· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > necesar pt mama si bebe la maternitate
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor necesar pt mama si bebe la maternitate     
Cayia

Copii
V mare: 13 ani, 11 luni
V mic: 8 ani, 10 luni

14.10.2010 9:32     citat 

Cu unghiera ii poti taia copitele lui bebe rad V mare nu avea sprancene, dar copite avea

sus

Denunta
elsycutza

Copii
Elisa: 23 ani, 6 luni
Josefine: 14 ani, 6 luni
Lucas: 8 ani, 4 luni

14.10.2010 9:34     citat 

Hai mai cayia , le rozi mai bine la ce subtiri sunt , mai bine cumperi o forfecuta speciala pt bbi ca oricum o sa ai nevoie

sus

Denunta
abramburica

Copii
THAISA DANA TEODORA : 14 ani, 8 luni
MARIUS DANIEL LAURENTIU ANDREI: 9 ani, 10 luni

14.10.2010 9:44     citat 

Au aparut niste unghiere mici,mititele scot limba si sunt mult mai practice decat forfecutzele..parerea mea trag cu ochiul
Si acum Elsy cum sa rozi unghile la puradel ...am incercat si eu si am facut o duma de numa numa...asa ca m-am lasat pagubasa sarut

Ultima modificare efectuata de catre abramburica la 14.10.2010 9:45, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 13 ani, 11 luni
V mic: 8 ani, 10 luni

14.10.2010 9:44     citat 

Pai am deja forfecuta, dar nu cred ca o iau la maternitate. Eu dadeam doar exemplu de ce poti face cu unghiera...

sus

Denunta
elsycutza

Copii

14.10.2010 9:46     citat 

se pare ca am dinti ascutiti de carnivora sau fimea avea unghiile extrem de subtiri ca pana pe la 2 luni nu i le am taiat rad

sus

Denunta
D3lia

Copii
Ayan Gabriel: 9 ani, 9 luni

14.10.2010 2:07     citat 

Eu n-am avut reviste, mi-am luat doar cursul de puericultura. Pot fi insa utile in travaliu. Si nu peste tot stau mamele cu sugarii in salon. La noi sunt si saloane pentru lehuze si rezerve pentru mame cu copii.

Unghiera e buna daca ti se rupe vreun colt de unghie, mai ales ca nu sta multa lume bine cu Ca in ultima parte a sarcinii. Si chiar nu-i neaparat sa ai unghii lungi ca sa ti se rupa.

A stat subiectul asta deschis vreo 3 zile inainte sa postez eu lista. De ce n-a facut nimeni asta in locul meu? Si de ce, dupa ce nu a raspuns nimeni, acum trebuie sa existe cineva sa comenteze?
Elsy, pune-ti in bagaj ce-ti convine, mai ales ca nu esti la primul copil si stii ce ti-a folosit, ce nu si ce ti-ar fi fost util dar n-ai avut.
Poate eu am avut chef sa-mi iau la maternitate o surubelnita (acum imi pare rau ca n-am scris ca am luat surubelnita... mama ce de comentarii s-ar fi iscat rad rad ), o gletiera sau o undita.
Cum sa rozi ungiile copilului??? prostit ochi peste cap
Mda... am auzit si de ce zic "babele" sa le rozi prima oara... sa nu devina hotz. prostit

Ungiera pentru copil nu mi-ar fi folosit in spital. Am scris mai sus ca la noi ii tin infasati. Oricum mi-a trebuit curaj mult prima oara cand i-am taiat unghiile. foarte fericit

sus

Denunta
elsycutza

Copii

16.10.2010 8:07     citat 

D3lia scuze ca te am facut sa te simti ofensata, probabil am comentat aiurea , dar sti cum e ..pe fiecare il duce capu altfel si chiar aveam o curiozitate .

Eu zau aveam o adevarata placere sa rod unghiutele la pitik ca nu aveau inca lut sub ele , si aveam si o lene extrema sa stau sa caut forfecuta sa i tai unghiutele mai ales ca nu aveam una speciala.

vezi ce de ciudatenii....

Apropo de listuta ...pt cele interesate ,adaugati si ceva sare si piper nervos ca mie tare imi placea dupa ce am nascut ceva mai sarat tinand cont ca e interzisa sarea in exces in ultimul trimestru.

Ah si D3lia daca luai undita nu ma putea gandi decat la agatat scot limba

sus

Denunta
D3lia

Copii
Ayan Gabriel: 9 ani, 9 luni

16.10.2010 11:46     citat 

----------
elsycutza a scris:
Ah si D3lia daca luai undita nu ma putea gandi decat la agatat scot limba
----------

rad rad

De fapt ar fi trebuit sa iau un ciocan pentru capetele unor cadre medicale de prin maternitatea aia...

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 10 ani, 1 luna
Paul: 7 ani

16.10.2010 3:32     citat 

cristine, eu am intrat cu portofelul GOL in maternitate si m-am intors cu 50 RON acasa rad rad rad (venisera nasii sa vada minunea jenat ). Am nascut la maternitate de stat si am fost tratata excelent. Nu zic ca e regula dar nici mie nu-mi place crezul asta: nu ai bani, nu....nasti? zambet Am fost f. surprinsa si fericita ca si oamenii se schimba, nu doar conditiile materiale.
sotul meu a dat in ziua in care ne-am externat o suma modica doctoritei care mi-a facut cez. pt. ca asa AM VRUT NOi, pt. ca toate serviciile primite au fost exceptionale.

la bagajul propriu zis, de baza au fost:
mp3 playerul
1 carte fara nici o legatura cu maternitatea, m-a facut sa uit ca undeva la etaj ma asteapta bebele sa-l iubesc, cele 2 zile cat am stat la reanimare trist simteam ca mor fara el.
tampoane home made zambet sandvis de tifon cu vata la mijloc zambet
2l apa

asta in ziua operatiei, caci apoi abia asteptau cei dragi sa deschid gura ca vreau ceva... scot limba F. multa apa si f. multa mancare mi-au adus la cerere...de nimic altceva n-am avut nevoie
hainele lui bb la scosul din maternitate, am folosit insa 1 pach mic de scutece caci am stat cu el in rez.

Caya, multa sanatate tie si bebeului, nastere usoara!

sus

Denunta
stefil

Copii
STEFAN
FILIP

09.11.2011 5:15     citat 

mie de exemplu mi s-a spus ca toate lucrurile necesare sa nu depaseasca 2 pungi. Atentie PUNGI DE PLASTIC nu genti. Nu stiu de ce. Nu am stiut. Pe holul maternitatii eu si sotul meu schimbam lucrurile din geanta in pungi.
Nastere usoara!
Daca imi mai aduc aminte de ceva revin.

sus

Denunta
stefil

Copii
STEFAN
FILIP

09.11.2011 5:17     citat 

Aha, da. Eu am avut nevoie de pompa de muls. Am avut mult lapte ( cu cezariana) si mi-a fost de folos, chiar daca nu ai voie.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: