· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Accidente si preveniri > a inghitit moneda
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor a inghitit moneda     
nadiamoti

12.10.2008 11:48   a inghitit moneda  citat 

Buna,Nadia sunt din Dr Tr.Severin si am o problema..

Fetita mea de 3 anisori a inghitit o moneda de 10 bani..I s-a facut endoscopie..si doctorii au zis ca a ajuns in stomac..Au trecut deja 3 zile si nu s-a eliminat la scaun..As dori sa ii mai fac o radiografie dar deja este a 3-a in doar 5 zile..
Doctorii au zis ca trebuie sa astept..si sigur o va elimina..??ce se intimpla???

Voi ce sfat imi dati?

Va multumesc!

sus

Denunta
vera_g

Copii
Mircea-Mihai - superb
14 ani, 2 luni

13.10.2008 12:28     citat 

Daca esti din Tr Severin, FUGI ! nu sta la medicii astia ca sunt incomptenti.
Copilul meu (tot de 3 ani) era sa moara din cauza unui medic care nu a fost in stare sa trateze o gastroenterita virala.
Serios, daca vrei iti pot recomanda medici din Timisoara.

sus

Denunta
dabelea

13.10.2008 4:04     citat 

Nu stiu, poate o sa ma criticati, dar va spun din propia mea experienta. Pe la 5 ani am inghitit un ban de 1 leu, daca va mai amintiti cum arata acesta pe timpul comunistilor (era mult mai mare decat 1o bani de astazi). Doctorii la fel mi-au spus, sa urmarim scaunul si-l vom elimina. Am tot scormonit in rahat ca poate -poate o iesit, dar n-am avut norocul sa gasesc acel leu rad . Acum inca traiesc si ma intreb ,,unde oare este banul?". socat
Asa ca nu dispera, Nadiamoti.

sus

Denunta
dana_07

Copii
Andrei: 12 ani, 2 luni

08.06.2009 4:35   Re: a inghitit moneda  citat 

----------
nadiamoti a scris:
Buna,Nadia sunt din Dr Tr.Severin si am o problema..

Fetita mea de 3 anisori a inghitit o moneda de 10 bani..I s-a facut endoscopie..si doctorii au zis ca a ajuns in stomac..Au trecut deja 3 zile si nu s-a eliminat la scaun..As dori sa ii mai fac o radiografie dar deja este a 3-a in doar 5 zile..
Doctorii au zis ca trebuie sa astept..si sigur o va elimina..??ce se intimpla???

Voi ce sfat imi dati?

Va multumesc!
----------

un caz asemanator : baietelul prietenei mele de 3 ani a inghitit acum cateva luni o moneda, a facut endoscopie la cluj, dar tot nu o gaseau si dupa 2 zile de spitalizare a eliminat-o !

sus

Denunta
nicolici3

Copii
Raluca-Ioana: 22 ani, 4 luni
Vlad-Ionut: 12 ani, 3 luni

25.07.2010 10:25     citat 

Buna!
Si baietelul meu a inghitit acum 4 zile o moneda de 50 de bani. La radiografie s-a vazut ca era in stomac.Acum asteptam sa iasa odata cu scaunul , dar stau intr-un stres de nu va spun.Dr. mi-au spus ca o va elimina. Problema e ca are un scaun foarte moale , diareic.Maine ma duc sa ii fac o ecografie la splina(la un control l-a gasit si cu splina putin marita) si poate vede si pozitia banului. Ma gandesc totusi cum o va elimina. 50 de bani sunt marisori ptr. funduletul unui copil de trei anisori. trist
Oare cat trebuie sa mai stau pana o elimina?Au trecut aproape 5 zile, dar nimic.Scaune a avut zilnic, dar banutul e inca acolo. trist

sus

Denunta
lidia22

02.08.2010 11:13   buna!  citat 

eu am o fetita de un an si 3 luni care a inghitit ieri o moneda de 10 bani. Am fost cu ea la doctor , mi au confirmat prezanta banutului in stomacel , dar , mi au zis k trebuie sa astept k aceasta sa fie eliminata. Imi fac griji deaoarece azi a fost si putin constipata , a iesit afara doar cu ajutorul unui supozitor, insa banutul nu l a eliminat. Imi poate spune cineva ce sa fac in situatia asta? Asteptarea mi se pare vesnicie.

sus

Denunta
nicolici3

Copii

02.08.2010 11:29   Re: buna!  citat 

----------
lidia22 a scris:
eu am o fetita de un an si 3 luni care a inghitit ieri o moneda de 10 bani. Am fost cu ea la doctor , mi au confirmat prezanta banutului in stomacel , dar , mi au zis k trebuie sa astept k aceasta sa fie eliminata. Imi fac griji deaoarece azi a fost si putin constipata , a iesit afara doar cu ajutorul unui supozitor, insa banutul nu l a eliminat. Imi poate spune cineva ce sa fac in situatia asta? Asteptarea mi se pare vesnicie.
----------

Copiii astia vor sa faca economii sau suntem noi cascate???? ochi peste cap ochi peste cap ochi peste cap Cred ca e varianta a doua foarte fericit Poate vin altele cu sfaturi , ca eu nu sunt in masura. nervos nervos nervos

sus

Denunta
lidia22

03.08.2010 9:19   buna  citat 

tot lidia sunt foarte fericit Revin insa cu o veste buna.Ieri va ziceam k fetita mea de un an si 3 luni a inghitit o monede de 10 bani. Azi....a eliminat-o...uraaaaaaaaaa!!!!!!!

sus

Denunta
nicolici3

Copii

24.08.2010 10:26     citat 

Si Vlad a eliminat moneda , dupa 3 saptamani de cosmar ochi peste cap Luni am fost la dr. si mi-a spus (dupa radiografie) ca nu s-a mutat din loc. Nu au putut sa-si dea seama ca, in comparatie cu penultima radiografie,ea parea ca e tot acolo , dar era pactic in intestinul gros. Am intrat in panica si am vorbit cu mai muti chirurgi. Mi-au recomandat sa dau multa atentie alimentatiei , sa ma grija sa nu il constip, ptr. ca se poate face un blocaj si atunci trebuie operat. Mi s-a ridicat parul in cap.
Marti dimineata, a facut kk si a fost ptr. prima oara cand nu m-am uitat bine in olitza. Ma durea si urechea, eram sigura ca nu il va scoate. Surpriza insa. Cand sa arunc olitza mi-a zdranganit ceva. Era moneda foarte fericit zambet Am zis ca mor de fericire.
Bine ca am scapat ochi peste cap

sus

Denunta
raisa5

01.09.2010 11:19     citat 

Eu zic sa asculti doctorii, daca nu cei din orasul tau dute in alt oras mai renumit, cu doctori mai renumiti. Sa tot faci radiografii este foarte daunator chiar si pentru un om mare. Recomandat ar fi o radiografie la cel putin 6 luni.

sus

Denunta
dezyree

02.11.2012 10:39     citat 

buna. E u am o fetiza de 4 anisori care a inghitit un banut acum 3 zile ..nu am mers la doctor am asteptat sa vedem daca iasa insa o prietena in aceeasi situatie cu a mea a mers cu baietelul ei la doctor pt ca banutul era blocat si trecusera 3 saptamani de cand asteptau sa iasa. doctorul ia spus sa ii dea sa manance bucatele de setvetel pt. ca stomacul nu il digera si o sa forteze banul sa iasa afara ( era o monededa de 1 euro ) apoi banul a iesit si eu am facut la fel cu fetiza mea, i-am pus niste miere pe bucatele de servetel si a doua zi am gasit banul zambet .sper sa functioneze si pt voi . tin sa precizez k nu locuim in romania nici eu nici prietena mea .doctorul e grec

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: