· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2012 > MINUNILE ANULUI 2012 (2)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
subiect nou  raspunde
autor MINUNILE ANULUI 2012 (2)     
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 1 luna
cea mica: 8 ani, 5 luni

19.04.2012 2:34     citat 

felicitari mari_d, este f scumpa fetita ta (imi aduce mult aminte de fii-mea asta mare cand era asa mica (in poza aceea in pat cu pantalonii roz..am si eu o poza cu fii-mea f asemanatoare).
nu stiu ce tot intru eu aici la bebei mici, mi se face dor scot limba
nu te speria cu operatia ca se intampla multe minuni.mie mi-a supurat la 5 sapt dupa nastere, nu se topise firul si ma durea, a trebuit sa ma duc sa il scoata.dar s-a rezolvat.
----------
citat:
Sara a fost tare linistita primele zile, insa de cand am venit acasa au inceput colicile....mai mult, nu-i place nici baita, plange foarte tare si cand o schimb....partea buna e ca am laptic si suge tare bine....
----------

eu din experienta mea cu 2 copii pot s aiti spun ca am patit exact la fel..colicile au inceput dupa ce am ajuns acasa (intreaba medicul, oricum la fiecare copil ii prinde bine alt remediu deci se cam merge pe incercate)
la imbracta/dezbracat cred ca toti plang cand sunt f f mici in primele saptamani...dupa aia se obisnuiesc...si cu baita la fel... zambet incearca sa nu te stresezi ca toti plang la inceput, pana se acomodeaza cu lumea exterioara trag cu ochiul

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 8 ani
Ana Leia: 9 ani, 3 luni

19.04.2012 3:17     citat 

Mari bine ai venit. Sa-ti traiasca fetita si sa te bucuri de ea.
Legat de plans la baita. Eu am avut aceeasi problema cu Ana. Nu ca plangea, dar erau urlete disperate. Initial mi-a zis mama ca nu baiesc fetita corect. Cand a venit la noi si a vazut ca fac cum trebuie, dar oricum urla s-a lasat pagubasa. Din discutiile cu neonatologa, care era amica mea, am aflat, ca de multe ori asistentele sau infirmierele, cand faceau baita la copii, mai foloseau si apa la temperatura camerei. Era iunie in calendar si ca a auzit de la mai multe mamici iesite de la ei din maternitate ca au aceeasi problema cu copii. Se pare ca se speriase de apa. Pana la urma mi-a dat bunica mea niste ierburi si ii faceam infuzie care o adaugam in baita si mirosul ala o linistea. In plus ii facea bine si la piele. Intr-o saptamana copilul meus-a linistit la baita. Nu-ti imaginezi ce am avut primele 3 luni. urlete la fiecare baita. Deja nu mai stiam ce sa fac. Dar multumita bunicii mele am scapat. Tot babele stiu ele ce stiu. Stiu ca imi daduse frunze de nuc, menta, musetel si calendual. La infuzie amestec doar 3 din ele. Faceam diverse mixuri de la o zi la alta. asa am facut vreo 3 saptamani, mai tarziu n-a mai fost nevoie ca nu mai plangea. Avea baita ei un miros, ca imi venea mie sa ma bag in apa. Probabil o linistea mirosul, nu stiu, dar cert e ca s-a linistit. Bunica mi-a zis ca a fost speriata de apa, daca au spalat-o cu apa rece. Poate e si la voi acelasi lucru. Nu stiu, dar ti-am spus ce experienta am avut noi.
In schimb cu Lucas nici o problema. Ce-i drept pe el l-am nascut deja la privat si stiu sigur ca i-au facut baita cum trebuie. El nu mi-a plans deloc la baie, de cand l-am nascut ii place si face o joaca in cada ca ma ud toata.

sus

Denunta
gonzonica

Copii
Andreea Teodora: 11 ani, 2 luni
Denis Ciprian: 7 ani, 7 luni

19.04.2012 4:10     citat 

Bine ai venit, Mari! Micuta Sara e adorabila, sa fie sanatoasa si sa aiba parte de mult noroc si bucurii in viata! sarut sarut sarut
Mami, tie refacere grabnica si multtt laptic sarut sarut sarut

Eu nu am avut nici o problema la baita cu copiii, din contra daca sunt agitati si ii punin baie stau linistiti. Denis care face urat de foame, daca il pun in baie uita, e singurul lucru care il face sa uite de tzitzi scot limba Eu cred ca Luara are dreptate, ceva s-o fi intamplat in maternitate, ori apa prea calda, ori prea rece. O sa se obisnuiasca micuta cu calm si rabdare si apoi o sa te rogi de ea sa iasa din apa (asa fac eu cu fi-mea acum scot limba )

sus

Denunta
adrianaBuc

19.04.2012 9:46     citat 

Bine ai venit mari. Sa creasca mare bebelina. Sara e superba!

Si fetele mele adora baita. La fel ca si Denis, si Natalia uita de foame la baita; bine! cum se termina baia si trecem la cremuit isi aduce aminte repede de foame. foarte fericit

Capitolul urmator: : sageata sageata MINUNILE ANULUI 2012 (3)

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: