· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > Ce/cand ati introdus prima oara in alimentatia lui bebe? 3
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5
subiect nou  raspunde
autor Ce/cand ati introdus prima oara in alimentatia lui bebe? 3     
madalinalina

12.11.2012 9:05     citat 

sfaturi utile si informatii complete despre diversificare puteti gasi pe acest blog blog
http://mamistietot.wordpress.com/jurnal...rsificare/

sus

Denunta
madalinalina

16.11.2012 5:39     citat 

aici gasiti un regim de diversificare foarte sanatos si complex
enjoy it!

sus

Denunta
anamaria01

17.11.2012 1:43     citat 

ochi peste cap

sus

Denunta
carme_vladut

Copii
Nazdravanul: 12 ani, 10 luni
tepoasa mica: 6 ani, 9 luni

17.11.2012 5:32     citat 

----------
buzzurica a scris:
Multumesc Anamaria pentru sfaturi si pareri , eu deocamdata fac asa cum zice pediatra mea si cum consider eu ca e mai bine .Ma interseaza si ce fac / cum fac alte mamici, dar eu aleg ce e mai bine pentru bebelusul meu. Mama mea o crescut 5 copii mari sanatosi, toti la casele lor si ne-a dat mar ras cu biscuiti de la 3 luni si lapte cu gris de la 3 luni si am crescut mari si sanatosi fara un studiu prealabil si amanuntit pe fibre si calorii. In cartea " Mama si sugarul" la capitolul alimentatie intre 4-5 luni, este trecut piurel de zarzavat si sucul de fructe dar daca normele europene vin mai nou cu diversificarea de la 6 luni, asta nu inseamna ca e batut in cuie pentru fiecare sugar la fel. Sunt si ei diferiti, unii tolereaza anumite alimente alti nu. Eu una sunt adepta metodelor traditionale, asa cum au facut parintii nostrii, decat cerealele de pe piata pline de e-uri si alte chimicale.( Mai bine o branzica facuta de mine acasa cu un mar copt decat cereale. ) In fine, fiecare dupa cum considera, sunt pareri si pareri.
----------

cand aud chestia asta ca mama a crescut 3 copii, bunica vreo 5... ma apuca nervos
mai fetelor voi nu resalizati ca erau alte vremuri altre produse, nu era atat poluare?
nu intelegeti ca si atmosfera e alta, tot felul de transformari?
nu e esti prima mamica care o aud vorbind asa... in parcuri aceeasi chestie...

nu inteleg ceva: de ce trebuie sa te iuei dupa pediatra?
eu zic sa nu te iei nupa nimeni in afara de copilul tau... el te ghideaza ce si cum sa faci!

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 9 ani, 1 luna
T: 6 ani, 10 luni

03.01.2013 4:09     citat 

buna, mamici...
am ajuns din nou la diversificare, cu bebe 2... am si uitat cum a fost la bebe 1 si nu-mi mai gasesc tabelele si informatiile utile de atunci....
cert e ca si la primul copil, citeam acealsi forum...acesta, si am fost foarte stricta in alimentele introduse si ordinea lor... la primul copil am inceput abia la 6 luni fara o saptamana....iar acum la bebe 2, la 6 luni.....
diferenta dintre bebei e mare.... imi aduc aminte ca nici prima n-a fost incantata de primul element introdus, marul....dar s-a obisnuit rapid...
bebe mic, acum la 6 luni fara o zi...i a 2-a zi de diversificare, nu e incantat deloc....prima zi s-a strambat intr-un hal fara de hal...sub lumina reflectoarelor trag cu ochiul) a scuipat tot afara, acel mic varf de pulpa de mar... azi la fel, cu multe insistente de reintroducere a alimentului in gurita, cred ca a mancar un sfert de lingurita de mar...nu-i place deloc....ce sa ma astept la legume, daca la fructe merge asa greu ???
mentionez ca atat la primul cat si la al 2-lea bebe am alaptat exclusiv...
cert e ca bebelusului meu nu-mi place nimic mai mult ca lapticul...nu vreau sa-l fortez, dar nu stiu cum sa fac...sa schimb maine-poimaine alimentul sau sa-l mai las cateva zile cu laptic ?
probabil nu e pregatit pt asta , inca...nu sta in fundic, pt ca inca nu l-am pus decat asa la 45 grade....incet incet il mai sustin in fundic, dar n-am vrut sa fac asta inainte de 6 luni...

sus

Denunta
carme_vladut

Copii
Nazdravanul: 12 ani, 10 luni
tepoasa mica: 6 ani, 9 luni

16.01.2013 11:09     citat 

hai sa iti vand un pont
eu la bia i-am facut la 5 luni pireu de morcov in care am pus lapte muls de la mine... ar fi papt tot dar i-am dat vreo 4 zile din cauza stomacului, am avut niste probleme, acum e ok

eu incep cu prima supica
marul nu e ok
supa cateva zile apoi pireul de morcov lungit cu laptic la inceput

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: