· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Imunizare > ati dat ceva pt imunitate?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4
subiect nou  raspunde
autor ati dat ceva pt imunitate?     
scufitaroz

Copii
Mushica: 13 ani, 1 luna
Mushicu: 7 ani, 11 luni

06.02.2010 8:16     citat 

mai draga Lucion...eu nu vreau sa ma cert cu tine sau cu nimeni altcineva. DAR
iti spun eu in cazul in care nu stii, ce inseamna sistem imunitar: copilul meu a racit in momentul in care am dus-o la cresa. eu ca mama moderna ce sunt prostit am zis sa nu dau nimic copilului inafara de ceva leacuri babesti si complet sigure (ceaiuri, siropele de plante etc) si numa bine ca raceala asta a dat in pneumonie (normal, fiind o raceala netratata cum trebuia, s-a agravat) am tinut copilul 2 saptamani acasa si apoi fuga iar la cresa. ea avand "sistemul imunitar" trag cu ochiul , respectiv, dupa mintea mea, organismul slabit, a cules f rapid o alta raceala de toata frumusetea. si de atunci nu cred ca a stat 2 saptamani adunate fara sa raceasca. acum am bifat cea de-a doua pneumonie.

morala: presupunand ca as fi putut baga copilul in colectivitate la varsta de 7-8 ani n-as fi avut probleme asa mari cu ea. dupa mintea mea bleaga poate chiar din cauza ca pana la varsta asta s-ar fi "calit" (ar fi avut un sistem imunitarmult mai teapan) si n-ar mai fi colectat tot ce-i iese in cale

e usor sa dai copy-paste la niste paragrafe intortocheate de pe net sau sa stai sa-ti storci mintea sa scrii ceva cat mai pompos din care nimeni sa nu priceapa nimic. eu sincer n-am priceput nimic nimic si n-am rabdare sa citesc tot jenat

si acum te rog sa-mi explici si mie de ce copilul mic este mult mai predispus sa ia gripe, raceli s.a.m.d. decat un copil mare confuz

in alta ordine de idei: am incercat si eu Septilinul, apa de ploaie, si acum am trecut-o pe sirop de macese cu catina.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 4 luni

06.02.2010 9:21     citat 

Trecand peste discursurile lui Lucion ...

----------
scufitaroz a scris:
(normal, fiind o raceala netratata cum trebuia, s-a agravat)
----------

... nu, nu este "normal" deloc. Posibil este, da.

Monei nu i-am dat niciodata nimic pentru imunitate, raceli a avut destule, slava Domnului, dar, tot slava Domnului, inca n-a ajuns la pneumonie. Si a mers la cresa de la 1 an, la gradi merge din vara. Asa ca eu zic ca depinde f. mult de copil.

sus

Denunta
scufitaroz

Copii
Mushica: 13 ani, 1 luna
Mushicu: 7 ani, 11 luni

06.02.2010 9:41     citat 

intr-adevar depinde enorm de fiecare copil in parte. a mea se pare ca a fost mai bolnavicioasa cu toate ca pana sa o duc la cresa eu n-am stiut ce-i aia raceala sanatoasa.

probabil ca m-am exprimat eu gresit dar daca i-=as fi dat de la inceput ceva de tuse, un siropel ceva in loc de ceaiuri si leacuri babesti nu se ajungea aici. asta e...

sus

Denunta
Lucion

01.04.2010 7:44     citat 

----------
scufitaroz a scris:
si acum te rog sa-mi explici si mie de ce copilul mic este mult mai predispus sa ia gripe, raceli s.a.m.d. decat un copil mare confuz
----------

Copilul mare stie cum sa rezolve situatiile neasteptate mai bine fie ca a mai trecut prin ceva asemanator fie ca le analizeaza prin prisma experientei sau amindoua la un loc.
"Crearea imunitatii" nu este altceva decit adaptare la situatia respectiva. De aia apar "pandemiile" la inceputul scolii; nu vor sa fie acolo! proefesori si colegi noi, clase noi, scoala noua, ce bine era acasa!, dar la bunici! etc. Daca mai adaugam si frica ca o sa ia ceva iata conditii perfecte.

sus

Denunta
Lucion

01.04.2010 7:51     citat 

Eczema este o "afectiune" a pielii (straturile de suprafata) si este generata de un conflict de separare; a nu vrea sa te separi pe partie interioare (cu ce imbratisezi) sau unde erai atins (tinut in brate etc) sau a vrea sa te separi pe partile exterioare ale membrelor.
In faza activa este putin vizibila (uscarea pielii, descuamare si lipsa sensibilitatii) iar in faza de vindecare ce o "tratam" se inroseste, se inflameaza, mincarimi etc.
Roseata la obraji apare de obicei la copiii ce-au fost intarcati (voit sau dusi la cresa etc) si este locul unde erau in contact cu sinul mamei.

sus

Denunta
mamadematei

Copii
Matei: 14 ani, 8 luni
Tudor: 11 ani

01.06.2010 5:39   bun pentru raceala si imunitate  citat 

Vad ca desi este vechi subiectul asta continua si m-am gandit sa va impartasesc si din experienta noastra de mamica si baietel de 4 ani.
De cand era Matei mic ia-m dat vitamina C picaturi iar cand racea i-am dat Sinupret picaturi, care ne-a scutit de pus picaturi in nas cadn avea mucisori pentru ca elibereaza mucoasele si sinusurile cu foarte mare eficienta. Iar racelile s-au rarit pe masura ce a crescut. Acum am descoperit un siropel naturist, cu extrect din trei plante printre care (evident) echinaceea, tuia si inca ceva care nu numai ca scurteaza durata racelii dar ne-a si intarti sistemul imunitar in asa fel incat nu am aveut nevoie de nici un vaccin intr-un an si jumatate, interval in care baietelul a racit doar de 2 ori. Si nu e un medicament daor pentru copii si gravide, il pot lua si adultii (evident difera dozajul) cu aceleasi rezultate. Se cheama Esberitox si se gaseste in farmacii.

Sanatate la copilasi

sus

Denunta
elisa26

Copii
irina diana: 12 ani, 8 luni

11.12.2010 11:29     citat 

Septilin sirop i-am dat si eu fetitei , am fost multumita de el, asta in conditiile in care nu o am nici foarte bolnavicioasa dar momentan ii dau COLOSTRUM CU PROBIOTICE, de care sunt super multumita, este un produs natural fabricat in SUA, am sa va dau cateva detalii despre el
colostrul, considerat miracol al naturii este laptele matern din primele 2 sapt dupa nastere, contine imunoglobuline iga, igd, ige, ige, igm, lactoferina, factori de crestere, vitamine, sulf.. care ii confera capacitati curative enorme.
efecte
dezvolta si protejeaza flora intestinala benefica a bebelusilor si copiilor, reface mucoasa intestinala, reduce balonarile, constipatia, colicile, stimuleaza sinteza proteinelor
reduce efectele negative ale consumului de antibiotice
protejeaza copilul impotriva infectiilor prin actiune puternica antivirala, antibacteriana, antimicotica, antiparazitara(gripa, meningita, encefalita, conjunctivita, infectii herpetice, zosteriene, hepatitab, c, pneumonie, viroze respiratorii, tuberculoza, otita, oreion, candidoza, infectii urinare, rujeola varicela, giardioza, oxiuraza, chist hidatic, infectii dentare, orl)reduce simptomele si previne reaparitia infectiilor.
reduce consecintele sindromului de intestin permeabil(boli autoimune, tulburari de concentrare, autism , hiperactivitate, deficit de atentie, diaree/constipatie, convulsii)
asigura dezvoltatrea optima a sist cardiovascular, nervos, muscular, osteo-scheletic, imbunatateste memoria, inteligenta copilului.
grabeste vindecarea ranilor, arsurilor, fracturilor
regleaza nivelul glicemiei(pt copii ale caror mame au dezvoltat diabet in timpul sarcinii)
antialergic
da, stiu, suna ultramiraculos, dupa cum am mai spus sunt f multumita de el, l-am ales ca imunostimulator si pt faptul ca ne-am confruntat cu o infectie urinara.
am avut in gradinita cateva cazuri de scarlatina, fata mea nu a avut nimik, in conditiile in care chiar dupa dezinfectie au mai aparut cazuri, frigul ce tocmai a venit a adus multe bronsite in randul copiilor, febra, noi insa o mica tuse doar.l-am mai recomandat si altei mamici a carei fetita avea stafilococ auriu in gat, dupa un trat si acest colostru au scapat rapid.
inainte sa i-l administrez am cerut parerea mai multor pediatri unul dintre ei a fost chiar surprins de unde stiu de el, ca nu este promovat si este unul dintre cele mai bune, un alt medic a spus chiar ca ia si dansul.
informativ, un flacon este aprox 150 lei(ron), si se face o cura de 3 luni pe an, un flacon ajungand cam o luna.

sus

Denunta
happyastrid

Copii
Nichita: 14 ani, 8 luni
ariadna: 10 ani, 2 luni
matei

14.12.2010 7:12   Interesant, daca ai mai multe informatii  citat 

Suna interesant. De unde il iei? Te-ai interesat daca are studii clinice?Si post marketing? De cati ani? Este foarte important sa stii aceste lucruri. Cum cred ca am mai scris la un moment dat, eu cand m-am hotarat sa-i dau lui Matei Esberitox (de care sunt foarte multumita, si la fel si prietenele mele care au copilasi) m-am interesat intai despre aceste aspecte (mai ales ca atunci copilasul era foarte mic - Esberitoxul il pot lua si bebelusii dizolvat in lichid!) Am avut noroc ca pesdiatra noastra este foarte deschisa la minte si a putut sa ne lamureasca. Este foarte important ca un medicament sa aiba studii de laborator, studii preclinice si, dupa folosirea lui sa existe studii postmarketing (adica post-folosire) care sa demonstreze ca intr-adevar este bun. Aceste studii dupa lansare sunt vitale din punct de vedere a aprecierii sigurantei unui medicament, pentru ca numai utilizarea lui este dovada ca nu are efecte nedorite.
Deci, daca dincolo de prospect ai de la un medic informatiile astea, te rog, spune-ne si nou, pentru ca suna foarte bine. Am sa intreb si eu pediatra si daca aflu ceva inainte am sa postez aici.

Sanatate la mamici si la copii

sus

Denunta
elisa26

Copii
irina diana: 12 ani, 8 luni

22.12.2010 11:22     citat 

de luat il iau de la farmacie, nu se comercializeaza in alta parte, studiez foarte amanuntit ceea ce ii dau copilului meu, asta cu atat mai mult cu cat sunt asistent de farmacie si am toate in formatiile pe mana, de la furnizori, producatori, certificate de conformitate etc.plus de asta am specificat in postarea anterioara ca am cerut parerea mai multor pediatri din Bucuresti, pentru ca swunt la curent cu noutatile si au experiente mai vaste.
in plus , in catalogul producatorului scrie asa:
produsele sunt concepute de firme americane de prestigiu, cu experienta de zeci de ani in domeniu si sunt realizate la standarde calitative foarte inalte, in fabrici licentiate la nivel farmaceutic aplicand normele cGMP si FDA ceea ce le confera eficienta si siguranta maxima.
Nu exista linie de productie in Romania, aceasi compozitie este prezenta si utilizata la nivel international.pentru cine stie faptul asta reprezinta o informatie de pret.

sus

Denunta
magdutza

Copii
Ioana-Teodora: 18 ani, 9 luni

19.02.2011 5:19     citat 

Tooooot la dispute se ajunge!
Lasati ciocnirile si scrieti concret, la subiect!
SPunea cineva ca a administrat copilului Esberitox N - dar numai atat??? cine a mai administat remediul si pentru ce varsta?
In iarna aceasta am aflat si eu despre el si din pacate nu l-am gasit sa i-l administrez mandrei chiar de la debutul unei raceli...
Prospectul pretinde ca este profilactic....
Cine a mers pe schema asta?

sus

Denunta
happyastrid

Copii
Nichita: 14 ani, 8 luni
ariadna: 10 ani, 2 luni
matei

21.02.2011 8:00   Eu am folosit Esberitox si e foarte bun  citat 

Eu am scris, in decembrie. Intre timp i-am mai dat Esbertiox si in timpul unei raceli (pe care a contactat-o intr-o excursie cu gradi la o ferma, unde i-a tinut afara vreo 5 ore - proasta idee am avut sa-l trimit!) si l-a ajutat foarte mult la ameliorarea simptomelor si, profilactic in decembrie, iar pana acum la nefericita excursie, nu am mai avut nici un episod de gripa, desi toti prietenii lui au trecut prin niste experiente extrem de ....mucoase, febrile si tusitoare.
Cred ca am mai scris ca prospectul il au pe site iar Esberitoxul in sine eu il iau de la o farmacie 3F , de langa Nic din Cotroceni sau de la un 3F de pe calea Victoriei (daca esti din Bucuresti), pentru ca in lantul asta farmacistele sunt in stare sa ii dea si o explicatie pertinenta.

sus

Denunta
myself

Copii
Jr: 13 ani, 2 luni

27.02.2011 11:22     citat 

----------
magdutza a scris:
Tooooot la dispute se ajunge!
Lasati ciocnirile si scrieti concret, la subiect!
SPunea cineva ca a administrat copilului Esberitox N - dar numai atat??? cine a mai administat remediul si pentru ce varsta?
In iarna aceasta am aflat si eu despre el si din pacate nu l-am gasit sa i-l administrez mandrei chiar de la debutul unei raceli...
Prospectul pretinde ca este profilactic....
Cine a mers pe schema asta?
----------

Si eu i-am dat baietelului meu Esberitox, in combinatie cu Kaloba, care sunt niste picaturi tot pe baza de plante, la sfatul unui medic specialit O.R.L.
El a luat cate 2 pastile pe zi, asa mi-a dat in profilaxie, dar in perioada de stare a bolii se da parca pana la 6 pastile pe zi.
Combinatia asta i-a mers de minune, nu a mai racit din octombrie, a mai facut o singura data o forma usoara de gripa .
Esberitox i-am dat 1 luna iar kaloba 3 luni.
Acum e pe tratament homeopat.

Pentu cine are dubii, eu pesonal il recomand cu toata convingerea.

sus

Denunta
ilinka

Copii
Adrian: 15 ani, 2 luni
am nascut deja!

12.03.2011 10:45     citat 

@ Happyastrid: ma intereseaza si pe mine acest Esberitox pt. baiatul meu, pt. imunizare mai mult. Ai vreo schema de imunizare? Cate pastile zilnic si pe ce perioada de timp ar trebui administrate? Esberitox vad ca este un imunomodulator, dar in prospect nu se precizeaza cum ar trebui sa fie schema pt. imunizare! O luna, doua, noua.....se face pauza etc.?
Mersi frumos pt. raspuns si sanatate maxima! zambet

sus

Denunta
eleonida

Copii
david - pufosul
13 ani, 1 luna
: 7 ani, 2 luni

01.03.2012 8:48     citat 

la noi septilinul isi face efectul de mic ii dau , de la 2 ani in lunile reci il folosesc si pot spune ca anul asta a intrat in comunitate, in contact cu diferiti virusi dar chiar daca a racit a facut o forma mai usoara , eu merg in continuare pe septilin, plus vit c obligatorie in sezonuyl rece iar ca supliment de multivitamine ii dau multisanovit si are pofta de mancare desi la 4 ani jumate e cam firav are doar 16 kg

sus

Denunta
andrellina

18.10.2012 4:30     citat 

pentru ca nu a racit prea mult pana acum, medicul mi-a recomandat sa nu-i dau nimic piticului, asa ca nu i-am dat; nu stiu daca am facut bine, insa ma bucur ca a fost ok pana acum.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: