· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Igiena > roseata care nu mai trece
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor roseata care nu mai trece     
DanaR1980

26.04.2012 7:50     citat 

Buna ziua. Am si eu o mica intrebare legata de metode de igiena.

De cand am inceput diversificarea a aparut si o mica roseata la fundulet la bebe.. Deocamdata e tinuta sub control cu Sudocrem, insa ce vreau sa intreb e mai mult teoretic.

Totusi 2 persoane diferite mi-au recomandat sa dau bebe dupa ce il schimb si spal la fundulet cu nitel sapun (de preferat cica ceva neutru), FARA a mai clati apoi si sa las asa. Explicatia ar fi ca sapunul e bazic iar iritatia acida si atunci se neutralizeaza.

Totusi, din cate stiu, nu e bine sa lasi sapun pe piele fara a-l clati...

Multumesc pentru eventualele raspunsuri.

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 3 luni
Ana Leia: 10 ani, 5 luni

26.04.2012 10:25     citat 

Dana persoanele alea diferite sint medici? Daca da, imi da de gandit, daca nu, mergi la un medic. Din cate stiu iritatia nu se trateaza cu sapun nespalat. Nu uita ca e totusi un compus chimic si ce ajuta spalat si clatit, ar putea face rau, daca sta prea mult pe piele. Daca diversifici si e rosu, s-ar putea sa nu-i priasca ce-i dai mancarica. Mai bine spune-mi ce-i dai sa manance, ca de acolo vine problema.

sus

Denunta
DanaR1980

27.04.2012 11:31     citat 

Nu nu sunt medici. Nici nu am zis ca am facut ceea ce au zis, insa, desi banuiam ca nu e tocmai ok, am zis sa si intreb.

Si cum am nimerit tocmai in perioada de concediu a pediatrei, am intrebat aici.

Ca diversificare am inceput cu piure de morcovi.

Oricum am inceput sa dam si cu crema cu galbenele si am vazut ca a inceput sa dea inapoi.

Multumesc oricum.

sus

Denunta
zuzalina

Copii
Thea Ana: 14 ani, 10 luni

27.04.2012 12:34     citat 

crema de galbenele si/sau de catina...catina este un cicatrizant mai bun decit galbenelele

sapunul se spala de pe piele, fara comentarii...da, e indicat sa speli copilul cu apa si sapun de fiecare data cind il schimbi, dar il si clatesti bine dupa aceea

daca eritemul se agraveaza, incearca sa-l tii cit mai mult posibil cu funduletul gol si/sau sa-i dai pe zona cu probleme cu un betigas de urechi (atingere cit mai delicata, nu trebuie sa apesi, dar sa si acoperi zona) inmuiat in violet de gentiana...atentie, ca pateaza!
si apoi bepanthen sau ce crema cremelor folosesti tu

poate fi vorba insa si de o reactie alergica la scutec (daca l-ai schimbat de curind, si nu numai firma, dar compozitia lui chimica difera de la o marime la alta, sau cel putin mie asa mi s-a explicat), servetele, detergent, sapun, etc.

succes

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: