· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile mamicilor din 2010! capitolul 245
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
subiect nou  raspunde
autor Minunile mamicilor din 2010! capitolul 245     
mami_happy02

Copii
D: 12 ani, 3 luni
E: 10 ani, 7 luni

01.04.2013 10:38     citat 

Am zis eu Bau! si v-ati speriat toate scot limba

Si Edi a mers la o gradi particulara in total cam o luna cu intreruperi din octombrie si pana acu...nu ii place, socializeaza greu. In martie am vb cu educatoarea lui D sa mi-l primeasca si pe el cu David. A ramas ca "mai vedem". L-am operat pe cel mic de polipi saptamana trecuta si 2 saptamani cel putin au stat acasa sa nu ia viroze inainte de operatie.
Si la mine au inceput palmele parte in parte de m-am saturat, mai nou, are cel mic o saptamana de cand il musca pe cel mare..si eu, ca si tine, Simo, cand vine D la mine plangand il intreb: tu ce-ai facut? - am stat! (D) - data viitoare nu mai sta,apara-te!
Acu ii misca si el una pe spate cand il vede ca vine la el sa-l muste si incepe o smiorcaiala in toata regula..offf!

Claudia, pot sa pun pariu pe ce vrei tu ca Matei se va integra perfect, cum a fost cu Iulian, al Biancai.

Edi nu s-a integrat deloc...f greu mi-a fost si mie, desi merge la program scurt, gradi e particulara, e frumoasa,educatoarea si ingrijitoarea sunt super dragutze cu el, Vad pe webcam ce se intampla..degeaba, el vrea acasa sa se joace cu mami. Zice ca sunt prea multi copii (doar 10 sunt!), ca e galagie, ca vrea liniste, ca vrea jucariile doar pt el. etc.

Nino..sper ca nu-ti faci griji pt Luca scot limba . Eu as da orice sa ma plang de asta, decat sa il las plangand la gradi si sa stea retras intr-un colt!

Luara..e inca mititel Lucas al tau.

Claudia, cate kg si ce inaltime are Matei? Eu acu sunt ingrijorata de-a binelea de Edi ca evolueaza f rau si am inceput sa ii fac "investigatii". Ideea e ca mititelul chiar mananca f bine, mai bine decat frate-su de cele mai multe ori si , totusi, nu ia in greutate. A stagnat si in inaltime si in greutate destul de mult trist . Multi cred ca are 2 ani ochi peste cap

sus

Denunta
DANONINO

Copii
Sara Andreea: 12 ani, 3 luni
Luca Daniel: 10 ani, 5 luni

02.04.2013 8:06     citat 

Simo, si eu sunt pro gradinita. Mai ales ca invata mult mai multe decat acasa, pentru ca nu am suficient timp sa ma ocup de ei cat ar trebui (ma refer la poezi, povesti...). Cand ajung acasa de la servici nu stiu ce sa fac mai repede.

mami_happy02 , nu imi fac probleme, oricum sa mai potolit la inceput mereu imi zicea doamna ca a muscat, batut...., oricum de la inceput a fost rasfatatul doamnei. Este cel mai mic din grupa, face prostioare dar stie sa se gudure pe langa doamna ii spune mereu "te iubesc", si concluziile se vad, face numai ce vrea el.

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 12 ani, 10 luni
Victor Adrian: 10 ani, 5 luni

02.04.2013 8:58     citat 

Si care e problema daca e.."rau". Si viata e dura nu? Ca sa nu folosesc alte cuvinte. Asa ca ei se descurca de mici. zambet
Mie imi pare rau ca nu e si Matei asa infipt si ca trebuie sa il imping de la spate. Eu una de ex prefer sa se bata ca chiorii in casa si sa obtina fiecare ce vrea decat sa stea ca mototoii dupa fusta mea.
Chiar cu Matei am inceput operatiunea "nu mai dai jucariile decat daca vrei tu". Ieri afara cu bicicleta, o fetita o vroia pe a lui. El nu. Fetita a insistat. La mine scot limba
Eu..am zis sa il intreb pe Matei (cu toate ca am jurat ca nu ma mai bag) . Iar el, foarte ferm..e bicicleta mea si o dau cui vreau eu. Acum eu ma plimb si Mariei nu i-o dau. Maria s-a suparat, a insistat iar si iar la mine..pana cand i-am zis ca e bicicleta lui Matei si doar el decide cui i-o da.
S-a suparat, dar asta e.
NU stiu daca e urat sau nu, dar a fost foarte sanatos pentru copilul meu.Si imi pare tare rau ca nu am facut asta de cand era el mic. Ca frac-su care nu a primit insistente din partea mea sa lase jucaria lui pentru alt copil , e super posesiv si atent cu lucrurile lui. Si daca nu vrea..apai nu vrea. Nu zuc ca nu e si sociabil, ca este. Dar e mai..luptator. Nu cedeaza asa repede.

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 10 ani, 7 luni

02.04.2013 9:33     citat 

mami sper sa ai dreptate.... foarte fericit Uite in asa situatii nici eu nu cred ca l-as lasa... sper sa il poti baga in aceeasi grupa cu cel mare...
Eu i-am spus sotului sa caute o gradi unde sa ni se accepte prezenta pana se acomodeaza copilul......ca am auzit de situatii unde iti inchid usa in nas..cum ca e mai bine asa...nu as tolera asa tactica foarte fericit

De cand s-a marit negociez cand trebuie sa plec undeva....nu spun ca mi-a iesit mereu dar daca l-am auzit plangand mai mult de 1 minut m-am intors din drum pentru renegociere rad ....asa as vrea sa fac si cand va fi vorba de gradi.
..
Acum nu stiu ce e mai rau.....sa il tin acasa in rutina plictisitoare, cu prea mult TV..departe de boli.....sau sa il fi lasat " in lume"...dar mi-a tot fost frica de impactul emotional desi oricum ma simt vinovata ca nu petrec suficient timp cu el chiar stand acasa....mereu parca gasesc ceva de facut iar el se simte neglijat...
Voi cat timp petreceti excusiv cu copii si ce faceti impreuna?Pe mine iarna asta m-a terminat....La inceput imi placea...ca ne jucam frumos...dar usor usor...... am inceput sa ma plictisesc si sa ma surprind ca prefer sa fac treaba prin casa.....l-am surprins si pe el de atatea ori cerand atentie..uneori apucam sa ma joc cu el..alteori venea ora de masa...somn...si abia seara ne jucam...
Pe de o parte ma gandesc ca il frustrez...pe de alta parte poate daca stau numai de el...cum se mai invata el si fara mami prostit

Intrebai de kg.... Matei are 12 kg...si 97 cm...cand verific graficele observ ca este in aceleasi limite minime in care a fost mereu...deci nu imi mai fac griji...Am noroc..cam tarziu dar asta este..si de un doctor care ma linisteste din punctul asta de vedere...Aveam nevoie de asta mai ales avand in vedere ca de un an Matei are scaune moi si multe ca la enterocolita....abia acum am gasit un medicament in Italia care vad ca ii face bine...ori coincidenta si se regleaza de la sine acum apropiindu-se de 3 ani.....Cate kg are cel mic al tau?

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii
Octavian-Ioan: 10 ani, 4 luni
Sofia-Maria: 7 ani, 2 luni

02.04.2013 10:16     citat 

Sincer fetelor eu nu sunt deacord cu parte cu individualismul sau cu partea cu posesivitatea sau mai rau cu bataia, crescand de mici cu ura in sange asa vor fi toata viata, deaceea nu ne mai putem suferii unii pe altii, deaceea nu mai putem dormi din cauza caprei vecinului etc. etc.
Nu sunt super religioasa si nici nu prea cred 100% in Dumnezeu, dar sincer cred ca religia are rolul ei in educarea copiilor, mai ales la capitolul cu sa-ti iubesti aproapele.
Eu il am pe Octavian la cresa de 1 an jumate, la inceput ca orice copil venind de acasa, unde totul i se cuvenea, era mai agresiv, musca, ciupea, impingea, nu reusea deloc sa isi faca prieteni cu care sa se joace. Am tot discutat cu el si bineinteles cand mi se spunea ca nu stiu pe cine a mai batut nu-i mai dadeam voie sa se joace cu ce ii placea lui cel mai mult sau fara desene animate, azi asa maine la fel, pana cand a inceput sa se regleze. Acum cand ajunge la cresa sar toti copiii pe el, care sa se joace mai repede cu el, iar acasa deja spune amicul meu Tudor, sau amicul meu Darius, iubita mea Cati.
Eu una sunt multumita de el asa, in primul rand ca nu-l mai iau cu zgarieturi si vanatai pe fata de la imbranceli si inca un lucru important, pleaca cu jucarii de acasa si le imparte si cu ceilalti copii, din propria lui initiativa.

Nu as vrea sa te superi pe mine simo, dar eu una nu sunt deacord cu bataia intre frati, ca se mai cearta sau se ciondanesc da, dar nu sa se ia la bataie.
Pe mine si pe sora mea, ne pedepseau parintii de fiecare data cand ne bateam, indiferent a cui ii era vina, pentru ca nu vroiau sa faca diferente intre noi doua si sa pedepseasca doar pe una.

sus

Denunta
DANONINO

Copii
Sara Andreea: 12 ani, 3 luni
Luca Daniel: 10 ani, 5 luni

02.04.2013 12:33     citat 

Ionela, Simo nu sa referit ca se bat rau, dar se mai imbrancesc, se mai musca (adica la mine Luca pe Sara), nu ai cum sa eviti astea. Si eu pe Luca il luam de la cresa muscat, si aveam reclamatii zilnic, acum a mai crescut si nu mai este asa. Nu ii invat sa se bata, dar si mie imi este ciuda cand Sara sta si Luca o trage de par, normal ca ii zic de ce sta si nu da si ea.
Le explic ca nu au voie sa se bata, nu este frumos, Luca imi pronite zilnic ca este cuminte la gradi, are zile si zile.

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii
Octavian-Ioan: 10 ani, 4 luni
Sofia-Maria: 7 ani, 2 luni

02.04.2013 1:09     citat 

Sara nu riposteaza din cauza ca le-ai spus ca nu au voie sa se bata, fiind mai mare este mai intelegatoare. Si acum iti zic din propria experienta, ca eu am fost sora mai mare si nici eu nu ripostam din aceleasi motive, sperand ca ai mei ma vor lauda pentru faptul ca ii ascult si fac asa cum spun ei. Vroiam sa fiu copilul model, acela care asculta de parinti, mai ales cand vedeam ca cea mica era mai rasfatata, fiind vorba intre noi si acum ca are 25 de ani e tot rasfatata. Asa ca nu-i mai judecati pe cei mai mari ca nu riposteaza, dar ii inteleg perfect.
Va mai dau un exemplu, doi copii sora mai mare si fratele mai mic. Cel mic o batea mereu pe cea mare, cea mare nu riposta niciodata, pana cand intr-o zi cel mic ia stricat o jucarie la care ea tinea foarte mult si atunci si-a varsat nervii pe el, dandu-i o palma, mama vazand lucrul acesta a luat-o de ureche si a inceput sa o certe. Dar oare pe cel mic de ce nu l-a certat in tot acest timp cat si-a sacait sora si mai ales ca i-a distrus jucaria? De aici vine frustrarea copiilor mai mari care ei sunt mereu certati si nimic din ce fac ei nu este bine, cel mic are voie ca e mic, oare asa e?

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 12 ani, 10 luni
Victor Adrian: 10 ani, 5 luni

02.04.2013 2:18     citat 

Lavinia..pana acum cateva luni Matei nu il atingea pe Victor. Tocmai ca ii spusesem eu ca e mai mic si trebuie sa aiba grija de el..bla bla bla.
Pana cand mi-am dat seama ca nu e ok, ca devine Matei frustrat. Am incercat toate variantele ca sa se impace dar in ultimul timp i-am zis ca daca Victor mai da in el sa ii dea la fel. Vad ca la mine a mers. Victor probabil isi da seama ca doare daca da ..si a inceput sa dea mai rar scot limba iar Matei nu da niciodata primul.
Dar daca se "ciondane" ii las. Pana la urma se impaca si fara ajutorul meu.
Aseara au fost pedepsiti amandoi pentru ca iar s-au luat la harta pe un puzzle si V l-a muscat rau de tot de fund pe M iar M l-a ciupit de obraz..la fel de rau, in inertia durerii.
Si atunci au fost pedepsiti amandoi cu explicatiile de rigoare.
La mine a mers doar o perioada de timp buna explicatie. Acum nu prea. Si eu sincera sa fiu nu am mai pomenit frati care sa nu se bata. Hai macar sa se certe. Poate doar daca ar fi diferenta de varsta mare intre ei. La mine e o continua chiraiala.

A si apropo-s de ce zicea Dano.. ca si eu pe Matei il luam de la gradi ba muscat, ba lovit, ba cu capul spart. Si asta de cuminte ce era. Cuminte la propriu. La Victor nu a fost cazul de asta. Din contra chiar foarte fericit Si chiar nu ma deranjeaza. Pentru ca nu "bate" atat de rau . Adica..nu se lasa cu sange socat
El isi apara doar ideile si interesele. Si pentru ca este mic nu stie alta metoda cu cei mai mari. Cu frac-su acasa ai incearca si "explicatii" de genul..e a mea, asa vreau eu, etc.. O sa invete cum sa se poarte in societate. Are tot timpul. PLus ca la noi in casa si in familie (mai ales pentru fetele care ma stiu) nu sunt certuri, batai..etc
Iar eu, pusa in situatia mamei cu doi copii diferiti il prefer din toate punctele de vedere (si ale mele si ale lui ca psihic) pe cel "bataus".
Prefer sa se descurce decat sa vina la mine plangand si suferind.

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 10 ani, 1 luna
Karina-Ioana: 7 ani, 10 luni

02.04.2013 7:57     citat 

am vrut sa schimb eu capitolul dar nu merge butonul "vizualizeaza" si nu stiu cum sa fac ca sa pot vedea ceea ce am lucrat...mai las pana maine poate se remediaza...

ma bucur ca mai povestiti cate ceva! sarut

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 10 ani, 1 luna
Karina-Ioana: 7 ani, 10 luni

02.04.2013 8:27     citat 

l-am facut pe nevazute...sper sa va placa si sa nu supere pe nimeni ca am postat niste colaje vechi...cu fete si pui... atat de dragi!
capitolul 246

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: