· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Educatie > cum ii invatam romaneste?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor cum ii invatam romaneste?     
Julie

22.04.2003 2:06     citat 

Ai sa va zic io, ca Matei al meu e mai mare si e bilingv.

A fost simplu totusi, pentru ca si eu si tati suntem romani - asadar intre noi vorbim romaneste, iar Matei, la scoala, la gradi ( a inceput sa mearga la cresa de la 18 luni, si de atunci incoace zilnic, cu exceptia vacantelor in Ro), cu prietenii in parc ii da in japoneza.

Totusi, fiindca suntem o minoritate absoluta de vorbitori de ro acest lucru a fost un dezavantaj pentru limba noastra materna. Matei se descurca superb in japoneza, pe care o vorbeste fara cusur (a inceput si buchile, ieri am fost placut surprinsa ca citea zambet ), in romaneste insa ii e mai greu, foloseste destul de des gramatica japoneza in constructia frazelor, vocabularul ii e limitat (cred, pentru ca nu am avut ocazia sa vad cum vorbesc copiii de 6 ani din Ro). Totusi de cate ori am fost in vacante in Ro a facut pasi mari in invatarea limbii parintilor si bunicilor sai - asa ca, chiar daca uneori am un cui in suflet cand il vad vorbint fluent japoneza si schiopatand la romana, stiu ca are resursele sa doboare handicapul in vacante...

In orice caz, traind aici este extrem de important sa vorbeasca limba japoneza (pe care cei care au studiat-o stiu ca nu-i tocmai de colea), sa fie integrat si acceptat in societate - faptul ca arata a "gaijin" nefiind intotdeauna un avantaj...

Ah, de curand a inceput sa ciripeasca si in engleza - semn ca e copt sa incep sa il invat si aceasta limba (pana acum am considerat ca doua limbi ii dau suficient de compilat si am ezitat sa il mai buimacesc si cu o a treia).

sus

Denunta
Sofie

22.04.2003 7:04     citat 

Eu vorbesc cu Sara in romaneste cind suntem numai noi doua ... cind e si Daddy in preajma vorbim engleza, dar o mai dau si pe romaneste ... la gradinitza vorbeste engleza si acum ii invata si cantonese - reguli de baza (e a doua limba vorbita aici) ... Sara intelege absolut totul in romaneste, dar de vorbit trebuie sa recunosc ca vorbeste 85% in engleza ...
Cind suntem in grup cu alte persoane vorbim numai engleza, chiar daca e cu accent, motivul e simplu: ma enerveaza la culme chinezii si indienii cind vorbesc in dialectele lor, de fatza cu cei care nu le inteleg, desi toti stiu engleza, consider ca e lipsa de respect fatza de cei din jur.
Dar eu sunt optimista ... eu am crescut intr-o familie multilingua (hehe, iar o sa zica Codruta ca-i juma de glob la mine acasa rad ) ... pina la 6 ani am vorbit romaneste fff stilcit, am invatat limba romana corect la scoala ... intr-adevar am avut probleme in primii doi ani cu pronuntia, dar m-am descurcat ... mi-a prins bine acest mozaic de limbi pe care le-am invatat in copilarie, chiar numai in vacante, desi nu le mai stapinesc asa de bine, totusi nu mor de foame si nu ma pierd prin Budapesta, Praga, Berlin sau TelAviv.
Asa ca, sper si Sara sa vorbeasca intr-un tirziu romaneste, chiar si stilcit, ma mai bazez si pe timpul petrecut impreuna cu bunicii din RO pe care efectiv ii oblig sa vorbeasca numai limba romana corecta ...
Vointa si rabdare sa fie din partea parintilor, ca, copiii vor invata!

sus

Denunta
ma-ma

Copii
celine: 19 ani, 5 luni

22.04.2003 9:05     citat 

oh, oh, oh si noi avem aceasta problema.
sper din suflet sa fie doar o concluzie pripita , insa personal cred ca daca mama ii vorbeste copilului limba materna numai cand sunt ei doi nu este suficient.
am constatat asta la fetita noastra.
initial i-am vorbit lb.romana numai cand eram noi impreuna, cu tati vorbeam engleza si germana cand erau si alte persoane prezente , iar tati ii vorbea germana evident.
am observat ca pe undeva am facut o greseala, asa ca , ii vorbesc acum romana si in prezenta lui tati si in prezenta altor persoane( atunci cand imi permit evident), tati ii vorbeste germana si intre noi 90% germana.
cred ca este o greseala sa incepi cu trei limbi .
roadele? nu prea se vad, insa tot speram rad
oricum intelege ambele limbi binisor, in schimb face propozitii scurte din doua sau trei cuvinte in germana, iar in romana nu spune decat cateva cuvinte.
asta din experienta noastra..

sus

Denunta
Sofie

22.04.2003 9:28     citat 

Na, sa va zic si voua ce tocmai am aflat de la o clienta, care are ceva cunostiinte (cam muuulte) de lingvistica ... cica, copiii pina la 10-12 ani, desi au capacitatea de a intelege cel putin 3 limbi in care li se vorbeste, prefera sa comunice in limba in care-i aud pe parinti, educatori sau alti copii, ca vorbesc intre ei trist ... de la 12 ani isi formeaza stilul propriu si comunica in limba care li se pare ca-i face mai "cool" ...
Asta inseamna ca daca eu vorbesc cu sotul numai in engleza, la gradinitza i se vorbeste numai in engleza, Sara va prefera si ea engleza, ptr ca incearca sa ne imite pe noi ... asta pina va mai creste putin si va intelege ca poate sa vorbeasca cu Mami si in romaneste plang sau sunt foarte trist ...
Si daca, cind o sa fie adolescenta refuza sa vorbeasca romaneste, ca nu-i cool? plang sau sunt foarte trist ...

sus

Denunta
vulpita

Copii
Erica: 18 ani, 9 luni
Miruna: 14 ani, 11 luni

23.04.2003 3:38     citat 

Mie imi este foarte frica de faptul ca vorbind cu fetita mea numai in limba romana, nu o sa-si poata face prieteni nici in parc, nici mai tarziu la gradinita. Ai vostri au reusit sa se imprieteneasca cu alti copii desi nu stiau limba ?

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 19 ani, 7 luni
Hanna: 16 ani, 2 luni

23.04.2003 11:13     citat 

sigur, vulpi, nu-ti fa griji. pai nici nu stia sa vorbeasca si avea deja prieteni. si erau copii pe care nu-i suporta.
eric spune cuvinte in toate cele 3 limbile, eu am sperante. alege cuvantul cel mai simplu pt. el si pe ala il invata primul, pe urma vin restul limbilor. de exemplu, multumesc e "tan", ceea ce numai din "danke" ar putea fi. este cand ii zic un cuvant, merge repede la tata sa vada cum ii zice el la acelasi cuvant. nu cred ca e simplu nici pt. el.
s-ar putea sa depinda si de copil, dar hai sa pove ceva. la inceput imi era jena sa vorbesc cu copilul alta limba decat germana la locul de joaca. drept urmare copilul mai mult tacea. de fapt vorbea, dar prin semne. de cand mi-a zis educatoarea ca incurc copilul etc. si am reusit sa las jena de o parte, vorbesc si eu mai familiar, micutul le turuie deja bine de tot si la locul de joaca.
faza cu limbile "cool" cred ca mai tine si de perioada cand toti copiii vor sa fie la fel cu altii, sa nu se deosebeasca.

sus

Denunta
vulpita

Copii

23.04.2003 11:29     citat 

Am observat o retinere din partea adultilor cand aud vorbindu-se alta limba. De exemplu cand ne plimbam si ne aud vorbind romaneste nici macar nu se uita la noi pentru a ne saluta, cum fac in mod normal. Sper sa nu fie valabil si in cazul copiilor.

sus

Denunta
Cora

24.04.2003 1:16     citat 

----------
vulpita a scris:
Mie imi este foarte frica de faptul ca vorbind cu fetita mea numai in limba romana, nu o sa-si poata face prieteni nici in parc, nici mai tarziu la gradinita. Ai vostri au reusit sa se imprieteneasca cu alti copii desi nu stiau limba ?
----------

Stai linistita Vulpita, nimeni nu face diferente intre copiii vorbitori de alta limba, iar ei intre ei se inteleg din semne si din bolboroseli. trag cu ochiul Alex nu a avut cu cine vorbi in engleza pina la aproape 17 luni cind a mers la day-care, si atunci a fost greu pt. educatori ca el cerea unt sau apa, dar le-am facut lista cu ce spune si sa-l inteleaga. Iar copiii oricum pina la 3 ani nu se joaca practic impreuna, dar prefera companie si sa imparta jucarii, mai mult sau mai putin amical. zambet
Copilul se va adapta din mers, probabil va vorbi oleaca mai tirziu ca altii (asa a fost si Alex), dar va avea prieteni. trag cu ochiul

sus

Denunta
muztu

Copii
Eca
Peter

24.04.2003 9:09     citat 

Vulpita, nu stiu cum e in Canada, dar aici in Belgia mie oamenii mi se par destul de prietenosi, la fel si copiii lor. Eu cu fata mea vorbesc numai romaneste, indiferent unde ma aflu si nu mi-e jena absolut deloc. Si am vazut ca de cate ori spun ca nu stiu olandeza mi se vorbeste in engleza, bineinteles cei care stiu.
Iar la copii am observat o chestie haioasa. Le spun ca nu stiu olandeza, iar ei vorbesc in continuare in olandeza cu noi. rad

sus

Denunta
vulpita

Copii

25.04.2003 10:36     citat 

Sper sa fie cum ati spus voi. Totusi, pana nu isi face primii prieteni nu pot sa ma linistesc cu totul.

sus

Denunta
cleomax

Copii
James: 35 ani, 4 luni

05.05.2003 9:05     citat 

----------
Sofie a scris:

Si daca, cind o sa fie adolescenta refuza sa vorbeasca romaneste, ca nu-i cool? plang sau sunt foarte trist ...
----------

Sofie, tot ce-i posibil sa considere ca nu-i "cool".
Sa-ti spun cum am procedat eu, asta pentru ca am observat la copiii prietenilor nostri aceasta tendinta idioate de a refuza sa vorbeasca romaneste tocmai pe acest considerent.
Pe la 11-12 ani, cand a inceput sa discearna un pic mai mult( la fete sigur e mai devreme rad ), am inceput sa am unele "secrete " cu el in public, cand vroiam sa spun ceva si nu trebuia sa auda ceilalti. A inceput efectiv ca o joaca ce pe el il distra, si din cauza asta intotdeauna i s-a parut "cool" sa stie o limba pe care nu toti o inteleg. foarte fericit

sus

Denunta
AdinaA

Copii
Matei: 20 ani, 11 luni
Maria Romana: 16 ani, 3 luni
Mircea Victor: 12 ani, 5 luni

05.05.2003 11:53     citat 

Cleomax, e o idee excelenta !
Ma gindeam si eu cum sa fac sa-l conving pe Matei mai tiriziu, cind o sa ezite sau refuze sa vorbeasca romana, ce "cool" e sa vorbeasca si o alta limba pe care altii nu o inteleg, sa-l fac sa se simta, nu as zice superior, dar probabil imbogatit, ca vorbeste fluent romana, intr-o tara de limba engleza.
Mi-ar placea sa mai povestesti, ai toata admiratia mea, am vazut ca baiatul tau e nascut in America, deci nu a apucat sa fie total in mediu romanesc de mic, ma refer la Romania, si mi se pare extraordinar ca ai reusit sa-l inveti asa de bine romana si ca vorbeste cu tine in romaneste.
Mai povesteste despre cum procedai cu el.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: