa ii ridic chilotei asa uzi zice "nuuu, uziiii" zambet dar s-s mai obisnuit cu temp in ultimele zile si s-a rarit cu pisu pe el
curaj, si nu da inapoi
si de la cresa mi-a zis ca ar cam trebui sa ii pun pampers la inceput si i-am zis ca nici vorba, nu ii mai pun pampers de 4 luni, nu-s nebuna sa ii pun acum sa dau peste cap copilul

marti va fi si la noi prima zi de cresa, daca nu raceste pana atunci ca acum a inceput sa-i curga iar nasul
am mari emotii, am cumparat tot ce ne trebuie, sper sa fie si el ok, desi stiu ca simte ca se apropie ceva ca asa mai iubeste de cateva zile, ma strange tare in brate si imi spune "beste raul" (te iubeste raul) sarutsarut

sus

Denunta
rome

Copii
Lucas Rafael - minunea mea
11 ani, 11 luni

11.09.2011 7:22     citat 

LA MULTI ANI EDI !!! sarut , sa ai parte de o viata plina de bucurii

Anca nu ii pun pampers, doar ca trebuie sa ne invatam iar ochi peste cap .
Bafta multa cu cresa, sa dea DD sa fie bine.
Ce scump e cum te "beste" el sarut

sus

Denunta
alexxya

Copii
Diana-Maria: 11 ani, 10 luni

11.09.2011 8:21     citat 

Vad ca va pregatiti de cresa. Succes! Noi n-am avut o experienta tocmai placuta. La Babyboom m-a abordat o tipa ca cica intentioneaza sa o primeasca pe Dia gratuit la o gradi particulara. Era incredibil, normal! Dar m-am dus sa vad care-i treaba. Era vorba doar de niste ore gratuite. Ideea e ca atunci cand am ajuns la Fastrakids am constatat ca tanti chiar era convinsa ca ai nostri copii de pana in 3 ani, aveau sa intre singuri intr-o sala necunoscuta in care doua doamne (educatoare??) ii tot strigau: Hai Diana! Curaj! Hai Alex ca tu esti mai curajos! Fiica-mea a facut stanga imprejur si a dat sa iasa din cladire. Cea de la receptie i-a spus: Nu e voie sa iesim! De-aia nu mai putea Dia. A iesit, si eu dupa ea. I-am spus foarte calm: Nu aveti cum sa bagati niste copii asa de mici, singuri, intr-o sala necunoscuta, cu persoane necunoscute si sa mai faceti si ora demonstrativa (ca noi, cica, trebuia sa privim printr-un geam). Ea mi-a spus ca ii invata pe copii sa fie independeti astfel. I-am spus ca independenta pe care o vrea ea nu se formeaza presand copilul sa intre intr-un spatiu necunoscut in cele 5 minute disponibile.
Am stat cu Dia afara la tobogane. Cand a auzit muzica mi-a aratat ca vrea sa intre. Si asta a facut. A intrat in cladire, apoi in sala fara pic de teama, pana cand,,, educatoarea a strigat la ea: Ai intrat! Ce fetita mare esti! Hai sa stai aici! Iar a facut fiica-mea stanga imprejur pana la mine si m-a privit intrebatoare ca nu stia de ce o tot grabeste tanti aia. Ar fi vrut sa intre si sa se joace ea acolo cum vrea ea, nu sa o manipuleze educatoarea... Intr-un final a intrat, totusi. A vazut ca danseaza copiii si s-a dus si ea sa danseze. Bineinteles, niciun copil n-ar fi stat acolo cu usile inchise...le-au deschis intr-un final de tot...astfel incat, noi, parintii, am stat in prag, iar copiii dincolo de el...ma rog, copiii care au intrat. Era un baietel de vreo 4 ani care a si plans ca ceilalti il tot presau, si-l santajau...saracul copil! Totusi pe una dintre bunici asa de mult o admiram! Hai sa va spun tema : ""Casa castorului"-tema pentru copii de 2 ani prostit Am intrebat-o pe educatoare daca tema a fost aleasa pentru copii de 2 ani sau a fost o greseala si mi-a spus cam incurcata: "Important nu e neaparat ce retin, ci faptul ca raspund la niste sarcini, ca interactioneaza unii cu altii." Cel mai aiurea e ca eu le tot spuneam sa nu o mai lase pe Dia sa ia copiii in brate si sa-i stranga (eu stiu ca daca celalalt copil nu-i raspunde la pupic, riposteaza) si ea, ofensata imi spune :Suntem noi aici!.--eu nu aveam voie sa trec de pragul usii...si inevitabilul s-a intamplat, dar, chiar inainte de a ajunge Dia sa dea pupicul. A luat o fetita de 1,5 ani in brate sa o pupe si s-au dezechilibrat si au cazut...fetita cealalta cu capul in marginea unui postament, urat de tot! La sfarsit au luat-o pe Dia cica sa apese pe un buton al unui TV sau ce era ala cu multe butoane (cica faceau un puzzle pe ecran ochi peste cap -fiica-mea abea face puzzle din doua piese cu material concret iar ala era virtual cu vreo 10 piese)...paiu cand s-a vazut Dia acolo, in fata atator butoane, s-a apropiat usor si imediat a sarit si a apasat toate butoanele pe care le-a prins la indemana...ca doar nu claxona niciunnul rad Asa s-a terminat si puzzle-ul! Concluzia: Sunt asa de fericita ca am luat decizia sa stau cu ea inca un an! Dar asta e o gradi care s-a deschis anul asta cu persoane care nu cred ca au mai interactionat vreodata cu copii, erau prea tinere sa-i aiba pe-ai lor...deci era cumva de inteles ca inca nu s-au pus la punct cu multe lucruri.
Si o alta chestie... sambata am fost la parintii mei. Am stat cateva ore in curte. Cand sa plecam Dia mi-a facut papa, semn ca ea nu vine cu mine. Am luat-o pana la masina in speranta ca daca ma vede urcand va veni, totusi. Nici vorba. O tragea pe maica-mea in spate. Era cu gandul la leagan. Mi-a facut, totusi, un papa asa grabit si a taiat-o in spate. Dupa vreo 4 ore m-a sunat mama ca se intunecase afara si au intrat in casa. Diana inca nu intreba de noi. Se uita cu tata la meci si aplaudau si sareau prin sufragerie. Ne-am dus totusi sa o luam dar era cam dezamagita. Cred ca ar fi stat si peste noapte fara probleme. Asta ca sa se inteleaga cat de independenta devine fiica-mea care a stat lipita de mine mai tot timpul... in ciuda a ceea ce-mi spuneau cei din jur...ca daca tii copilul langa tine devine dependent...nici vorba!
Succes la gradinite si crese de maine! Succes copilasilor sa se adapteze usor!

sus

Denunta
alexxya

Copii

11.09.2011 8:40     citat 

Acum am vazut pozele. Ce frumosi sunt copiii tai, Monica! Superbi! Pozele sunt minunate. Uite, ca nu-mi placea ideea de a-i face poze Dianei la un centru specializat, dar ale voastre au iesit superbe si copiii asa de relaxati! Mai spune-ne despre ei. Cum este piticul? Ce face?
Ice, ce mari sunt copiii tai si frumusei foc! Eu am o slabiciune pentru copiii blinduti, in general. Imi place Keane...emana o siguranta de sine fantastica.
Raul, e un zambaret ca intotdeauna...si e tare smecher imbracat! Se vede ca ati avut o intalnire placuta.

Diana, in ultimele cateva saptamani, a aratat o atractie mare fata de terenurile de fotbal, handbal, volei... a vazut o singura data, pe un stadion din apropierea casei, barbati care se jucau fotbal. De atunci e innebunita dupa... teren! Nici mingea nu o atrage cum o atrage terenul. Tipa de entuziasm cand vede vreunul si se preface ca da cu piciorul in minge... desi de minge nu se atinge prostit Si a devenit singura microbista din casa noastra. Oricum, acum ma gandesc la variante sa mergem pe un teren gol...ma tot intreb cu cine sa vorbesc sa ne lase sa intram.

sus

Denunta
GEORGY26

Copii
EDUARD GABRIEL: 12 ani, 3 luni
am nascut deja!

11.09.2011 5:04     citat 

Buna,
Am vazut cativa copilasi draguti care au crescut si tot crescut,mai sa nu-i recunosc pe unii..si cateva mamici foarte simpatice..Va salut mamici si copilasi scumpi si imi cer scuze ptr vizitele asa rare dar niciodata nu-mi ajunge timpul..Despre noi:"Edi bineinteles a crescut si el,a inceput cel de-al doilea an de cresa,acum e la grupa mare si are si educatoare..este foarte incantat de activitatile pe care le au(vineri imi povestea ca a pictat cu degetelul,ceva "sumos"/frumos),am renuntat definitiv la pampers,cere singur la olita,iar pe timpul noptii il trezesc si il pun eu,caci dc il las pana dimineata mai sunt accidente,de vorbit vorbeste ffff mult,unele cuvinte mai pocite ce-i drept..stie cateva poezii si cantecele...a si deja a invatat un cuvant urat "poasto"(cred ca l-a auzit pe la vre-un copil ca asta e un cuvant pe care eu il urasc si la noi in casa nu era folosit).... si il foloseste uneori si este pedepsit ptr asta..La camin a facut si o traznaie,asa de inceput..cica a muscat un copil de nas..Oare sa-l fi suparat cu ceva ca nu vrea sa spuna deloc motivul ptr care a facut acest gest...
VA PUP sarut

sus

Denunta
gimiloasa

Copii
Bogdan-Gabriel: 12 ani, 1 luna

11.09.2011 6:31     citat 

La multi ani Edi , sa cresti mare si sa fii sanatos !
Urschu sa stapanesti sanatoasa cadoul, fff util .
Crysy bafta la bb 2 sa se prinda mai repede . Foarte frumoase pozele , a crescut si Yanis asa mult.... nu stiu care-i faza ori cresc prea repede copiii la varsta asta ori nu suntem noi atenti si n-i se pare dintr-o data ca a crescut . M-am intalnit cu o amica azi si la fel m-i s-a partut ca a crescut fetita ei si cand am vazut-o pe Dia la mare la fel , dar nu am mai zis nimic ....
Bubulina ce copii frumosi ai , sa-ti traiasca .
Anca ce frumos ca v-ati intalnit , s-au simtit bine copilasii .
Alexia la noi in parc se inchiriaza teren de fotbal pt cat timp vrei , minim o ora , max nu cred ca exista limita . Oricum poti intreba acolo unde ai place ei sa vezi daca se inchiriaza .
Ne-am intors si noi din concediu joi , a fost frumos , am prins vreme buna . A fost si o zi cu ploaie dar a fost bine , am stat 3 zile la plaja ca mai mult mi-a fost teama pt bogdan , pt noi era ok dar pe el nu il mai scoteam din apa si cand adia vantul era cam rece dar am facut alte lucruri . Nu a fost chiar asa cum ne-am dorit dar ne-am mai relaxat putin .Am avut si peripetii pe drum ca s-a stricat masina pe autostrada si ne-a dus pana la urma un amic , in fine a fost ok .
M-am intalnit si cu alexia in mai multe zile ca am fost mai aproape si a venit la noi , ne-a si ajutat cu masina sa ajungem in anumite locuri , ne-a invitat la un gratar la mama ei la curte si ne-am simtit bine . Sper cand ajunge in buc sa o putem ajuta si noi iar daca nu avem ocazia poate ne revansam la anul cand ajungem la mare zambet
Va pun si cateva poze

la curte la alexya

sus

Denunta
cristianka

Copii
Dinu-Iancu: 12 ani, 2 luni

12.09.2011 3:21     citat 

hehe, slabuta activitate pe aici, se vede ca mamicile au intrat la serviciu rad
noi suntem bine, dam inainte cu munca si ne gandim la concediu, mai avem 17 zile si plecam spre romania dupa un an si jumatate
ne bucuram de ultimele zile de vara, inca suntem pe plaja si avem temperaturi de peste 30 de grade, ultima ploaie am vazut-o anul acesta in iunie dar ne e ca o sa fim satui in romania.nu stam decat 2 saptamani scot limba ce-i prea mult nu-i sanatos rad
dinu merge in continuare la day care, din octombrie cand ne intoarcem va schimba gradinita de la privata la stat dar tot 2 zile pe saptamana.
de pampers am scapat definitiv de 3 luni, mai nou l-am mutat si in pat normal dar asteptam sa ne mutam luna viitoare sa-i organizez camera lui sa poata dormi singur. problema cea mare e cu incaltarile foarte fericit dupa ce m-am chinuit 2 saptamani in primavara sa-l scot din papucii sport sa-i dau sandale acum e invers, nu si nu si nu la tenesi, pantofi etc... zambet sa nu mai vb de cei cu snur foarte fericit
a crescut vazand cu ochii si mi-e ca toate hainele ce le-am luat de toamna iarna apuca sa le poarte prea putin. are acum 14,5 kg si 91 de cm.
din cate stiti voi.. in romania se gaseste lapte praf SMA? e firma irlandeza. mi-e sa nu mai car 3 cutii dupa mine pt ca pe avion un kg si jumatate se simte la bagaj foarte fericit si n-as vrea sa renunt la laptic pt ca inca e masa principala inainte de clcare si dimineata la 6
doar niste poze scurt si... ne auzim mai cu timp in iarna cand o sa mai intru si eu in concediu.
va pupam si bafta multa celor mici la cresa

am fost la o gradina publica si a vazut si el prima data rate si lebede ... i-a fost frica de cocosi si gaini - mi-e ca o sa fie tot speriat cand mergem la tara la ai nostri, si ii e frica de innebuneste de papagali rad

la parcul de joaca deja a trecut la spatiile de joaca de 5 ani, se cocoata ca o maimutica peste tot, aici deja era in apa.. asa tata asa fiu

de vorbit isi da drumul incet incet... dar spre greu. mai nou eu vb doar engleza cu el si ii spun let's see what's there si el imi zice SEE, canta happy birthday dar noroc ca are ceva linie melodica altfel n-as stii ce zice rad "api aaa iuuuu" rad blu pt culoarea albastra, this, there, here, come, bye, am-am la catel, jus - la suc
pricepe romana dar raspunde cu YES si NO si sta cu ochii cascati si urechile ciulite cand cineva vb malteza , eu pricep 1% din ce zic ei si el cred ca muuult mai mult, o sa mai am de asteptat pana sa-mi traduca foarte fericit i-am spus sotului ca si in romania vreau ca macar eu sa vb engleza cu el .. pe de-o parte mi-e teama sa nu uite foarte fericit nu mi-e teama ca va invata romana dar apoi lumea o sa ma creada deplasata sau fitzoasa ca vb cu copilul engleza... dar eu zic ca daca asa il invat ca mama vb cu el engleza nu vad de ce i-as strica obiceiul prostit

sus

Denunta
smiri

Copii
eduard teodor: 11 ani, 10 luni

12.09.2011 8:30     citat 

Multumim din suflet pt urari, fetelor! sarut sarut
Am frunzarit prin ce ati scris...frumosi copii mai aveti sarut

Noi astazi avem prima zi de gradinita de dupa vacanta cu o educatoare noua ochi peste cap si eu prima zi de serviciu scot limba Zi scurta intru cat ma intorc la gradinita sa ii fac ziua si acolo. zambet

Am petrecut minunat de ziua lui eduard. Dupa amiaza pun si poze. Va pup si va doresc o saptamana buna!

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii
Vlad Andrei: 12 ani, 1 luna
Radu Stefan: 8 ani, 10 luni

12.09.2011 9:08     citat 

Neata fetele,
Foarte frumoase cele doua intalniri. Felicitari si copilasi sunt niste frumosi.
Sa va fie de bine celor care au fost in concediu.
Cristianka mare jmecherasi mai ai tu acolo, abia astept sa ne intalnim, eu nu o sa spun ca esti fitoasa daca vorbesti cu el in engleza scot limba.
Noi am fost la Ocktoberfest si sambata si duminica, Vlad a fost foarte incantat de muzica, a vazut venveuri (BMW-uri) si a dansat pe scena. Duminica dimineata am vorbit cu mama si i-a spus ca el a fost la bele(bere) zambet, iar azi cand il imbracam de gradi ma intreba daca mergem la bele rad.
Va doresc o zi frumoasa si o saptamana usoara iar celor care incep cresa multa rabdare si sa va adaptati usor.

sus

Denunta
crysy_m

Copii
YANIS STEFAN - iubit si alintat
11 ani, 9 luni
DARIA CATALINA - fata lui tata
8 ani, 5 luni

12.09.2011 3:28     citat 

La multi ani Edi!! Sa ctresti mare si sa fii fericit!
Sper ca te-ai distrat bine de ziua ta! sarut sarut

Ice , ce mare si frumoasa e Zuza! Si ce bine se intelege ea cu Raul! rad Iti vine sa-i mananci! sarut sarut

Gimi , ne bucuram sa va vedem si ca ati avut un concediu frumos!

Alexya , cred ca doamnele de la gradi erau cam depasite de situatie! Iar copiii imediat simt asta! Asa ca profita! prostit

Cristianka , foarte tare costumul lui dinu! Imi place! sarut Nu stiu ce sa-ti spun de lp , ca noi nu folosim si chiar nu am idee! jenat

Bubu , ma bucur ca va vedem! sarut sarut

Roxy , sa ducu baiatul mai des la "bele" , daca ii place! rad sarut sarut

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii

12.09.2011 3:48     citat 

crysy am inteles sa traiti zambet, va asteptam si pe voi la bele, poate va place si voua scot limba sau daca nu macar lui yanis. Pupici.

sus

Denunta
alexxya

Copii

13.09.2011 7:46     citat 

Gimi, n-as inchiria un teren doar ca sa intru cu Diana pe el. rad Adica, am fost noi duminica la Costinesti cu trenul, doar ca sa traiasca ea o experienta in plus... dar un teren de fotbal?? foarte fericit

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii

13.09.2011 9:34     citat 

noul capitorl http://www.parinti.com/modules.php?name...68#1255468
O zi placuta va doresc!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: