· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2011 > Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 65
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
subiect nou  raspunde
autor Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 65     
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 12 ani, 9 luni
Pufarina: 8 ani, 7 luni

15.11.2012 9:19     citat 

----------
LAM a scris:
furni, merci mult pt. raspuns...eee, daca eu nu ma sperii chiar asa usor, al meu deja ca azi nu se mai duce la munca, ca mergem la spital....d-astea rad
la 6.30 deja ii mai scazuse temp. la 38.6, l-am tinut doar in pampers si cu sosete cu otet, apoi ne-am trezit, acum am mancat, i-am facut niste branzica cu banana, ca mi-e sa nu aiba diaree, cu toate ca de azi noapte n-a mai facut nimic.....sper sa fie spre bine.
sa-i mai pun un supozitor cu paracetamol pe la 10? ar fi la 6 ore.
----------

eu zic ca daca a mancat e spre bine....
totusi ai de grija, ai mei daca mananca cand au febra garantat vomita dupa aia...da-i sa bea....fimea vomita si laptele daca are febra...
aici ti s-ar fi zis ca are un virus la stomac...si daca te duceai la spital pentru asta ti-o cam luai foarte fericit
ia-o usor azi da daca maine e mai rau ca azi poti sa te duci la doctor...

sus

Denunta
LAM

Copii
Sebastian: 7 ani, 11 luni
Teodora: 5 ani, 8 luni

15.11.2012 9:34     citat 

el e vioi, n-ai zice ca e bolnav...temper. vad ca e in scadere, tocmai ce i-am luat-o si e 38....in schimb vad ca nu ne lasa diaria, a facut iar trist...si tocmai ce ziceam ca nu a mai facut....ii dau un pliculet de smecta.
sper sa nu vomite, asta ar mai lipsi din peisaj...
pai si virus la stomac de la ce sa fie? ieri nici n-am iesit din casa, n-a mancat nimic altceva ce-i dau deobicei, cu alti copii n-a avut contact...

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 11 ani, 11 luni
cea mica: 8 ani, 3 luni

15.11.2012 9:35     citat 

si eu as paria pe un virus la stomac
bine, cu fii-mea cea mica nu am avut probleme de genul asta, doar cu cea mare am patit-o de cateva ori..de obicei voma noaptea de cateva ori, a doua zi era cam moale toata ziua (eventual avea si febra, dar nu mare), cu ceai si ceva mancare de regim -biscuiti, paine prajita), isi revenea si ziua urmatoare era ok totul.
sanatate tuturor!!!

sus

Denunta
rizibizi

Copii
mara: 8 ani, 8 luni
am nascut deja!

15.11.2012 10:07     citat 

neatza zambet
LAM sanatate la micut sarut
furni si eu ieri am avut discutii in birou pe tema climei, eu nu inteleg daca vii doar in camasa, normal ca ti-e frig, eu m-am enervat la un momendat ca muream toti de cald pt un singur om, am inchis caldura si i-am zis sa isi aduca o vesta foarte fericit iti dai seama ce priviri mi-a tras, adica de 2 zile apar si eu in peisajul firmei si fac figuri foarte fericit
kiki eu am avut cu imprumut un aparat salin , voi cand dormiti il tineti in priza? eu l-am tinut ca zgomotul nu mi s-a parut deranjant, dar ma bate gandul si pe mine sa iau unul, si citind ce ai scris m-am si hotarat, mai ales ca am de tras cu polipii marei zambet

sus

Denunta
Crispy

Copii
Aky: 8 ani, 7 luni
Naty: 5 ani, 10 luni

15.11.2012 10:07     citat 

Neatza buna si de la noi!

LAM, eu zic ca ar putea fi si de la dinti...Alex asa imi facea....febra+scaun moale...acum, vezi si tu, daca depaseste 6 scaune moi si cu miros intepator, in interval de 24 ore si mai face febra, ai putea merge sa-l vada un dr. La noi mergea ceaiul de menta, hidrasec, orez fiert cu banana, piure de morcov, etc.
Eu zic ca daca nu mai face febra peste 38.5, sa nu mai dai supozitor. Dar, tu faci cum crezi ca e mai bine.
Si asa cum spunea si furni, la febra, lichide cat de multe. Citeam undeva ca la febra eliminarea este mai importanta decat aportul, asa ca sa nu-ti faci griji daca nu papa mancare solida, important este sa fie hidratat! Sanatate multa va doresc! sarut sarut

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

15.11.2012 11:09     citat 

----------
LAM a scris:
pai si virus la stomac de la ce sa fie? ...
----------

virusu e parsiv domle, vine pe unde nici cu gandu nu gandesti scot limba
eh, nu stiu daca erai pe forum cand se discuta aprins daca exista sau nu virusi de fapt foarte fericit
io zic ca ezista... scot limba

sus

Denunta
Happy_mami2007

Copii
Ema: 12 ani
Gabi: 8 ani, 7 luni

15.11.2012 11:22     citat 

----------
Crispy a scris:
Neatza buna si de la noi!

LAM, eu zic ca ar putea fi si de la dinti...Alex asa imi facea....febra+scaun moale...
----------

Voiam sa zic si eu acum acelasi lucru ... Gabitza mea asa mi-a facut la canini , cate un episod de 2-3 zile de febra , apoi scaune moi zile bune , caninii i-au iesit tare greu trist ... Aaa , si da , supozitorul si eu i-l dadeam , daca era cazul dupa primul , doar in caz ca crestea iar temperatura tare .. desi la Ema , ca la Gabitza nu a fost cazul , cu o singura exceptie , de regula dupa primul supozitor nu ii mai crestea deloc temperatura . Doar ca eu i-am pus Novocalmin cand nu ii scadea temperatura dupa Panadol ..

Sanatate multa puiului , sper sa treceti repede si bine peste asta !

Buna ziua dragelor sarut

Am fost de-o harnicie rara azi foarte fericit , cred ca devin din ce in ce mai gospodina scot limba rad .. aseara a fost iar prietenul nostru care ne lucreaza in baie , arata azi mai rau ca pe santier la mine in casa .. am trimis-o pe Ema la gradi , sotzu' la munca , Gabitza scumpa a stat cuminte in fotoliu si-a "chis" (scris) , si-am frecat gresie , vana , vas de wc , sa se dea jos resturile alea de tinci de mi-au sarit capacele foarte fericit rad .. nu-i bai , tot vreau sa merg la sala , e buna si miscarea asta . Si apoi logic , spalat pe jos , vasele cred ca mi-au fost murdare toaaateee rad , acum in sfarsit ma relaxez sarut

Mai am o ora de liniste pana vine si Ema , apoi sigur o sa inceapa show-ul aici , separat is linistite , normal , dar laolalta prostit rad sarut

Asa ca acum ma rasfatz aici cu o cafea super buna sarut , cu salam de biscuiti , si cu Gabitza care ma striga intruna Velooo,ce taci ? Velooo , bebesc!(te iubesc) sarut sarut rad rad

Have a nice day , darlings sarut sarut

sus

Denunta
LAM

Copii
Sebastian: 7 ani, 11 luni
Teodora: 5 ani, 8 luni

15.11.2012 11:32     citat 

ce scumpa e goanga mica rad abia astept sa zica si mitzi al meu ceva, abia scoate "mama" din gura.
Am incercat sa-i dau smecta, a baut putin, apoi n-a mai vrut nici pace, asa ca i-am dat un sfert de furazolidon (aprox. 25mg)...a, si faza buna pe ziua de azi, am prins in olita un zmarc de kk rad..ce l-a mai admirat rad
ref. la febra de la dinti...pana acum nu mi-a facut niciodata, nu zic ca e prea tarziu, dar...acum are un dinte si un molar care au spart gingia, deci nu cred ca ar fi de la ei, iar de canini nici vorba la noi, nu se vede nici macar alb la gingie...mai repede cred cu virusul la stomac....vedem cu evoluam azi, daca nu fugim la dr.

sus

Denunta
Happy_mami2007

Copii
Ema: 12 ani
Gabi: 8 ani, 7 luni

15.11.2012 12:41     citat 

Deci eu cred c-o mananc toata pe mandra asta mica rad rad

I-am dat in manutza o feliutza de salam de biscuitzi , la care ea : "Ooo , mama mia , buna-i! " rad rad rad sarut

Aaa , si din capitolul cra-cra scot limba rad .. daca stranuta cineva , zice rapid "tate" (clar , sanatate ), si daca ragaie sau il aude pe tata-so foarte fericit sare urgent cu "padon!" rad rad sarut sarut sarut

LAM , orice ar fi , sper sa treaca repede si sa nu mai aveti surprize neplacute! sarut

sus

Denunta
ana4emmalin

Copii
Emmalin-Arimiche: 8 ani, 2 luni

15.11.2012 2:09     citat 

Buna ziua feteleor!

Tocmai ce am vazut ca scria Vero ca se relaxeaza la o cafea....ce mi-as dori si eu una sarut sarut sarut dar de cand am ajuns in Londra nu prea am baut cafea....pur si simplu nu are acelas gust ca si cea din romania si nici macar pe cea solubla nu mi-o pot prepara in asa fel incat sa imi placa si sa aiba gust bun plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist so.....Vero pot sa ma autoinvit la o cafea foarte fericit foarte fericit sarut ?

LAM multa sanatate pentru Sebi!!! sarut sarut sarut

Ma duc sa imi depun formularele pentru permisul provizoriu de conducere...va pup sarut sarut sarut o zi frumoasa sa aveti!

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 12 ani
Antonia: 8 ani, 6 luni

15.11.2012 2:26     citat 

LAM, daca n-are febra, parerea mea sa-l lasi la 8 ore cu antitermicul...
La ai mei, mai ales la Paul, merge mai bine Nurofenul decat Paracetamolul...eu, daca face febra des ii dau alternativ la 4 ore si daca face mai rar ii dau la 8 ore numai Nurofenul.
Algocalminul supozitor l-am folosit decat la temperaturi de-astea extreme, de-ti tiuie urechile...39.7 sau peste... prostit
Ca sa-i scada febra mai repede, odata cu antitermicul poti sa-i faci frectii cu solutie speciala pt. copii, ai mei reactioneaza imediat la asta.
Tocmai ne confruntam si noi cu un virus la stomac...si eu si Paul...el mai rau, eu mai usor... ochi peste cap
Ii dau Debridat (ca il si doare stomacul), Biotics si am ajuns sa-i dau si Ercefuryl, fiindca il tine deja de 3 zile si nu dadea semne de imbunatatire trist In plus, mergem cu regim alimentar si ceaiuri de menta si galbenele amandoi.

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

15.11.2012 2:47     citat 

----------
ocrisu a scris:
[b]La ai mei, mai ales la Paul, merge mai bine Nurofenul decat Paracetamolul...eu, daca face febra des ii dau alternativ la 4 ore si daca face mai rar ii dau la 8 ore numai Nurofenul.
Algocalminul supozitor l-am folosit decat la temperaturi de-astea extreme, de-ti tiuie urechile...39.7 sau peste... prostit
.
----------

fix asa si la mine foarte fericit

sanatate multa ocrisulina!

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 12 ani, 9 luni
MICA: 8 ani, 5 luni

15.11.2012 3:23     citat 

mie branza cu banana nu -mi suna bine. de fapt orice amestecat cu fructe nu e ok. fructele sunt masa, de fapt gustare separata. simple, fara adaosuri.
in plus, e posibil ca amestecul asta minune sa -i fi subtiat si mai tare kk.
ah, uite ca ai si scris ca e mai subtire...
virusul il ia si din aer.. depinde ce minune e.
sanatate puiului.

oana, citeste bine prospectul la debridat. eu nu i l-as da.
sanatate.

la febra eu umblu cu tubul de bella donna in buzunar si cum simt ca , creste temperatura, hop si 3 granule. supozitor pt febra n-am dat niciodata. ted a primit in spital picaturi de algocalmicn ca facuse 41, dar nici ei la febra 40 nu i-am pus cand a facut roseola, am tinut-o mai dezbracata.

crantanele, adica bake rolls simple, sticksuri, covrigei, telemea maturata, orez, peste slab... cam astea merg la diaree. si cola de care zicea fiurni, fro 2 linguri fara acid. cica face minuni. eu n-am incercat, ca n-a fost cazul, din auzite stiu si eu si zice ca merge si la copii asa mici.

sanatate tuturor.

ai mei s-au trezit deja. trist am un vecin isteric in spatele casei care isi construieste de 3 ani o casa si nu mai termina o data. azi a venit iar in inspectie si daca nu a urlat... imi venea sa ies la el. evident, Timeea a facut ochi, apoi s-a tot chitait cand m-am dus la ea si gata si somnul lui. plang sau sunt foarte trist(

sus

Denunta
Crispy

Copii
Aky: 8 ani, 7 luni
Naty: 5 ani, 10 luni

15.11.2012 3:24     citat 

sageata sageata

CONTINUAREA....exclamatie sarut sarut sarut

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 12 ani, 9 luni
MICA: 8 ani, 5 luni

15.11.2012 3:25     citat 

e bun ercefurylul. am auzit ca immodiumul e bun, iarasi.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: