· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2012 > Minunile anului 2012 (11)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2012 (11)     
roxy_xyz

Copii
Vlad Andrei: 10 ani, 4 luni
Radu Stefan: 7 ani

25.01.2013 12:55     citat 

amamaria felicitari pentru increstinare. Sunteti o familie fericita. Tortul arata superb, red ca a fost si foarte gustos, mai ales daca e facut in casa, nu se compara cu cel de cumparat. Nu mai stiu ce ati facut cu buricutul. Este totul ok acum, nu?

sus

Denunta
amamaria

Copii
Lavinia: 20 ani, 7 luni
Andrea Alexandra: 7 ani

25.01.2013 1:04     citat 

Roxy nu este ok deloc buricutul ei .Are o ditamai hernia ombilicala asupra careia nu vor interveni medicii decat dupa 2 ani(in cazul in care nu se retrage singur).Speram sa se rezolve singura problema si sa nu ajunga la operatie.Am fost sfatuita sa ii pun un ban si apoi sa o infasor ptr a forta buricul sa stea la locul lui.Chirurgul insa m-a speriat putin ptra ca mia spus ca nu imi recomanda sa fac sata ptr ca il pot prinde in pozitie gresita si i se poate strangula matul de acolo.Probabil se referea ca se poate intampla asta ptr ca hernia este destul de mare de cca 3cm diametru si de vreo 2 inaltime plang sau sunt foarte trist .Mia adus soacra niste monezi mai mari din tara insa tare stau in dilema daca sa i le pun sau nu .

sus

Denunta
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica

25.01.2013 3:14     citat 

Piperus, exact la pozitia din poza Christei ma refeream, stii ce comoda e? Si eu am sanii mici, iar pozitia asta a fost si este excelenta pentru noi. Chiar si ziua o prefera Iulia. Iar noaptea, dormind cu mine, cum zicea si Anamaria, reusim sa dormim toata noaptea, mai trec eu peste ea si ma mut in partea cealalta cand vrea sa manance si simt ca sanul celalalt e mai plin un pic.
Anamaria, fetita unei colege a avut hernie ombilicala si i-a trecut asa cum zici tu, cu un banut prins cu o banda elastica pe abdomen. Dar ea l-a pus imediat ce s-a dezvoltat hernia, n-a mai asteptat sa treaca timpul.

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii

25.01.2013 3:16     citat 

imi pare rau, sa fie sanantoasa si sa treaca repede aceasta problema. Pupam dulceata mica si sa se faca bine singura, fara sa fie nevoie d einterventie chirurgicala. Si eu am avut cu Radu un abces la cap, dupa spusele doctoritei, dar din fericire a cedat spontan atunci cand l-a apast si nu a mai trebuit taiat. Am fost si cu el la chirurg a dua zi. Din fericire organisnul lui a reachionat f bine si nu a mai fost nevoie de nimic deosebit, doar sa-i dau antibiotic 5 zile, iar in a 4-a cand am fost la control mi-a spus sa nu ii mai dau si in a 5-a ca este f bine. Va tinem pumnii sa treaca si la voi repede.

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

25.01.2013 3:57     citat 

Ama, sa traiasca, sa fie sanatoasa si fericita, micuta crestina ! Sunteti o familie tare frumoasa. De admirat, o fac mereu pe fb si ma minunez cat de repede trece timpul...

Parca acum povesteam la gravidute, asteptand cu emotii sa ne intalnim puiutii zambet

Am citit intr-un ghid primit la maternitate ca in jurul primului anisor, multe hernii ombilicale se inchid de la sine iar pana la varsta de 4 ani dispar, fara a necesita interventii chirurgicale. Sa dea DD sa fie totul ok si la voi !
In rest, sunt cam sceptica in plasarea unei monezi sau a unei legaturi peste hernie, de fapt nu prea inteleg explicatia dpdv medical, dar tu cu siguranta stii ce e bine ...Incearca, poate, poate ...
In rest, multa sanatate sa aveti !

sus

Denunta
amamaria

Copii
Lavinia: 20 ani, 7 luni
Andrea Alexandra: 7 ani

25.01.2013 5:15     citat 

Ralu din cate mi s-a spus apasarea cu o fasa sau chiar un banut asupra herniei obliga intestinul sa stea in locul lui si in felul acesta da voie herniei sa se inchida de la sine, fara interventie chirurgicala.Nu stiu insa daca e valabil ptr orice dimensiune de hernie.Sincer balanta inclina in a nui pune pe buric nimic si asta din cauza faptului ca medicul chirurg mi-a spus ca ii pot face mai mult rau daca nu stiu cum sa imping ombilicul inainte de al infasura cu ceva.Mi-a mai spus sa urmarim mereu buricul ca nu cumva sa inceapa sa ii iasa materii fecale sau urina pe acolo surprins asta datorandu-se unei strangulari.Pai in cazul acesta cum pot eu sa il leg existand riscul de al strangula???Pediatra ei a spus ca pot pune ceva care sa o apese putin insa in momentul in care il are retras.Da cand sa intervin ptr ca la ea este permanent iesit inafara probabil din cauza dimensiunii.Nu am putut interveni din timp ptr ca daca va mai amintiti am avut problema surplusului de cordon care nu se uscase .In momentul in care ia cazut si acel rest de cordon hernia era deja enorma.

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

25.01.2013 5:42     citat 

Anamaria, amandoi baietii mei au avut hernie ombilicala. Sasha chiar si inghinala. A lui Patrick a fost fff mare si urata. A lui Sasha mai mica. Toate s-au rezolvat de la sine. Pana intr-un an, fara sa fac nimic. Pe masura ce cresc, musculatura se dezvolta si se rezolva. Din ce mi s-a spus mie sunt putine hernii ombilicale care nu se rezolva de la sine. La botezul lui Patrick i-am pus pe buricut un plasture de matase pt ca se vedea f urat si am zis ca pe acolo, dezbracat ... poze ... dar atat. Doar atunci i-am pus ceva!. Sigur, trebuie urmarita situatia dar ... nu te stresa inutil!

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 2 luni
cea mica: 8 ani, 6 luni

25.01.2013 7:44     citat 

bine ca a pus Christa poza ca exact asa incercam si eu sa explic..si vroiam sa scriu despre pozitia mainii, ca e simplu sa iti bagi mana pe sub perna ca asa faceam si eu, dar evident am uitat...si eu am sanii mici dar trageam copila f aproape de mine, ei nu se sufoca cat sunt bebelusi au nasul ridicat asa in sus asa ca nu e bai...eventual poti tu sa apesi putin cu degetul pe san desupra nasului ca sa fii sigura ca are aer (eu asa faceam la inceput)...mai incearca, e mai greu pana te obisnuiesti dar apoi poate fi f simplu.nu trebuie sa stai ridicata intr-un cot. eu am folosit aceasta pozitie f mult, si cand era fata mai mare, mai ales noaptea, dimineata cand se trezea (uite asa mai castigam o ora-doua de somn), la amiaza la fel....mi se parea mult mai odihnitor si mai comod decat sa tin copilul in brate.

sus

Denunta
piperus

Copii
Adelina: 7 ani

25.01.2013 9:18     citat 

Multumesc fetelor de raspuns si pentru poze,pare foarte simplu din ce am vazut si am sa incerc,ca in brate e incomod deja in sensul ca ea se intinde si se foieste, creste tot mai mare si imi va fi tot mai greu sa o alaptez in brate...
Anamaria sa va traiasca mica crestina ,sunteti tare frumosi in poza de familie ,iar tortul arata minunat...

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii

26.01.2013 6:54     citat 

capitol nou http://www.parinti.com/modules.php?name...01#1302771

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: