· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Mamici si pici de toamna-iarna 2008(128)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
subiect nou  raspunde
autor Mamici si pici de toamna-iarna 2008(128)     
liana76

Copii
Radu Stefan: 11 ani

12.09.2011 3:34     citat 

Salutare tuturor!
Azi a fost o zi cu mari emotii pentru bobocelul meu de gradinita. Am optat pentru gradinita cu program prelungit, adica de la 8 la 16.
Am mers dimineata pe la 8 si 30 si cum am deschis usa clasei a topait inauntru si s-a asezat repede la o masuta cu copii si jucarii. Cat a durat conversatioa de inceput cu educatoarele totul a fost bine si frumos. Apoi i-am zis sa ma imbratiseze ca vreau sa plec. Ei......de-aici lucrurile nu au fost la fel de placute. Incepuse deja un coleg sa planga si avea si el asemenrea tendinte, rugandu-ma sa nu plec. A trebuit sa plec miseleste intr-un moment de neatentie. Am lasat numarul de telefon in ideea de a fi chemata daca sunt pbl. grave. Nu m-au sunat si m-am dus la 13, dupa masa de pranz. Am zis sa nu-l las chiar din prima zi sa doarma acolo. Asta doar in ideea ca 8 ore fara mine ar fi mult si mai ales brusc. Mi-au povestit ca aplans rau pana pe la 10 si poi si-a facut de lucru. A mancat cu copiii si s-au jucat frumos. Asta mi-a spus el. trag cu ochiul
Imi povesteste ceva de injectii, o magazie cu soareci...sper ca nu l-au speriat sau amenintat cu de-astea. Vom vedea ce va mai fi. scot limba
Deocamdata nu ma pot pronunta dar sper ca va fi ok.
Urmeaza o sedinta cu parintii si atunci vom vedea exact cum stau lucrurile. jenat
Astept sa-mi impartasiti experientele voastre.
sarut

sus

Denunta
mare_melisa

Copii
Denisa: 11 ani
Calin: 5 ani, 3 luni

12.09.2011 8:42     citat 

Liana bine ca al tau stie sa spuna ce s-a intamplat ca Denisa mea nu stie sa-mi spuna si abia astept si eu sedinta aia cu parintii zambet
La noi cea mai emotionata am fost eu dintre toti, n-am dormit calumea toata noaptea si m-am stresat degeaba. M-am stresat in legatura cu scutecele si pana la urma mai erau si altiii cu scutece . Educatoarea noastra o tanara subtire si draguta , a zis sotul ca si el ar vrea sa merga la gradinita cu fiica sa sa aiba asa educatoare :p . Am dus-o la gradi de dimineata pe la 8 am fost acolo , ne-am prezentat , ne-am spus pasurile si dupa ce ne-am incredintat ca totul este Ok am incaltat-o cu papucii de clasa si a sters-o la copii dar nu s-a asezat langa ei ci la masa goala unde a inceput prin a aranja husa de pe spatarul scaunelului. Nici macar nu ne-a bagat in seama , am vrut s-o pup ca plecam dar nici nu m-a bagat in seama cand i-am spus sa vina sa-mi dea gurita , am plecat dar n-a plans. Cand am colectat-o pe la 3 era somnoroasa si educatoarea a spus ca a mancat si a dormit, multe n-am putut vb ca mai erau si alti parinti preocupati de copii lor .
Am ajuns acasa si fiica mea a fost f f f cuminte si linistita, nu ca altadata plina de energie si gata sa faca magariute . Ne-am iubit si ne-am pupat toti 3 ca niciodata . Astept sa vad cum va fi maine zambet
Va pup si sa aveti o seara frumoasa.
La multi ani sarbatoritilor.

sus

Denunta
liana76

Copii
Radu Stefan: 11 ani

12.09.2011 8:56     citat 

Numai noi om fi gradinari?
Dudu nu a vrut sa doarma dupa amiaza desi pe la 14 eram acasa. Asa ca a picat frant pe la 21.30. Astept dimineata sa vad cum se va trezi si daca va accepta sa mai mearga. trag cu ochiul
Va pup.

sus

Denunta
tei

Copii
Iona: 22 ani, 5 luni
Christian: 10 ani, 10 luni

12.09.2011 11:23     citat 

Salutare,
Cam tarziu .... jenat dar toate Mariucile de aici stiu ca le doresc tot binele din lume si le urez un calduros La multi ani !

Liana.....si noi suntem gradinari incepatori , tot la program prelungit . La noi lucrurile stau putin diferit, dat fiind ca eu lucrez la acea gradinita. Sunt putine sanse sa ma vada pe parcursul zilei , dar eu mai trag cu ochiul la el jenat . El nu stie (inca) ca sunt in gradinita , si s-a acomodat bine tinand cont cat era de obosit, el obisnuit sa doarma pana la 9,30 - 10,30 dimi . Inainte de masa de pranz m'a zarit putin ochi peste cap si s-a intristat .....nu a mancat deloc si le'am spus doamnelor ingrijitoare si educatoare de la clasa lui sa nu insiste . Dupa fatza lui am presupus ca isi inabusa un plans ....fapt care s-a petrecut cand a trebuit sa isi ia pijamalele pe el. A plans foarte mult si totusi cred ca nu s-ar fi intamplat daca nu ar fi plans alti colegi.
Maine am de gand sa il las pana la 12 , sau .......sa il las sa doarma acasa linistit sa-si recupereze orele de somn. Voi vedea......cert este ca nu il voi mai lasa sa planga , chiar de ar fi sa plec si eu odata cu el.
Ce-i drept .....la cate "voci" de plansete se aud intr-o clasa de pici ca ei , e aproape imposibil sa nu se zbarleasca parul pe maini si sa nu ti se rupa sufletul.
Aaaaaaaa, o buna vecina de pe scara ( pe care Steff o indrageste tare) este ingrijitoare la clasa lui , si la un moment dat cand plangea nu mai voia "la mami" ci "la Getuta" . Bineinteles ca Getuta era prezenta la picioarele lui ....... fapt partial inutil.

In schimb , la 4 cand l-am luat acasa (era tot cu Getuta de mana) era incantat si a zis ca mai vrea si maine.
Va pupicesc pe toate si pe toti picii , urandu-va sa aveti un an scolar ( sau gradinar) plin de satisfactii ! sarut

sus

Denunta
CLAUDYA-MARIA

Copii
Claudia Maria: 14 ani, 2 luni
Teodora Stefania: 10 ani, 11 luni

13.09.2011 7:43     citat 

Hehee, ete cum se lauda fiecare cu progenitura din dotare scot limba tre' sa ma laud si eu, nu? ca doar am cu ce trag cu ochiul
La noi gradi a debutat cu.....muci si nasuri infundate ochi peste cap de duminica a inceput "distractia", dar ne tratam cu aerosoli, vit. C si cate putin nurofen.
In schimb, in directia cealalta, este surprinzator de bine....si ieri si azi Teutza mea a ramas la gradi fara sa verse nici macar o lacrimutza, desi era niste urlete si vaiete pe langa ea prostit Ea s-a dus frumos in clasa, m-a pupat, a luat-o de mana pe doamna educatoare si s-au dus impreuna sa linisteasca o fetita care plangea de mama focului...sper sa tina minunea si sa fie altfel fata de Clau (nu stiu daca va amintiti cat am suferit amandoua cand era ea la grupa mica, cat am plans timp de 3 luni pe doua fronturi jenat). Singura problema a broscutei e ca nu mananca....ieri a papat doar paine goala....buna si aia pe timp de criza scot limba aaa, a avut si ea o "durere" ieri....cand am luat-o la 16 mi-a zis "mami, da' nu mi-a dat mamaliga" rad (e "mamaligoasa" rau) azi e trecuta in meniu si mamaliga, asa ca sper sa fie totul multumitor zambet
La fel ca Steff, a zis si ea ca mai vrea si maine (adica azi) la copii, deci nu a intampinat prea multe nemultumiri.
Doamne ajuta sa fie totul bine la toti copilasii, sa se adapteze repede la aceasta noua etapa din viata lor.
Pupici si un an cat mai bun tuturor sarut

sus

Denunta
mare_melisa

Copii

13.09.2011 9:19     citat 

Noh inseamna ca si la voi e bine. La noi azi a fost cu plansete dar asta e ce sa facem.
Dimineata i-am spus ca mergem la Gradi si a dat din cap ca Nu vrea , si acolo cand am ajuns domna era cu o fetita in brate si ceilalti roata roata pe langa ea, si Deni cand i-a vazut s-a intors la mine si a inceput sa planga si m-a strans in brate de numa numa. Dar ingrijitoarea a luat-o si noi am sterso.
Nu stiu de ce a plans poate pt ca nu mai e ea cea mai cea ca si acasa cand ii fac toate mofturile. Eu nu am plans niciodata dupa ai mei , stiu ca imi placea la gradinita f mult pt ca eram intre copii. O sa se si obisnuiasca dupa un timp.

sus

Denunta
lucky_amy

Copii
Samy - Baietel frumusel
10 ani, 11 luni

13.09.2011 8:48     citat 

dragele mele

mie mi-e rusine sa mai dau pe aici dat fiind ca am absentat atat de mult, nici nu mai stiu ce v-am scris ultima data; am fost atat de ocupati cu diferite activitati ca practiv nu am mai intrat deloc pe forum; azi am citit ultimele pagini, am vazut poze minunate cu mamici zambitoare si copii fericiti. din pacate, iar nu pot nominaliza si scrie pt fiecare.......Samy e bolnavior si eu sunt iar zombie.

Am fost in Egipt in vacanta, ne-am intors vineri seara si de sambata a inceput febra mare peste 40, ne-am chinuit pana luni cand am mers la dr unde i s-a pus diagnosticul de otita medie si laringita; e molesit rau saracul, doarme toata ziua si se trezeste plangand de durere, ma vrea numai pe mine si il car peste tot in brate. nu mai trebuie sa va spun ca de sambata nu am mai dormit si mi se rupe sufletul cand il vad cum sechinuie, nu mananca nimic si abia bea putina apa si atunci plange. Sper intr-o saptamana sa-si revina de la antibiotic.

aveam si noi plan sa incepem gradi de la 15 septembrie dar cred ca vom amana putin, sper sa s acomodeze si sa-i placa acolo

pana luni stau cu sufletul la gura sa aflu rezultatul la niste analize pe care mi le-am facut pt stomac si colon, stiu doar ca o analiza a iesit rea iar restul sunt ok dar mai mult nu mi-au spus.

de vacanta ce sa zic: a fost frumos, Samy s-a distrat la maxim, eu m-am odihnit putin, m-am si bronzat nitel, promit sa pun niste poze cand le descarc din camera.

stiu ca au fost multe sarbatoriri pe aici, doresc si eu tuturor celor care au avut un motiv sa sarbatoreasca tot ce e mai bun, sa li se indeplineasca dorintele, planurile si sa fie fericiti iar copilasilor adaptare usoara la gradi si scoala si succese.

as vrea sa scriu mai mult dar sincer imi zboara gandurile peste tot si nu ma pot linisti.

va imbratisez pe toate si sper sa mai dau pe aici.

sus

Denunta
mami_mary

Copii
Stefan - printul familiei: 17 ani
Chris - minunea mica ,sufletel: 10 ani, 11 luni

14.09.2011 5:01     citat 

Buna ziua...am debutat cu totii intr-o noua etapa a vietii copiilor nostri...au devenit bobocei de gradinita unii iar altii bobocei de scoala,tuturor va doresc un an scolar minunat din care sa iesim cu totii invingatori , mai intelepti.
Noi nu avem deloc probleme cu gradinita,merge foarte vesela ,la noi problema e la sfarsitul programului cand nu vrea sa vina acasa...mai vrea sa ramana in curte sa se joace...
Toti copii nostri au crescut atat de mult si indraznesc sa spun ca toate suntem mamici cu adevarat implinite si mandre de boboceii nostri.
Si acum cateva poze cu Chris in prima zi de gradinita

sus

Denunta
elidia_st

Copii
ELISA: 10 ani, 8 luni

16.09.2011 1:26     citat 

sus

Denunta
mare_melisa

Copii

18.09.2011 12:36     citat 

La multi ani Adriana, sanatate si fericire alaturi de cei dragi.
La multi ani Melisa-Elena, pui de mymy2008 !
La multi ani Mihai, pui de Michaelaa !
La multi ani Emma-Sofia,pui de Alina28 !

sus

Denunta
soficuta

Copii
Pavel: 5 ani, 6 luni
Nicolae: 10 ani, 11 luni
Teodora: 9 ani, 2 luni

20.09.2011 11:05     citat 

Buna seara. Scuzati lunga absenta, dar am avut o vara foarte incarcata, in sensul bun al cuvantului.
In primul rand, felicitam, cu intarziere, sarbatoritii lunii septembrie: toate Mariutzele, pe Adriana, Melisa-Elena, Mihai si Emma Sofia. sarut sarut sarut

Ma bucur tare mult ca Denisa nu mai are de luat medicamente si, cu ajutorul lui Dumnezeu, se va face bine.

Ma bucur ca s-au adaptat copiii la gradinita. Si Nic merge la o gradinita cu program normal, s-a integrat bine in colectiv, nu plange, caci stie ca atunci cand se termina programul vin mama sau tata si il iau acasa. Sunt multumita ca a inceput sa faca singur la wc (pana acum facea doar ajutat de mine), a inceput sa manance singur, este mai intelegator cand trebuie sa imparta o jucarie cu cineva, deci se vad progrese deja.

Teodora este si ea fetita mare, a inceput sa-si urmeze fratiorul la obraznicii, scoate din dulapurile pe care le mai uit nelegate, se cocoata peste tot, trage de pe masa, de pe dulap. Este o mancacioasa si o pofticioasa, orice si oricine mananca trebuie sa-i dea si ei. La kilograme nu prea se cunoaste, are doar 9500 g, insa e inalta, are cam 79 cm, bine ca e sanatoasa.

Spuneam ca am avut o vara plina. Am fost o saptamana la mare, in doua tabere la Targu Neamt, o saptamana intr-o tabara la Durau, am mai stat cateva zile la Vaslui, dar atunci am avut copiii raciti si nu m-am intalnit cu nimeni si 3 zile la Slanic Moldova, timp in care am mers si la salina la Targu Ocna. De acum ne strangem pe acasa. Oricum copiii s-au simtit minunat. Nic a fost la atelierele din tabara: la pictura, la dansuri, a invatat multe cantece si acum canta ce-si mai aminteste sau imi zice mie: "Mami, canta In codrul verde sau Andri Popa..." ca el sa poata retine versurile.
Va punem si cateva poze ca sa nu ne uitati...
Nic, in drum spre Duruitoarea

Cu tati la cascada

La Gradina Zoologica la Piatra Neamt

Si eu cu Teodora

Va pupam si va uram noapte buna!!! sarut sarut sarut

sus

Denunta
gypsy

Copii
Minunea mea cu ochi albastri-R: 14 ani, 6 luni
Rares-Adrian:A doua minune din: 10 ani, 11 luni

23.09.2011 7:55     citat 

Salutare!

La multi ani puiutilor care si-au sarbatorit ziua de nastere!(scuze pt intarziere)

Pup toti gradinarasii si le urez acomodare grabnica si o sedere cat mai placuta la gradi.

Asteptam si noi cu drag inceperea gradinitei,teoretic trebuia pe 19 noiembrie dar vorbisem cu educatoarea si mi-a recomandat sa-l duc cat mai repede si cum numai noua ni se putea intampla rezultatul exudatului a iesit prost asa ca suntem pe tratament si speram sa ne treaca ca sa fugim la gradi cat mai repede.
Mi-e mila de el de numai pot,in fiecare dimineata cand il vede pe Robert ca pleaca la scoala incepe sa planga ca vrea si el la gradi iar apoi cat e ziua de lunga sta si isi face ghiozdanelul si-mi spune ca pleaca la scoala trist
Este acelasi nazdravan pe care il stiti doar ca boacanele s-au inmultit si nu vrea deloc sa inteleaga ce este bine si ce nu.Pe strada face numai ce vrea el,nu vrea sa ma tina de mana,se urca pe toate gardurile iar nu este la ordinea zilei.
Robert este foarte incantat de scoala,pe langa karate acum face si inot la scoala de doua ori pe saptamana iar de la 1 octombrie va incepe si niste cursuri de engleza.

Fug la treaba

Va pup

sus

Denunta
adytza_84

Copii
MARIA ANDREEA: 11 ani
am nascut deja!

25.09.2011 7:06     citat 

Capitol nou

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: