· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Educatie > Cu si despre stangaci - 2
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
subiect nou  raspunde
autor Cu si despre stangaci - 2     
adelia

Copii
Diana Ioana: 16 ani, 3 luni
Teodora Maria: 14 ani, 3 luni

02.10.2012 9:16     citat 

----------
mihapadu a scris:
dar ma intreb, ce este special la aceste stilouri, de ce se numesc stilouri pt stangaci ?

----------

In primul rand penita. Stangacii de regula scriu impingand mai mult instrumentul de scris, in timp ce dreptacii "trag". Un stilou de dreptaci folosit de catre un stangaci se strica mult mai repede: se indoaie penita, respectiv de multe ori apar zgarieturi pe pagina din cauza apasarii.
Penita stiloului de stangaci e mai robusta, respectiv unele penite au chiar altfel taietura, adica cele doua jumatati verticale ale penitei nu sunt in oglinda.
Un exemplu aici: https://lh5.googleusercontent.com/-zNa0...LHNib2.jpg

In al doilea rand e zona unde se tin degetele. Mai nou stilourile de scolari au 3 lacasuri ajutatoare care arata unde sa puna copilul degetele. Ei bine, acele 3 zone sunt in oglinda la stangaci fata de dreptaci..

sus

Denunta
mihapadu

02.10.2012 9:35     citat 

adelia, mersi mult de info ..... si cred ca ai dreptate ....

de unde pot cumpara un asemenea stilou (in bucuresti) ? cel de la schneider mi se pare foarte scump trist si as vrea, pt inceput, sa iau unul mai ieftin pt ca oricum il va strica ....
si foarfeca pt stangaci am observat ca este diferita, si la fel, nu stiu de unde pot lua .....

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 16 ani, 3 luni
Teodora Maria: 14 ani, 3 luni

02.10.2012 10:06     citat 

Sunt la papetarii. Alte stilouri nu stiu cum se comporta, eu doar pe acesta de la Schneider l-am avut. Mai stiu de Tornado de la Herlitz, Griffix de la Pelikan, de Lamy ... care sunt recomandate pt primii ani de scoala dar doar ca nume (cele cu penite de tip A pt dreptaci, L pt stangaci).

Sfatul meu e sa astepti pana macar dupa 6 ani, ideal cand intra in scoala, deci cand e vremea de stilou. Acum inca nu se descurca cu ele,e prea mica varsta. Teo de ex. e la clasa pregatitoare si inca n-a cerut invatatoarea stilou. Are stilou (la fel ca al Dianei, modelul pt dreptaci), insa a scris doar de cateva ori, ca a vazut-o pe Diana. Pe cat posibil am evitat sa i-l dau. Sunt creioane, creta, carioci chiar... nu e nevoie de stilou.

Celalalt sfat: ia-i ceva de calitate. Nu asta de care am spus eu. Dar intreaba parintii, cere recomandari... un stilou care sa nu lase cerneala foarte multa, sa scrie cand incepe liniuta/cuvantul, respectv sa scrie uniform. Invatatorul Dianei a apelat la parinti sa le dea stilouri bune, respectiv le-a si spus unor copii sa vina cu altceva...
Cumpara stilouri de inceput: penita e mai groasa decat la stilourile de adulti si implicit mai durabila.
Instrumentele de stangaci sunt de regula mai scumpe pe motiv ca sunt mai rare.

Dupa mine invatatul e bine sa se faca la varsta potrivita, cu instrumente potrivite. Altfel sunt frustrari de ambele parti: copii nemultumiti ca nu pot scrie, parinti nemultumiti ca sunt caietele pline de pete sau ca s-a stricat stiloul. Totusi, stiloul nu e jucarie...
Pe mine de ex m-a ajutat: scriind bine doar intr-o pozitie, a fortat-o pe Diana sa-si corecteze incontinuu mana. Intr-adevar a stricat penita unuia scapandu-l pe jos (totusi, l-am verificat ieri si vad ca merge si acel stiou stricat cu penita indoita, dupa ce i-am inlocuit penita).

Iar intre timp foloseste creioane si creta zambet Creta ii da mesajul de manjire pe deget, creioanele (groase) il pregatesc pt o scriere corecta. Exercitiile de scriere sunt recomandate dupa 6 ani.

sus

Denunta
mihapadu

02.10.2012 10:16     citat 

mersi mult de sfaturi, adelia trag cu ochiul
dupa ce implineste varsta de 6 ani ii voi lua stilou, caci nu mai este mult (doua luni) foarte fericit pana atunci am observat ca a inceput sa scrie si sa coloreze inteligibil cu stanga (nu vrea deloc cu dreapta trist )
deocamdata exersam pe fise scrise punctat diverse semne si litere, trebuie doar sa uneasca punctele zambet

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 4 luni

02.10.2012 10:28     citat 

In Germania nu incep sa scrie cu stiloul decat in clasa a doua (si nici atunci de la inceput, ci mai degraba spre sfarsit), deci bine dupa 7 ani. In clasa I doar creioane.

miha, cu foarfeca de stangaci ai grija, ca nu tot pe ce scrie "pentru stangaci" chiar este pentru stangaci, si adelia a luat plasa la prima foarfeca. Foarfeca de stangaci nu e doar o foarfeca fara forma speciala ergonomica din cauza careia ai putea-o tine doar in mana dreapta, foarfeca pentru stangaci are si lamele invers. Vezi aici diferenta:
http://stangacia.tabara.de/wordpress/20...-dreptaci/

sus

Denunta
lulu26

Copii
A: 13 ani, 10 luni
B: 13 ani, 10 luni

15.03.2013 6:21     citat 

[quote="stelyana"]buna
aveti idee unde in RO gasesc Grip-uri pt creioane confuz eu am cautat prin marile centre comerciale si nu am gasit ochi peste cap
multumesc zambet[/quote

Daca te mai intereseaza, am gasit aici grip:
http://www.omfal.ro/cumpara/ajutor-la-scris-3618539 15 buc la 39 ron sau asa ceva: http://www.omfal.ro/cumpara/suport-creion-3618536
Acum nu-l mai au pe stoc insa am intrebat si o sa primeasca la sfarsitul lunii aprilie.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: