· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2012 > Minunile anului 2012 (12)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2012 (12)     
roxy_xyz

Copii
Vlad Andrei: 10 ani, 5 luni
Radu Stefan: 7 ani, 1 luna

26.01.2013 6:50   Minunile anului 2012 (12)  citat 

Asta a fost casuta noastra pentru 9 luni... si acum suntem pe cont propriu
Noi suntem

Minunile lunii ianuarie
Denis Ciprian pui de gonzonica 31.01.2012 4,810 kg

Minunile lunii februarie
Amarilis pui de wildrose 03.02.2012 3,570 kg
Natalia Ioana pui de adriana 06.02.2012 3,600 kg
Stefan pui de martinel 07.02.2012 3,500 kg

Minunile lunii martie
Denis Costin pui de lord_lesy 26.03.2012 3,000 kg

Minunile lunii aprilie
Sara Evelina pui de mari_d 03.04.2012 2,600 kg
Adela pui de lina4olachi 13.04.2012
Marc pui de gazzella 15.04.2012 3,410 kg
Filip-Andrei pui de Tania 22.04.2012 2,650 kg
Irina Maria pui de Byu 26.04.2012 3,100 kg

Minunile lunii iunie
Iulia pui de somnorici 01.06.2012 3,300 kg
Ana Lorena pui de ksde 07.06.2012 3,700 kg
Sabrina Petronela pui de cristina 28.06.2012 3,000 kg

Minunile lunii august
Robert Gabriel pui de aalliinnuuttaa 03.08..2012 2,750 kg
Bianca-Ruxandra pui de carme_vladut 07.08.2012 2350 kg

Minunile lunii septembrie
Patrick-Nicolas pui de Alexa-Maria 21.09.2012 3,270 kg
Radu Stefan pui de roxy_xyz 26.09.2012 3,470kg

Minunile lunii octombrie
Catalina Gabriela pui de sailor_moon 05.10.2012 3,280kg
Adelina Nicoleta pui de piperus 08.10.2012 2,750kg
Sara pui de aby_ever 09.10.2012 3,900kg
Andrea Alexandra pui de amamaria 18.10.2012 3,315kg

Minunile lunii noiembrie
Elise pui de ralu-mada 26.11.2012 4.220kg

Minunile lunii decembrie
Razvan Ionut pui de scufitaroz 19.12.2012 3,570kg

Invitati speciali:
Lucas Daniel - pui de luara
Jessica Maria - pui de georgette

Capitolul anterior: : sageata sageata MINUNILE ANULUI 2012 -11

sus

Denunta
ksde2000

Copii
Ema Nicoleta-minunea mica: 11 ani, 4 luni
Ana Lorena-bebelina: 7 ani, 5 luni

28.01.2013 1:24     citat 

hehe prima...am reusit sa citesc din urma....... dar n-am sa dezvolt foarte mult....

pozitia de alaptare este in mare parte cea din poza pusa de christa si ii mai dau noaptea cand se agita eu scat pe pat cu picioarele sub mine o tin strans in brate si ii dau asa sa suga pana adoarme si o pun inapoi in patut

mancare la borcanas spun pas...din aceleasi miotive o tin desfacuta si nu se strica si ma infioara faptul ca are termen mare de garantie si sta pe raft nicidecum la rece

am alaptat exclusiv pana peste 6 luni deci nici macar apa.....

acum papa pireuas de fructe sau de legume (nu sunt si nu am fost adepta sucului de fructe sau legume) a papat o singura data out si o singura data piept de pui de tara

in general isi baga degetelele in mancarea noastra de pe masa si n-am ce-i face

ii place mancarea si papa cu pofta...
o data sau de 2 ori i-am dat cate o lingura de cereale praf facuta cu apa si le-a topit
ii place iaurtul insa prefer sa-i fac eu din lapte si sa nu-i dau la borcanas...desi mi-a mai hranit-o ema de vreo 2 ori cu nutriday de la ea din borcan....de cand a disparut nuva de pe piata sunt cam in impas cu iaurturile....(ema nu mananca nimic de casa nici iautr nici dulciuri) ii cumpar iaurt natur insa nu reusesc sa gasesc unul care sa-mi para mai natural

fructe papa mar para piersica banana pruna

legume morcov, patrunjel, pastarnac, telina, mazare si suc de rosii facut de mine fara nici un fel de adaos

si acum 2 filmulete ca tre sa ma imbrac s--o scot afara (regula de aur a fost si la ema scosul afara zilnic indiferent cate minus 30 grade erau afara)

http://youtu.be/1hRGCDEhjYc

si asta

http://youtu.be/yEiPWgOnCT0

sus

Denunta
ksde2000

Copii

28.01.2013 1:37     citat 

multumesc roxy eu nu mai reusesc sa ma ocup de listuta.....am acces la pc doar cam o ora pe zi cat doarme mica dimineata cam pe la ora asta...in rest tre sa stau cu ea si dat mai doarme de pranz fac ceva de papa azi vad ca are deja 2 ore de cand doarme cred ca-si face direct somnul de pranz....nu-i bai ca mancare am am pus rufele la spalat, am facut paturile si lenevesc la pc....

sus

Denunta
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica

28.01.2013 1:50     citat 

De unde iei piersici si prune, le conservi cumva anume? Iulia n-a mancat pana acum nici prune, nici piersici.

sus

Denunta
ksde2000

Copii

28.01.2013 1:52     citat 

prune le-am facut asta vara compot fara adaosuri pentru fete si sta foarte bine. emei ii mai pun putin zahar si-i place. Am si de struguri dar ma tem sa-i dau inca. iar piersici de la kaufland

sus

Denunta
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica

28.01.2013 3:02     citat 

Iulia deja a mancat struguri. Îi plac. Chiar zilele trecute a furat zambet kiwi din farfuria lui Matei, mi-am dat seama ca avea scaunul verde, diareic si cu seminte. Deci compot de prune... Lasa ca vine acusica vara si-o sa manance proaspete.

sus

Denunta
ksde2000

Copii

28.01.2013 3:16     citat 

ce alte legume le mai dati?
....si ce mai gatiti sanatos pentru cei mari.....as cauta niste conopida, brocoli sau chiar spanac insa nu prea am adepti la ele...eu mananc ca-mi plac dar ema si tati se cam stramba

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii

28.01.2013 4:38     citat 

ksde2000 nu ai pentru, e bine sa o schimbe oricine se pricepe daca se ajunge la pagina 10, ca sa nu depasim.
foarte haioase printesele tale, si Vlad uneori il iubeste pe Radu mai apasat asa ca Ema ta zambet.
Pupici si o zi faina!

sus

Denunta
aalliinnuuttaa

Copii
Emma Maria : 11 ani, 4 luni
Robert Gabriel: 7 ani, 3 luni

29.01.2013 12:20     citat 

ksde pana la urma ce iaurt ii dai lorenei?

sus

Denunta
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica

29.01.2013 2:15     citat 

Ziceau niste mamici pe un alt forum de un iaurt olympus sau olympia, cam asa ceva, oricum am retinut ca era grecesc. Ziceau ca e f gustos si cremos. Eu fac singura iaurt, e Asa de simplu.

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii

29.01.2013 3:41     citat 

si eu ii faceam lui Vlad cand era mic iaurtul in casa, la inceput i-am luat un cremoso si am pus peste 1/2 l lapte. Imi aduc aminte ca iesea gustos.

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii

29.01.2013 6:10     citat 

mai fetelor in cautarile mele de amidon de orez am gasit acest produs
http://farmawell.it/products/euphidra-a...rema-400ml
(am dat traducere in romuna si scrie urmatoarele: Potrivit pentru curatarea zilnica a pielii sensibile a copiilor și adulților, protejeaza pielea expune un "emolient și liniștitor. Formula sa delicata, facut din amidon de orez, restabilește echilibrul fiziologic al pielii sensibile si previne roseata si iritatii, lasand pielea proaspata si catifelata., contine: Amidon de orez, ulei de migdale dulci, vitamina E, pantenol) care mi s-a parut fain cand am citit ce contine, acum intrebarea mea este legata de Pantenolul, este bun? este ceva modificat sau este ok sa-l folosesc? Eu m-am gandit ca poate gasesc de cumparat pantenol si sa-i dau pe piele; despre el am gasiturmatoarele:
Este precursorul vitaminei B5 (acid pentanol) care există în orice ţesut viu.Singură, vitamina B5 nu trece prin stratul cornos al epidermei şi de aceea în produsele cu uz extern este folosit sub formă de pantenol. Pantenolul trece uşor prin epidermă şi ajunge la straturile adânci ale dermei. Provitamina B5 acţionează ca factor hidratant şi reţine umiditatea. În plus mai îndeplineşte şi funcţia structurală. Este un stimulent al creşterii şi regenerării celulelor atât în epidermă cât şi în dermă. Folosit pe piele , pantenolul grăbeşte sinteza lipidelor şi proteinelor. Calmează iritaţiile şi simptomele neplăcute cauzate de substanţele iritante. Stimulează refacerea celulelor epidermei, grăbind procesul de vindecare a leziunilor minore, provocate de factori externi mecanici, precum şi a arsurilor solare sau ale altor probleme ale pielii.
Deci intrebarea mea finala este cum vi se pare si daca ar putea fi realizata in casa o astfel de crema?

sus

Denunta
sailor_moon

Copii
Christinica-Prajiturica: 11 ani, 4 luni
Catalina-Bubulina: 7 ani, 1 luna

29.01.2013 7:30   *  citat 

Nu am fost niciodata in stare sa fac iaurt. Branzica sin lapte si calciu, da, am facut cand era Chris micuta. Ca iaurt, i-am dat doar Napolact Numa Bun, la recomandarea medicului alergolog homeopat de la Naturalia. Acum ii dau Zuzu, Napolat sau Covalact, iar de la gradi primeste Danone trist sau Muller, dar macar e iaurt simplu, nu cu fructe! In schimb, pe la 2 ani ii mai dadeam Danonino cand era constipata si pana dimineata isi facea 'efectul'.
Alina, tare sunt simpatice fetele tale!

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii

29.01.2013 9:22     citat 

sailor eu branzica am facut-o numai din iaurt si lapte, niciodata cu calciu zambet, e asa de simplu de facut si cu iaurt

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 4 luni

29.01.2013 9:55     citat 

roxy, eu am primit un spray de pantenol la farmacie, contra arsurilor solare, dar e posibil sa se gaseasca si sub alta forma (lichida de ex.).

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: