· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > isi bate sora
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4
subiect nou  raspunde
autor isi bate sora     
nemora

Copii
KAROLINA: 13 ani, 1 luna
MAIA ESZTER: 11 ani, 1 luna
am nascut deja!

30.03.2010 10:44     citat 

ah ce ador eu incurajarile de genul asta foarte fericit
macar cand vor fi mai mari, o sa priceapa cand le voi spune ca eu ma retrag si sa ma anunte cand vad sange, sa le duc la spital sa le coasa.

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 15 ani, 10 luni
Teodora Maria: 13 ani, 10 luni

30.03.2010 11:57     citat 

Deocamdata la mine e chiar ok. Chiar in momentul asta sunt afara (teodora cu laringita, deci le-am tinut pe amandoua acasa, ca nu pot una fara alta zambet ). Au mancat si au tulit-o inapoi in gradina.
Acu 2 ceasuri iara erau afara... Teodora fara incaltaminte, cu strampi, fara chiloti, cu bluza, fara tricou/maieu, fara geaca. Se jucau de-a mama si bebe. Apoi au udat "florile" (a se citi buruienile, ca alaea-s mai mari decat restul)
Se inteleg fain, cu caftelile si impinsaturile de rigoare, insa sunt perfect suportabile din punctul meu de vedere. Si se apara/aliaza reciproc, mai ales cand vine un al treilea copil.
Sunt zile cand aproape ca nu intervin deloc intre ele, sunt si zile cand insa mereu tre sa le fac observatii. Insa asta din urma e tot mai rar.
Una peste alta, eu sunt tot mai multumita de cum evolueaza lucrurile zambet

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii
Alexandra: 13 ani, 9 luni
Matei: 11 ani, 4 luni

30.03.2010 3:30     citat 

Si la noi s-au linistit apele .... muuuuult de tot. Alex si-a propus ea intr-o buna zi sa fie mai cuminte si de atunci chiar se vad rezultate si ca urmare a schimbarii ei de comportament, m-am mai linistit si eu; astfel pot privi lucrurile cu mai mult calm si sa nu mai iau totul in tragic.

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 13 ani, 1 luna
MAIA ESZTER: 11 ani, 1 luna
am nascut deja!

01.09.2011 12:05     citat 

s-au linistit apele si la noi, mult. adica se mai inghiontesc, cea mare ii mai smulge din mana celei mici, aia mica pare o prefacuta de talie mare, dar in mare, lucurile au evoluat minunat. am aplicat niste scheme la care m-am gandit si care se pare au functionat, in mare, tratament egalitar, solicitari de respect reciproc si "nu trebuie s-o iubesti" (fara vinovatii si imputari). tratamentele au fost aplicate si celei mici in egala masura ca incepuse si ea cu bagat mana in par si dat peste ochi.

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii
Alexandra: 13 ani, 9 luni
Matei: 11 ani, 4 luni

01.09.2011 12:35     citat 

----------
nemora a scris:
aia mica pare o prefacuta de talie mare.
----------

Partea asta a povestii tale ma amuza teribil, asa se intampla si la noi. Alex era si ea o mare actrita, dar Matei duce totul la extrema, trece de la lacrimi de crocodil la zambete smecheresti intr-o fractiune de secunda.
Copiii nostri deja sunt prieteni, se implica reciproc in jocuri comune, dar daca e vroba sa isi dispute o jucarie ... inca iese cu scantei, mai ales pentru ca, daca Alex se joaca si nu il baga in seama pe Matei, acesta va face orice sa ii atraga atentia, fie ea si negativa.

sus

Denunta
lorentap

Copii
Petru : 13 ani, 9 luni
Mihaela: 11 ani, 7 luni

22.09.2011 4:04     citat 

da..si ai mei se mai bat.......dar foarte rar..si dopar cand este vorba de jucarii..si la noi asta mica e o prefacuta grupa mare...se jeleste cand e ceva de zici ca cine stie..cei mai micici sunt mari speculanti..rad

sus

Denunta
adana_

Copii
Delia: 14 ani, 11 luni

24.09.2011 9:06     citat 

cand parintii iau rolul de judecatori si impartitori de dreptate, cei mici trebuie sa-si fie avocati talentati cool

sus

Denunta
D3lia

Copii
Ayan Gabriel: 10 ani, 7 luni

24.09.2011 9:43     citat 

----------
adana_ a scris:
cand parintii iau rolul de judecatori si impartitori de dreptate, cei mici trebuie sa-si fie avocati talentati cool
----------

Asa-i. Am observat si eu asta. Nu cu cei 2 copii ai mei. scot limba Ci atunci cand se cearta al meu cu al altuia. Drept ca atare am inceput sa-i las pana la un punct sa-si gestioneze singuri problema... asta daca nu se incaiera prea tare. rad

sus

Denunta
hellokatty

07.10.2011 3:18     citat 

Poti incerca s-o inscrii pe cea mare la ceva cursuri interactive care sa-i ocupe timpul si s-o antreneze, sa isi canalizeze energia intr-un mod pozitiv.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: