· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > Fetita mea nu e deloc sociabila
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor Fetita mea nu e deloc sociabila     
emapatrichi

Copii
Eliza: 14 ani, 5 luni

17.01.2008 3:49     citat 

Noi intram in magazine; Eliza se plimba peste tot, trage si atinge tot. Pe strada imi arata oamenii si striga la ei in gura mare nenea si tanti, iar cand vede copii se duce la ei sa-i atinga. Dar cand sa vorbesca cineva cu ea sau sa o atinga pe mana numai, incepe sa planga. Recunosc faptul ca nu ne ducem in vizite si rar vine cineva la noi. Probabil ca la primavara, in parc, lucrurile se vor schimba.

sus

Denunta
lilith1

Copii
Maria Carina: 13 ani, 8 luni

28.01.2008 11:30     citat 

sarut ema..mi se pare ca fetitza ta e o dulce dupa cum ai povestit...
a mea, care-i mai miculutza( 10 luni si ceva) striga de numa si nai nai dai dai la "nomportochi" foarte fericit dar din contra daca o iau in bratze persoane de gen masculin e cam circumspecta ochi peste cap e peste
eu incerc sa n-o rasfatz( a propos...maraitu ala intial ca un start de plans cand vorbesc cu cineva cred ca e la a mea un rasfatz trag cu ochiul dar peste fiind nici nu pot sa o ignor, caci pestii is cam sensibulosi cica ochi peste cap
a propos de vizite si colectivitati...vaccinul antirujeolic se face la 1 an? CA am citit intr-o cartulie ca intre 9-12 luni...nu e tarziu la 1 an?sorry de offtopic si pupam bebelashele dragutze sarut

sus

Denunta
alissiaotilia

Copii
alissia otilia topan: 13 ani, 2 luni

01.01.2010 7:26   comportament  citat 

la multi ani tuturor .am citit mesajele voastre ,si fetita mea alissia este fff atasata de mine dar asta de ff putin timp ,ceea ce ma ingrijoreaza este ca ea nu a fost asa inainte ,statea aproape cu oricine din familie(bunica ,matusa ,bunicul,tata),acum vrea doar cu mine,daca dispar un minut e jale mare .nu vrea sa mearga in vizita la nimeni ,daca o duc la matusa ei la care mergea cu drag inainte incepe sa tipe ca vrea acasa !de vreo luna merge si la gradinita ,am crezut ca asa o sa se obisnuiasca cu copii si o sa mai stea si fara mine dar degeaba.sper sa fie ceva temporar si sa ii treaca .! am uitata sa mentionez are 2 ani si 3 luni. [/img]

sus

Denunta
alessia2010

Copii
alessia - scumpica foc
10 ani, 9 luni
am nascut deja!

26.06.2010 9:29     citat 

si noi avem o problema asemanatoare,avem 4 luni si azi am fost la bunici fiind ziua bunelului acolo toate babaciunile care mai de care sa traga de ea si normal ca a ainceput sa urrle de numai de parca o taia cineva nu alta,de abia am putut sa o calmez si apoi fiecare isi dadea cu parerea ,ba ca e prea alintata,ba ca e salbatica ,ba ca una ba ca alta de m-au apucat nervii.nu la toate persoanele face asa
dar mi s-a mai spus ca parac e salbatica .noi nu prea iesim in parc decat duminica si in rest cand mergem la plimbare mai tot timpul doarme,ar trebui sa ma ingrijorez?ce as putea sa fac?
va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi

sus

Denunta
karina1976

Copii
Paul: 18 ani, 5 luni
Patricia: 13 ani

26.06.2010 9:50     citat 

Sa o lasi in pace!!! Si stai linistita ... e perfect normala fetita ta.

Cum adica salbatica si rasfatata la 4 luni? confuz

Apoi pe-ai mei daca ii duc in aglomeratie si lume necunoscuta si acum dau semne ca nu le convine. E logic.
Ia sa le vad eu pe babaciunile alea ca le intarata cineva nervos si discutam apoi!

Or vrea socializare si dezbateri filosofice la 4 luni socat

sus

Denunta
alessia2010

Copii
alessia - scumpica foc
10 ani, 9 luni
am nascut deja!

27.06.2010 12:03     citat 

noi ne-am gandit ca poate e asa de irascibila din cauza vaccinului de 4 luni ca de atunci tot e mataita si ieri vizita la bunici parca a pus capac ,azi mergem la niste prieteni care asteapta si ei un bebic sa vedem cum se poarta.

sus

Denunta
Arculetz

Copii
Andra-Camelia: 15 ani, 8 luni
Carina-Patricia: 12 ani, 9 luni

27.06.2010 1:36     citat 

Fara suparare, dar cum ai vrea sa se poarte la 4 luni? Cum vrei sa reactioneze cand e inconjurata de fete straine, e agitatie si galagie in jurul ei si, probabil, toata lumea o zgandareste sa obtina un zambet de la ea? Pentru ca nu stie inca sa vorbeasca si sa le spuna ce ar merita, se limiteaza la plans. Tine copilul in brate cat de mult poti ca de asta esti mama. Numai asa pricepe ca e in siguranta. Cat despre alintat si alte prostii, lasa lumea sa spuna ce vrea. Profita de acesti ani frumosi (chiar daca sunt grei) cat copilul e dependent de tine, cat mai ai timp si tu, ca vor veni si vremurile cand ai vrea s-o tii in brate si nu va mai sta ea.

sus

Denunta
danniela

Copii
sandra nicoleta: 27 ani, 5 luni
alexandru ioan: 20 ani, 2 luni

27.06.2010 2:20     citat 

Tu cand mergi undeva unde nu cunosti mai pe nimeni si toti te intreaba cate ceva, te saluta, asteapta sa iti dai cu parerea, cum te simti???? In largul tau??? Iti plac toate gesturile si intrebarile celor din jur??? Chiar pleci din acel loc fara dureri de cap???

sus

Denunta
duke_meadows

27.06.2010 5:09   Re: Fetita mea nu e deloc sociabila  citat 

----------
emapatrichi a scris:

E foarte atasata de mine si asta ma innebuneste. Am tot incercat sa o indepartez, dar nu merge.
----------

de ce? de ce te inebuneste ca fetita ta te vrea aproape? deja nu-l mai are pe taticul ei aproape si acum singura persoana care i-a ramas alaturi, tu, vrea sa o indeparteze.
basca o mai si 'acuza' ca-i nesociabila cu strainii. prostit

sus

Denunta
alessia2010

Copii
alessia - scumpica foc
10 ani, 9 luni
am nascut deja!

28.06.2010 9:09     citat 

am fost ieri la prietenii nostri si nu a avut nici o problema ba din contra a mers la fiecare in brate ,s-a mai matait un pic la ora de somn dar atat,deci cred ca fetitat mea e foarte selectiva cu persoanele din jurul ei (nu suporta persoanele care miros a alcool,si babele enervante scot limba )si ne-a spus cineva ieri ca a fost deocheata si i-a spus de deochi si s-a linistit ,gangurea la toata lumea si a fost totul bine .

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 14 ani, 1 luna

28.06.2010 9:25     citat 

tu ai citit macar ce ti s-a spus pina acum? trist de ce e musai ca un bebelus sa "mearga" la toata lumea in brate? nu-i e suficienta schimbarea de mediu, fetele necunoscute din jur ?

sus

Denunta
maya_maya

Copii
Bianca Andreea - o skumpika mika!!!
11 ani, 8 luni

28.06.2010 12:04     citat 

----------
alessia2010 a scris:
si noi avem o problema asemanatoare,avem 4 luni si azi am fost la bunici fiind ziua bunelului acolo toate babaciunile care mai de care sa traga de ea si normal ca a ainceput sa urrle de numai de parca o taia cineva nu alta,de abia am putut sa o calmez si apoi fiecare isi dadea cu parerea ,ba ca e prea alintata,ba ca e salbatica ,ba ca una ba ca alta de m-au apucat nervii.nu la toate persoanele face asa
dar mi s-a mai spus ca parac e salbatica .noi nu prea iesim in parc decat duminica si in rest cand mergem la plimbare mai tot timpul doarme,ar trebui sa ma ingrijorez?ce as putea sa fac?
va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi
----------

Nu poti sa spui despre un copil de 4 luni ca nu e sociabil, sau ca e alintat,sau... La aceasta varsta copiii sunt foarte selectivi cu persoanele din jur, si in plus unde ar putea sa se simta mai in siguranta decat la mama in brate?
Imi aduc aminte ca fetita mea pe la aceeasi varsta nu plangea cand veneau persoane straine la noi in casa sau atunci cand mergeam noi undeva,ba chiar radea la toata lumea, dar intr-o zi a venit viitoarea mea cumnata in vizita sa vada si ea fetita, si s-a aplecat deasupra patutului. Nu pot sa va descriu in cuvinte ce reactie a avut fetita, s-a inrosit , de fapt era mai mult bordo si a inceput sa urle ca din gura de sarpe (pana atunci nici nu stiam ca fetita mea poate sa urle in halul ala), abia am reusit sa o linistesc.
Asta asa ca exemplu

sus

Denunta
Dum-Dum

Copii
Vitus-Dominic: 13 ani

28.06.2010 9:20     citat 

Sa va mai spun ca al meu copil pana la 2 ani cand intra in alta casa urla de-l auzea tot acel cartier. Se potolea in minim 10 min. numai in brate la tata, de se uitau ciudat la mine toate femeile din incapere. Si pe la 1 an tot ce era spatiu inchis sau partial inchis( magazin, restaurant , terasa ) se umplea de urletele lui. Nu mai spun cand vedea un anumit lucru nou ( un iepure mare de pasti sau un cal jucarie ) si lume multa in locuri straine... plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist ...cam asa ceva. Iesirile dese si rabdarea pana sa se adapteze la anumite situatii , explicatiile multe si nu in ultimul rand faptul ca a crescut si percepe altfel lumea inconjuratoare au facut sa nu mai fie probleme. Insa acum selecteaza si mai abitir . Atat pe cei mari cat si pe cei mici. Si inca e foarte rezervat in reletiile cu copii. Gradinita si timpul vor rezolva multe.

sus

Denunta
hellokatty

07.10.2011 3:24     citat 

Eu imi duc fetita la tot felul de cursuri interactive, si de cand fac asta am observat o schimbare majora in comportamentul ei. Interactioneaza altfel cu copii din parc si cu copii musafirilor. Pana acum , cand venea cineva in vizita si avea copil iesea cu scandal de la jucarii si alte lucruri, era foarte posesiva cu obiectele ei, nu vroia sa le imparta.

sus

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: