· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia peste 3 ani > Meniuri pentru copii de peste 3 ani
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor Meniuri pentru copii de peste 3 ani     
KiKilinis

Copii
JR: 13 ani, 1 luna
MICA: 8 ani, 9 luni

22.01.2010 2:12     citat 

La noi e cam asa:
9-9.30 (depinde cand se trezeste) mic dejun - invariabil paine de casa cu seminte (in, floarea soarelui si dovleac) si unt, langa care uneori mananca masline, branza, sunca de curcan (ffff rar, ii mai iau sa variem un pic meniul), rosie sau ardei gras rosu. in w/e avem sigur o omleta din 2 oua.
11 - fructe (preferatele lui sunt merele, si in afara de papaya si kiwi, mananca orice fruct, chiar daca este f acru. ieri a mancat ananas, chiar daca il ustura limba rau de tot, ca se vaitaaaa!).
13 - dejun: supa/ ciorba (de legume/ pui/ vita/ perisoare de pui), neaparat cu galbenus fiert (asta in w/e). la gradi... depinde de meniu. supa cu galusti mananca intotdeauna 2 portii. zambet si acolo au si felul 2. eu acasa nu-i dau. jenat la somn primeste 250 ml lapte, iar acasa 350.
16.30 - gustare la gradi (iaurt, banana, paste cu branza, clatite cu dulceata, sandwich cu cascaval), acasa nu mananca dupa somn (mai ales ca doarme mai mult de cele 2 ore de la gradi) decat fff rar si atunci cere lapte cu cereale cheerios.
18.30-19 - fructe (ce si cat doreste)
20.30 - cina: carnita la cuptor (cu sau fara sos de rosii, cu oregano si usturoi) cu castraveciori murati si branza/ peste (pastrav) la cuptor cu orez/ gratar de pui (a mancat si carnacior de pui)/ mazare cu pui/ mamaliga cu unt si branza/ ardei umplut/ paste cu sos de rosii si usturoi si rar cartofi prajiti de la mc nervos nervos nervos sau mancare chinezeasca - orez yang zou si pui cu legume sau cu curry (se intampla uneori in w/e cand intarziem mai mult in oras si nu am timp de gatit - eu gatesc in fiecare seara).
22 - 350 ml lapte si nani.

in timpul saptamanii, dupa 17 cand il iau de la gradi si mergem in parc primeste ceva de rontait, daca vrea, la alegere: sticksuri, covrigei sarati, rondele de orez, alune din acelea in coaja, fistic, biscuiti si fructele de la 18.30-19. in functie de sezon mai nimerim (dar rar!) kurtos kalacs, inghetata, vata de zahar. pentru ca a mancat la diverse evenimente ciocolata, ca sa-i treaca pofta ii cumpar din cand in cand kinder country. destul de des primeste acadele chupa chups, pe care le agata intotdeauna de la casa de marcat de la magazin nervos si mai nou guma hubba bubba nervos nervos nervos nervos pe care o inghite. plang sau sunt foarte trist
in w/e avem sigur pizza la un dejun, cand se intoarce tati la pranz de la fotbal.

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 13 ani, 1 luna
Pufarina: 8 ani, 11 luni

22.01.2010 4:48     citat 

kiki, da manca fecior-tu barbateste, nu se incurca... fimiu cre ca mananca un sfert din ce ai scris tu acolo.... si eu traiam cu impresia ca mananca bine.... rad

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 13 ani, 1 luna
MICA: 8 ani, 9 luni

25.01.2010 12:22     citat 

acum sa nu-ti inchipui ca mananca mult. oricum, desi nu-i pun mult in farfurie, nu mai mananca de multa vreme tot din farfurie. daca pana pe la 2 ani manca 2 felii de paine cu unt de dimi (cea dreptunghiulara, de casa), acum abia mananca 3/4 dintr-o felie de la care are pretentia sa nu fie cu coaja. depinde de nevoi. eu nu-l fortez, dar nici nu ma chinui sa-i fac ceva special daca nu vrea sa manance. el ar fi fericit doar cu mamaliga cu unt si branza sarata rasa. rad foarte fericit

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 13 ani, 1 luna
Pufarina: 8 ani, 11 luni

25.01.2010 12:51     citat 

si fimiu doar cu broccoli si inghetata rad

sus

Denunta
alina_bm

Copii
ingeras: 13 ani, 11 luni
david marius: 9 ani, 7 luni

26.01.2010 10:55     citat 

acum o sa-i pregatesc clatite cu branza de vaca dulce sa vad cum va reactiona la branza....ca lactatele il omoara in afara de lapte si iaurt nimic nu vrea

sus

Denunta
emapatrichi

Copii
Eliza: 13 ani, 4 luni

15.03.2010 8:41     citat 

Fetita mea mananca ce mancam si noi. Dimineata bea numai lapte; apoi mananca la gradinita. Numai in weekend mancam acasa cu totii si mananca orice: paine cu unt, cascaval, rosie, castravete sau ardei, parizer, icre... cam orice.
Uite aici niste retete recente incercate de noi pentru masa de pranz de sambata si duminica:

http://emablog-ema.blogspot.com/

sus

Denunta
gaguta

Copii
ema maria: 13 ani, 3 luni
stefania elisabeta: 12 ani, 1 luna
Sofia Elena: 4 ani, 2 luni

18.05.2010 11:41     citat 

mamici foamea e cel mai bun bucatar..e o vb din batrani
noi in weekend papam cu totii,uneori fac mofturi..dar dupa cateva minute bune cand vin soriceii in burtica papa orice scot limba chiar daca painea prajita s-a racit, jenat

sus

Denunta
cryss26buc

Copii
Rebeca Andreea: 11 ani, 6 luni

20.01.2011 10:18   meniu  citat 

la noi e mai complicat ...de curand ne a gasit cu anemie fff puternica rebeca bea ffffffffffffffffff mult lapte de mancat cigulea in zilele bune mananca cam asa>
dim adika ora 10 cam asa se trezeste-lapte cu cereale putine,sau ou fiert moale sau in apa cu putin otet gen ochi si branzica de tara banana
pranz-ciorbita musai cu bors bors nu magic sau te miri ce numai facut in casa cu usturoi taiat cubulete si apoi 200 ml de lapte-stiu dar fara asta nu doarme
de la 14-16 nani de voie sau de nevoie
apoi cand venim noi papa felul doi....musai cu ceapa
si inainte de nani bibiti,pufuleti etc...si 200-300 lapte ....dar va trebuii sa o fortez cumva sa pape legume si fructe e fff anemica..apropo e semnal de alarma copiiii care vor mult lapte si iaurturi sunt anemici lactatele in exces distrug fierul.

sus

Denunta
gadaan

Copii
Darius Florin
Marius Andrei

12.09.2011 5:41   meniul copilului de peste 3 ani  citat 

Baietii mei (3ani si 1 an) mananca aproape orice:orice fel de ciorba,tocanite de legume,tocaturi.Am respectat regula medicului de fam.care ne-a spus sa le dam orice fel de mancare in cantitati mici (mancare sanatoasa,nu prostii)si acum mananca cate putin cam o data la 3 ore.Ca multi alti copii au preferinte pentru cartofi prajiti,spaghete, si binenteles dulciuri.Le dau si din astea,cate putin.Si sunt f.multumita.

sus

Denunta
gadaan

Copii
Darius Florin
Marius Andrei

12.09.2011 5:46   meniul copilului de peste 3 ani  citat 

Dimineata mananca paine cu margarina si miere sau doar paine cu miere,la pranz orice fel de mancare gatita avem si seara revenim la painea cu miere.Intre mese rontaie biscuiti,fructe,morcovi.Le place pateul si branza topita,branza cu rosii,pepene rosu.

sus

Denunta
D3lia

Copii
Ayan Gabriel: 9 ani, 11 luni

14.09.2011 11:50     citat 

Nu ca ar fi bine sa manance margarina cineva, oricine... insa cel mic mananca, pe langa margarina, pate din comert si branza topita? La doar 1 an? trist Si orice mancare gatita? Cartofi prajiti? Eventual si ciocolata? (Ziceai ca le dai dulciuri)
Nu cred ca medicul vostru de famile s-a gandit la aceste alimente cand v-a spus sa le dati orice mancare sanatoasa.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: