· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Dintisori > Nu au iesit dintisorii
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor Nu au iesit dintisorii     
sanda291283

Copii
Razvan Alexandru: 12 ani, 2 luni

14.05.2009 3:45     citat 

Eu am inceput sa-mi fac griji cand am vazut ca nici luna asta nu i-au iesit, desi are doar 8 luni. Acum...citind experientele voastre m-am mai linistit, mai asteptam. zambet

sus

Denunta
dana2008

Copii
Andreea: 12 ani, 3 luni

17.06.2009 8:06     citat 

buna mamicilor

intram si noi in clubul bebeilor carora nu le-au aparut inca dintii.A aut si febra...39.5 am fost la dr si nu avea nimic si ne-a zis ca e de la dinti.Rodea tot ce prindea...dar dupa 4-5 zile totul a trecut..si febra si agitatie...acum nu mai roade...saliveaza mai putin...dar nici urma de primul dinte .

sus

Denunta
Andreina

Copii
David: 12 ani, 3 luni

17.06.2009 12:08     citat 

febra pe care a avut-o e prea mare ca sa fie de la dintisori.eu am avut noroc cu david,de fiecare data cand i-a iesit cate un dintisor nu a avut niciun efect secundar,iar de rontait...rontaie tot timpul ce prinde in mana.

sus

Denunta
dana2008

Copii
Andreea: 12 ani, 3 luni

23.07.2009 9:14     citat 

buna din nou....
cand am fost la dr ne-a zis sa poate face febra si cu o luna inainte de aparitia dintilor si ca trebuie sa ne asteptam sa apara
La fix o luna de cand a facut febra a inceput iar sa fie agitata dar fara febra sau altceva , dormea bustean si .....in sfarsit primul dinte....si acum o chinuie al doilea.Ea nu sta cu suzeta decat atunci adoarme in restul timpului o arunca.Acum dintre toate inele gingivale prefera inelul de la suzeta si uite asa merge cateodata pe strada cu suzeta in gura intoarsa invers. foarte fericit foarte fericit Ea nu roade diverse decat atunci cand o inerveaza gingiile dar in rest nu o intereseaza rosul zambet

sus

Denunta
chichineata

Copii
Daria: 12 ani, 3 luni

26.07.2009 12:40     citat 

dariei i-a iesit primul dintisor deabia la 10 luni si o saptamana. desi rodea tot ce prindea de pe la 5 -6 luni. la 11 luni si o saptamana i s-a spart iar gingiuta si isi face aparitia si al 2-lea dintisor.
deci nu disperati inca.
si ea a facut si febra mare, si s-a si iritat la fundulet si multi ziceau ca de la dintisori. ei cand i-au aparut nici febra nici iritatie la fundulet.

sus

Denunta
carmen76

Copii
alexandru: 17 ani
clarisa: 12 ani, 5 luni

26.07.2009 9:55     citat 

Clarisei i-au iesit cei doi de jos la 10, respectiv 11 luni, iar cei doi de sus i-au iesit acum la 1 an si o luna( cand eram la mare)

sus

Denunta
sanda291283

Copii
Razvan Alexandru: 12 ani, 2 luni

04.08.2009 5:08     citat 

Ne-a iesit si noua primul dintisor ! Ce ne-am mai bucurat ! Doar ca am ,,colectionat '' si o rinofaringita de pe la verisori si acum avem cateva zile tare aiurea. Si raceala si dintele...Sper sa treaca curand. zambet

sus

Denunta
priscilla

04.08.2009 8:56   Copilului tau ii e teama sa mearga la dentist?  citat 

spune-i o poveste in care el e eroul si trece cu bine de prima vizita la dentist.
noi o scriem. tu trebuie doar sa i-o citesti.
intra pe [...]citeste povestea de test si daca iti place..trebuie doar sa trimiti un mail si in 2 zile puiul tau devine personaj de basm.

sus

Denunta
meteorita

Copii
Victor: 11 ani, 11 luni

25.10.2009 3:27     citat 

Nu trebuie sa-ti faci probleme...lui Victor abia la 9 luni i-a dat primul incisiv si acum, dupa nici o luna, ii apare si cel de-al doilea, plus echivalentul de sus...
M-am interesat si eu asiduu pe tema - intrasem in panica, deoarece toate prietenele cu copii imi spuneau ca inca de pe la 4-5 luni le-au aparut primii dintisori - insa, ambii pediatri (cel din Austria, unde am locuit pana acum cateva luni si cel curent) m-au asigurat ca nu este nimic in neregula si eventual, sa ma astept ca dupa un an sa apara.
La noi nu a mai fost cazul...

sus

Denunta
alessia_ionescu

09.07.2013 1:13     citat 

Salutare parinti!
Sunt mama a 2 copii (un baiat 5 ani si o fata 7 ani) si ii duc de 2-3 ori pe ani la dentist. Va sfatuiesc sa faceti si voi la fel. Insa cred ca cel mai important este unde il duceti, pentru ca pe viitor copiii sa nu aiba traume cand aud de dentist.
Noi mergem la o clinica stomatologica unde au cabinet special pentru copii, cu sala de asteptare destinata lor, unde pot sa se joace si sa coloreze pana sunt luati pe scaun, pentru a nu le mai fi teama. Cabinetul pentru copii este frumos colorat, cu o tematica pentru copii, iar aparatura are anumite denumirii (ii ziceau la turbina aceea bondarel, pentru ca bazaie ca un bondarel). In felul asta mi-am invatat copiii sa nu le fie frica de dentist. Clinica este in Bucuresti, pe Titulescu (la iesirea din pasajul de la Victoriei), au si site. www.clinica32.ro .
Pupici la toti! Sa avem grija de dantura copiilor nostri!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: