· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Dintisori > puiul meu nu mai doarme noaptea de la dinti?
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor puiul meu nu mai doarme noaptea de la dinti?     
vudulciu

Copii
andrei robert: 11 ani, 2 luni

23.11.2009 9:14   puiul meu nu mai doarme noaptea de la dinti?  citat 

va cer si eu pererea .puiul meu de vreo saptamana e f agitat noapte si plange mult el care dorma pana la 3-4 acum se trezeste f des si la 15 min.el deja are 2 dintisori la care nu a avut probleme si acum a iesit un coltisor sus .ziua e putin agitat dar noaptea e jale .credeti ca e de la dintisori?

sus

Denunta
Kandra

27.11.2009 3:10     citat 

este foarte posibil sa fie de la dintisori, unii dor, altii nu...iar eruptia maselelor este un chin.. :(
Mai bine l-ai duce si la medicul pediatru, de familie..poate iti da un siropel pt a-i calma durerile..eu foloseam numai Nurofen, dar de curand am aflat de Panadol, care este pe baza de paracetamol si nu ataca stomacelul asa cum face Nurofenul (contine aspirina)...
Multa, multa sanatate!

sus

Denunta
mookie

Copii
Maia: 14 ani
Luca: 11 ani, 8 luni

27.11.2009 3:32     citat 

se poate! baietelul meu se trezea si din ora in ora in noptile cu eruptie dentara. mai degraba dai panadol decat nurofen, si mai bine cu ceva local- calgel sau dentinox- mesezi si locul respectiv pt a ajuta un pic...si te inarmezi cu rabdare cateva nopti:)

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

27.11.2009 9:22     citat 

"Muscatul face bine bebelusului si ii amelioreaza durerea, astfel ca poti sa-i oferi un inel gingival. Si suzeta face minuni, calmand copilul ...

Unii copii prefera sa suga o carpa umeda pentru a-si ameliora durerea, sau sa manance ceva inghetat (o bucatica de fruct inghetat de exemplu). Gheata reduce durerea si umflarea gingiei.

Medicii recomanda si acetaminofen (Paracetamol sau Tylenol) pentru ameliorarea durerilor si calmarea micutului..."

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani

27.11.2009 9:47     citat 

----------
Kandra a scris:
Nurofenul (contine aspirina)...
----------

Asta zice cine? prostit

http://www.sfatmedical.ro/Dictionar_med...nsie_orala

----------
citat:
Compozitie: 5 ml suspensie orala contin, ca substanta activa, 100 mg ibuprofen si excipienti: polisorbat 80, glicerina, maltitol lichid, zaharina sodica, acid citric monohidrat, citrat de sodiu, guma Xantan, clorura de sodiu, aroma de portocale (Orange flavour 2 M 16014), bromura de domifen, apa purificata. In cutie se afla o seringa dozatoare, pentru administrare orala.

[...]

Contraindicatii: Nurofen pentru copii estela fel de bine tolerat ca paracetamolul si este mai bine tolerat decat acidul acetilsalicilic.

----------

sus

Denunta
vudulciu

Copii
andrei robert: 11 ani, 2 luni

28.11.2009 6:56     citat 

multumesc mult pt rasp.deocamdata s-a linistit sa vedem la urmatorul. ne trebuie rabdare ca o sa crestem noi mari. foarte fericit

sus

Denunta
Kandra

29.11.2009 1:34     citat 

[quote="Christa"]----------
Kandra a scris:
Nurofenul (contine aspirina)...
----------

Asta zice cine? :twisted:

http://www.sfatmedical.ro/Dictionar_med...nsie_orala

----------
citat:
Compozitie: 5 ml suspensie orala contin, ca substanta activa, 100 mg ibuprofen si excipienti: polisorbat 80, glicerina, maltitol lichid, zaharina sodica, acid citric monohidrat, citrat de sodiu, guma Xantan, clorura de sodiu, aroma de portocale (Orange flavour 2 M 16014), bromura de domifen, apa purificata. In cutie se afla o seringa dozatoare, pentru administrare orala.

[...]

Contraindicatii: Nurofen pentru copii estela fel de bine tolerat ca paracetamolul si este mai bine tolerat decat acidul acetilsalicilic.

Nurofenul contine ibuprofen...
Ibuprofen este un medicament antiinflamator nesteroidian, analgezic şi antipiretic şi un antiagregant plachetar (de trombocite), asemănător cu aspirina.

Efecte adverse:

Greaţă, vome, epigastralgii, diaree, erupţii, prurit, cefalee, ameţeli, erupţii, anxietate.

----------
[/quo
te]

Contraindicatii
Alergie la ibuprofen, acid salicilic si alte AINS, ulcer duodenal, insuficinta renala severa, insuf. hepatica severa.

Stiu din proprie experienta ceea ce provoca Nurofenul...s-apoi am intrebat si pediatrul si mi-a sugerat sa renunt si sa-l inlocuiesc cu Panadol, care desi mai scump, este destul bun...

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani

29.11.2009 9:05     citat 

----------
Kandra a scris:

Stiu din proprie experienta ceea ce provoca Nurofenul...

----------

M-am referit strict la afirmatia ca ar contine aspirina, care e FALSA, dar probabil asta ti-a scapat. prostit

sus

Denunta
Inuca0212

Copii
yvonne: 16 ani, 2 luni

02.12.2009 12:55     citat 

efecte asemanatoare cu aspirina le au cam toate antepireticile.

daca Nurofen-ul are efecte adverse la unii, nu inseamna ca e la fel de prost tolerat de toti. Fetita mea de ex. reactioneaza mult mai bine si mai repede la Nurofen decat la Paracetamol.

Durerile de dinti sunt tare rele, dar nu as merge pana intr-acolo incat sa tratez cu chimie la varste asa mici. Exista cremute pt gingii, exista pernite speciale de rontait, dintr-un gel special, care se baga la frigider si care mai amortesc un pic gingiile, exista granule homeopate (eu ii dadeam lui Yvonne Osanit, si ii facea foarte bine!), deci chiar la Nurofene si Paracetamoale nu as apela. Pt ca va veni o vreme cand vor incepe gripele si racelile, si atunci chiar nu cred ca-si doreste cineva ca bietul copil sa fi facut deja rezistenta la medicamentele cu pricina, de la prea multa administrare anterioara...

durerile de dinti sunt rele, ii chinuie si pe bebei si pe parinti, dar trec si sunt repde uitate. capul sus ca toti trecuram prin asa ceva!!!

sus

Denunta
cristicros

Copii
ALEXANDRU: 14 ani
S: 11 ani, 7 luni
am nascut deja!

02.12.2009 6:13     citat 

SI AL MEU A ISA SE TREZEASCA NOAPTEA F DES, DUPA 6 LUNI. LA INCEPUT AM CREZUT CA DE LA DINTI, DAR DE VREO 3 LUNI NU I-A MAI IESIT NICIUNUL, asa ca nu stiu ce sa mai cred, scuzati literele mari.

sus

Denunta
Kandra

03.12.2009 3:30     citat 

nu au inceput sa iasa maselutele..?
alea sunt mai rele..si foarte dureroase...:((

sus

Denunta
alessia_ionescu

09.07.2013 1:12     citat 

Salutare parinti!
Sunt mama a 2 copii (un baiat 5 ani si o fata 7 ani) si ii duc de 2-3 ori pe ani la dentist. Va sfatuiesc sa faceti si voi la fel. Insa cred ca cel mai important este unde il duceti, pentru ca pe viitor copiii sa nu aiba traume cand aud de dentist.
Noi mergem la o clinica stomatologica unde au cabinet special pentru copii, cu sala de asteptare destinata lor, unde pot sa se joace si sa coloreze pana sunt luati pe scaun, pentru a nu le mai fi teama. Cabinetul pentru copii este frumos colorat, cu o tematica pentru copii, iar aparatura are anumite denumirii (ii ziceau la turbina aceea bondarel, pentru ca bazaie ca un bondarel). In felul asta mi-am invatat copiii sa nu le fie frica de dentist. Clinica este in Bucuresti, pe Titulescu (la iesirea din pasajul de la Victoriei), au si site. www.clinica32.ro .
Pupici la toti! Sa avem grija de dantura copiilor nostri!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: