· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Cultural > COLINDE - de cand ascultam?
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor COLINDE - de cand ascultam?     
cory_a

Copii
Bodgan Alexandru: 14 ani, 11 luni
Carmina Delia: 10 ani, 3 luni

09.11.2006 1:57   COLINDE - de cand ascultam?  citat 

De cand se pot asculta colinde? Mie imi plac fff mult. Stiam ca doar de cand intram in postul Craciunului. Nu se pot asculta mai repede? Azi deja am pus cateva, nu mai am rabdare pana atunci trist
E problema? Erau tot felul de zvonuri cand eram mici...ca ne ies "bube" daca ascultam mai repede prostit ....acu n-o fi chiar asta, dar care e "adevarul"?
Poate vede Sotul_lui_Geranium si ma lumineaza zambet
Multumesc zambet

sus

Denunta
Onush

09.11.2006 2:17     citat 

Postul Craciunului incepe pe 14 noiembrie asa ca nu mai ai mult. Si bube sigur nu o sa iti iasa trag cu ochiul

sus

Denunta
twin

09.11.2006 2:59     citat 

rad cory_a poti asculta colinde cand vrei! Si vara daca asta te face fericita! foarte fericit Si bube.. rad poate or sa iti iasa daca nu asculti, asa..de nervi.. scot limba Asculta linistita..numai ca s-ar putea ca de Craciun deja sa fii satula de atatea colinde. prostit Si "adevarul" e ca in Canoanele Bisericesti nu stiu sa scrie:"nu asculati colinde decat de Craciun"sau chestia cu bubele sau alte bazaconii. Dar il asteptam pe SLG cu lamuriri totusi... zambet

sus

Denunta
cory_a

Copii

09.11.2006 3:14     citat 

ma gandeam eu ca faza cu "bubele" nu e adevarata prostit ..dar totusi care e explicatia ca doar dupa ce incepe postul? Asta as vrea sa stiu zambet
twin, cat despre faptul ca voi fi satula de Carciun de colinde, cam asa e...intotdeauna am inceput mai repede sa le ascult si ma cam saturam de ele pana atunci...desi in ajun si in prima zi de craciun ascult toata ziua...in timp ce impodobim bradul si facem sarmale si alte bunatati foarte fericit.......ufffff, abia astept Craciunul

sus

Denunta
twin

09.11.2006 3:19     citat 

----------
cory_a a scris:
dar totusi care e explicatia ca doar dupa ce incepe postul? Asta as vrea sa stiu zambet

----------

Pai probabil ca e mai frumos si le simti altfel cand intri in "duhul" sarbatorii. Nu ca ar fi interzise in restul anului. E vb cred eu de atmosfera dinaintea Craciunului. Emotia asteptarii, etc etc. Asculta tu vara sa vedem daca au acelasi impact asupra sufletului tau..eu una nu cred. Si cred ca are legatura si cu faptul ca odata cu inceperea postului incepe oficial "numaratoarea inversa" foarte fericit trag cu ochiul Auditie placuta deci! scot limba

sus

Denunta
Sotul_lui_Geranium

09.11.2006 5:11     citat 

Postul Craciunului incepe pe 15 noiembrie.

Cory_a,

Asa cum au spus doamnele: nu e nici o interdictie de a asculta colindele si in afara postului respectiv, si vara, si oricand ai chef, numai ca... nu stiu cum sa spun... locul si rostul lor e de Craciun.
In unele texte se spune ca "azi e sara lui Craciun"... si de aceea aici e vorba mai mult de logica temporala decat de vreo interdictie. Exista doar riscul "desensibilizarii" la mesajul colindelor daca se asculta in afara perioadei destinate lor. Insa fiecare are modul propriu de a le recepta, fiecare are sensibilitatea lui.

Din partea mea, aveti dezlegare la ascultat colinde oricand va pofteste inima. zambet sarut

Traznaia aia cu bubele am auzit-o si eu acum vreo 9-10 ani... superstitie si atat.

sus

Denunta
lorrelay

Copii
Maria Alexandra: 15 ani, 11 luni

10.11.2006 1:49     citat 

Mie mi se pare ca n-are nici un farmec sa le asculti mai devreme. In preajma Craciunului, langa bradu-mpodobit, in miros de sarmale si cozonaci gata scosi din cuptor si cu niscaiva turturi atarnati de stresini capata valoare frumoasele noastre colinde. trag cu ochiul

sus

Denunta
Lee

Copii
Iris: 15 ani, 3 luni

10.11.2006 9:30     citat 

Pe aici au fost saptamana trecuta niste zile fooooarte friguroase, a si nins, batea vantul, chiar urat... si am simtit nevoia sa ne adunam in casa la caldurica, sa facem vin fiert si sa ascultam colinde. Colindele noastre, vechi, romanesti... Si am chemat niste prieteni, a fost fain.

Cantecele de Craciun in varianta Nat King Cole se aud la noi inca de la inceput de noiembrie rad. Iris danseaza pe ele, io visez la cum o sa fie Craciunul, toata lumea e multumita rad. Asa ca, go ahead, ascultati colinde daca asta simtiti nevoia, ca n-o interzice nimeni zambet.

Si pentru mine, cel putin, nu se reduce bucuria Craciunului si nici nu ma plictisesc de ele, chiar daca incepem devreme.

sus

Denunta
cory_a

Copii

10.11.2006 9:40     citat 

----------
Lee a scris:

Si pentru mine, cel putin, nu se reduce bucuria Craciunului si nici nu ma plictisesc de ele, chiar daca incepem devreme.
----------

nici pentru mine...desi poate putin ma plictisesc...in ajun, cum spuneam, le ascult toata ziua, in timpul ultimelor pregatiri...si e ca prima data zambet

cat despre faptul ca vreau sa ascult mai repede...si la mine coincide dorinta asta cu prima zapada - care a cazut deja - si frigul care ne tine in casa si gandul ca mai este asa de putin pana la Craciun zambet

sus

Denunta
Dalinuta

Copii
Robert: 14 ani, 4 luni
Miriam: 10 ani, 5 luni

10.11.2006 1:00     citat 

Chiar imi spunea sotul ieri ca de abia asteapta sa vina decembrie sa ascultam colinde romanesti, adevarate cica trag cu ochiul.

sus

Denunta
Mirc3aDB9

28.11.2011 6:41   Cand se asculta colindele  citat 

http://www.crestinortodox.ro/diverse/de...27198.html Aici se afla raspunsul exact si explicatia.
Biserica ne da un raspuns foarte clar in legatura cu timpul in care cantam colindele; astfel, gasim in slujba Utreniei din ziua Praznicului Intrarii in Biserica a Maicii Domnului (21 noiembrie) urmatoarea Catavasie: "Hristos Se naste, mariti-L, Hristos din ceruri, intampinati-L, Hristos pe pamant, inaltati-va!”, cu nota: din aceasta zi, aceste Catavasii se canta pana la intaia zi a lui Ianuarie.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: