· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Imunizare > ce stiti despre vaccinul de la un an si cateva luni-ROR?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3
subiect nou  raspunde
autor ce stiti despre vaccinul de la un an si cateva luni-ROR?     
puimihai

04.03.2011 3:53     citat 

regret din suflet situatia prin care ati trecut. acum baiatul este bine? adica au fost urmari ...?
pe noi ne-a ferit bunul Dumnezeu de astfel de incercari.

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

04.03.2011 3:53     citat 

imi pare rau misina, am o intrebare : acelasi doctor ti-a injectat ambii copii?

sus

Denunta
Misina

Copii
Oana Maria: 15 ani, 6 luni
Radu Mihai: 13 ani, 4 luni

04.03.2011 4:12     citat 

Da, acelasi doctor a fost.

Acum el este bine... urmari au fost si inca se vad, adica cognitiv varsta lui este undeva la doi ani si asta cu multa, multa munca si recuperare. A ramas cu sechele neurologice pe care din pacate medicii nu prea stiu cum sa le trateze sau nici macar sa le gaseasca... nu ma refer la tratament medicamentos, dar atunci cand a avut meningita a facut convulsii urate, de 20 minute, dupa care si-a revenit (am avut mare noroc ca nu a intrat in coma) si in maxim o luna si-a recuperat toate achizitiile, dar la doi ani a facut din nou convulsii timp de 50 de minute dupa care a pierdut tot, am muncit sa recuperam si asta a durat cam trei luni, iar la trei ani la fel, dupa o convulsie de 15 minute a uitat absolut tot, parca sufera o amnezie din care se trezeste incet-incet... convulsiile nu se stiu de ce natura sunt, nu sunt epileptice, ultima oara nici macar in context febril nu au fost... acum urmeaza un tratament anticonvulsiv zilnic care sper sa-l ajute.
Acum este intr-o perioada foarte buna, face achizitii zilnice, a inceput sa si vorbeasca dar drumul e lung si abia la inceput... eu ii multumesc lui Dumnezeu ca a scapat cu viata si il rog sa ne dea putere, caci uneori simt ca nu mai pot... dar el este un dulce si un iubaret si uneori el ne da puetrea de a merge mai departe!

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

04.03.2011 4:19     citat 

ma bucur sa aud ca acum sunteti bine!
sa va bucurati de minunile voastre ! zambet

sus

Denunta
puimihai

04.03.2011 4:20     citat 

putere multa va doresc !

acum, revenind la subiect (desi poate par rece, nu asta imi doresc), din punctul de vedere al unui parinte care a trecut prin astfel de experienta(si inca treci trist )crezi sau nu in eficacitatea vaccinurilor? crezi oare ca in cazul vostru vaccinul a fost administrat gresit sau pe un fond de virus deja existent in organism ...pe ce / cine dai vina? cu toata sinceritatea iti spun ca mi-as dori sa ai puterea sa-mi raspunzi!

sus

Denunta
Misina

Copii
Oana Maria: 15 ani, 6 luni
Radu Mihai: 13 ani, 4 luni

04.03.2011 4:37     citat 

Grea intrebare!

Sincer, cred in eficacitatea lor... ma rog, nu in toate, de ex in niciun an nu am facut vaccinul antigripal sau cel pt AH1N1... uitandu-ma la fiica-mea sunt pro-vaccinare, insa acest vaccin il consider foarte periculos... sunt trei vaccinuri puternice bagate odata, iar copilul destul de mic, plus ca vine la abia o luna dupa alt vaccin... in al doilea rand efectele adverse pot aparea timp de 15 zile, organismul lui este deschis timp de doua saptamani, iar cel mai mic virus contactat poate duce la lucruri urate, exemplul nostru. Insa, din cate am priceput, 1% au aceasta reactie.

Daca as fi stiut toate astea inainte si nu dupa trist , l-as fi facut mai spre doi ani si cred ca doua saptamani l-as fi tinut "intr-un glob de sticla". Nu dau vina pe nimeni, mi-ar fi placut insa ca medicul de familie sa ma informeze despre toate astea, eu sunt sigura ca in acea perioada a contactat un virus, noi stateam mult pe afara, era august atunci. O mamica mi-a zis aici pe forum ca acest vaccin nu se administreaza copilasilor cu probleme neurologice... el nu avea atunci sau poate nu le vedeam noi, dar daca este asa banuiesc ca ar trebui o evaluare neuro inainte sau macar informat parintele, el hotaraste daca merge inainte sau nu...

Ce pot spune sigur este ca daca as mai avea acum un bebe nu i-as face acest vaccin.

sus

Denunta
puimihai

04.03.2011 4:50     citat 

iti multumesc pentru raspuns zambet
da, nici eu nu am incredere in multe dintre vaccinurile de azi, acum repet pt. tine ce-am spus deja ieri; cu toate acestea vaccinurile acestea (ale copilariei) mi se par necesare si f. importante . cazul tau este clar unul de carte medicala...din pacate...
si da, ai din nou dreptate spunand----------
citat:
mi-ar fi placut insa ca medicul de familie sa ma informeze despre toate astea
----------
asta ne lipseste cu adevarat :informatia corecta! data de cel care este menit sa o faca, nu noi intre noi pe forum sau in parc sau pe scara blocului....din nou ma cuprinde furia ca nu suntem informati cum trebuie, ca nu stim sa cerem informatia corect si mai ales sa o discernem. te rog sa ma intelegi ca nu ma refer la tine! , ci la modul general, noi toti ochi peste cap

inca odata iti urez si tie si celor doi pui multa sanatate si puterea de a recastiga tot ce-ati pierdut!

sus

Denunta
alessia2010

Copii
alessia - scumpica foc
10 ani, 9 luni
am nascut deja!

30.03.2011 9:56     citat 

din pacate la noi in romania medicii de familie nu isi dau silinta sa iti explice efectele adverse ale vaccinurilor,dar sa mai fac si un control amanuntit al copilului dupa ce stai cateva ore la coada.si noi am avut ceva probleme cu vaccinul de 1 an si daca citeam aceste mesaja cu siguranta nu il faceam,alessia a fost un copil sanatos(o singura data i-a curs nasul)si dupa vaccinul de 1 an a 2 zi a inceput sa iicurga nasul si deja a trecut o luna si ceva si nu ii mai trece.ii cuatam nasucul si de 4-6 ori pe zi si deja era terorizata cand auzea aspiratorul.medicul ne-a spus ca e un efect advers de la vaccin si ca sa nu ne facm griji ca altii au patit-o mai rau(au paralizat sau au deciciente in dezvoltare)mi s-a facut pielea de gaina si nu imi venea sa cred ,ma intreb oare parintii acelor copii au fost informati?
in legatura cu ceea ce s-a scris aici pe forum cum ca daca ai vaccin nu mkai faci boala aceea tot restul vietii e complet neadevarat,am niste prieteni de aceeiasi sema asi exact cu 2 saptamani inainte de nunta au facut tbc(si cand s-au nascut au facut vaccinul )

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 4 luni

30.03.2011 10:01     citat 

----------
alessia2010 a scris:
daca ai vaccin nu mkai faci boala aceea tot restul vietii e complet neadevarat,am niste prieteni de aceeiasi sema asi exact cu 2 saptamani inainte de nunta au facut tbc(si cand s-au nascut au facut vaccinul )
----------

Cine crede asta e cel putin naiv. Niciun vaccin nu iti ofera 100% protectie, cu atat mai putin pe viata.

sus

Denunta
Ina2009

Copii
: 11 ani, 2 luni
: 9 ani, 3 luni

05.04.2011 1:00     citat 

exact

http://nuvaccinurilor.blogspot.com/

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 14 ani, 8 luni
Zuza: 11 ani, 3 luni

13.07.2011 3:20     citat 

Pana la urma toata treaba vaccinare- autism s-a dovedit a fi o frauda.
Pretul bineinteles l-au platit copilasii ce au murit din cauza ca nu au avut vaccinul si au facut forme grave de boala.
http://www.smartplanet.com/blog/rethink...-8221/2662

sus

Denunta
annablue

28.01.2012 5:16     citat 

Buna mamici, ati facut acest vaccin puilor vostri in timp ce erati insarcinate cu al doilea bebe. Eu sunt insarcinata in 20 de sapt si acum 3 zile i-am facut vaccinul baietelului si sunt un pic nelinistita sa nu care cumva sa ajunga la bebe vreun virus.Daca sunt mamici care au fost in situatia mea, va rog un raspuns.Multumesc.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: