· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Ingerasi > Avort spontan
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4
subiect nou  raspunde
autor Avort spontan     
ericca

22.03.2009 9:50     citat 

Dragi fete, va multumesc pentru raspunsuri. Si barza mea s-a intors din drum. Sarcina s-a oprit din evolutie la 8 saptamani, n-am avut nici un simptom, miercurea trecuta am fost la eco si am vazut si eu embrionul inert, fara activitate cardiaca si nedezvoltat corespunzator varstei, erau 11 saptamani cronologic. Vineri am fost la spital si am facut acel chiuretaj, cu aspiratorul. Am avut noroc de niste oameni deosebiti, doctor si asistenta, care m-au ajutat enorm sa trec peste momentul acesta greu. S-a terminat repede si ma acum astept cu nerabdare sa treaca cele 3 luni, s-o iau de la capat. Va pup si va doresc sanatate.
ericca

sus

Denunta
cris_s

22.03.2009 10:17     citat 

Draga ericca,cuvintele sunt de prisos in asemenea situatii.Iti doresc multa putere si curaj pt a o lua din nou de la capat.Se pare ca instinctul matern ni se dezvolta inca din clipa in care aflam ca suntem insarcinate.E normal ca o mama sa simta ca ceva e in neregulua cu puiul ei,asa cum ai simtit tu.Si eu la a 2 a sarcina aveam un presentiment tare ciudat,inca de dimineata de cand m-am trezit,apoi asteptam sa miste bebe in burtica ca sa ma pot linisti,dar asta nu s-a mai intamplat.vroiam sa cred ca doarme,dar in sinea mea simteam ca s-a intamplat ceva...instinctul matern nu ne tradeaza niciodata.
acum ar trebui sa ceri niste investigatii suplimentare,ca sa poti afla care a fost cauza...mie la prima sarcina oprita in evolutie la 9 sapt mi-au spus ca e normal,se intampla...mi-a iesit in analize citomegalovirus igM pozitiv si s-a presupus aceasta ca fiind cauza.
acum,cand s-a intamplat pt a 2a oara,si in luna 7 de sarcina, vazand si rezultatul necropsiei(care nu arata malformatii congenitale si nici o cauza anume a decesului) doctora mi-a recomandat niste analize la Fundeni pentru sindromul antifosfolipidic(trombofilie). peste analizele genetice am sarit,fiindca nu avea rost,atat timp cat fetita nu avea malformatii.
eu sper sa gaseti cauza si sa o elimini,fiindca e crunt sa treci de 2 ori prin asta fara sa stii o cauza anume(in cazul meu de altfel)

sus

Denunta
ericca

22.03.2009 11:27     citat 

Analizele vor veni in cca. 2 luni, dar asistenta mi-a spus sa nu ma astept la un raspuns senzational. Mi-am facut analizele inainte de a raman insarcinata, toate, si pt. virusi, cito, toxo, rubeola, au iesit perfect. Nici o clipa nu mi-am pus problema ca s-ar putea ca ceva sa nu mearga bine. Sau poate am avut un presentiment ciudat? La prima sarcina nu mi-am facut nici o analiza, si nici probleme n-am avut. De data asta a fost ideea mea sa ma pregatesc inainte, parca voiam sa am controlul a ceva ... Din pacate asta se pare ca nu sta in puterea noastra. E foarte trist prin ce-ai trecut, cris, multa putere!
ericca

sus

Denunta
dadadoom

15.11.2009 8:40   avort spontan  citat 

salut...nu stiti,ar fi posibil ca eu sa fi fost insarcinata si sa fi avut avort spontan?am citit pe undeva ca у posibil sa ai avort spontan chiar in primele zile de sarcina si sa nu stii fiindca poate fi chiar in zilele cand trebuia sa vina menstruatia sau cu intarziere tot un fel de menstruatie? confuz ...intreb fiindca am avut un contact sexual cu iubitulul si a ejaculat in mine...iar menstruatia se desfasoara altfel decat de obicei, e foarte abundenta,ca niciodata... jenat

sus

Denunta
andreeabumbucea

Copii
doinita ioana: 14 ani

22.01.2011 12:27   durere si speranta  citat 

povestea mea e lunga si mai complicata,sper sa nu supar si sa nu plictisesc pe nimeni,dar internetul e singurul mod in care imi pot descarca durerea din suflet,sunt departe de tara si nu am pe nimeni alaturi caruia sa.i pot povesti>in afara de sot...dar intre femei e mai usor<.am o minune de fetita de 6 anisori,desi cu greu am facut fata atacurilor si impinuslui de la spate de a avorta,am reusit sa nu fac acest lucru,iar Dumnezeu m.a binecuvantat cu o minue...taticul ei,mult spus tatic,ne.a parasit de mult,de cand ea avea 2 luni,dar nici pana atunci nu a fost in totalitate langa noi...la inceput cu indemnuri,fa avort,nu ne trebuie copii,apoi cu plecarile lui si dus a fost....nu regret nici o secunda alegerea facuta si se pare ca dupa 6 ani,el e cel care regreta...dar prea tarziu.in urma cu 1 an,am cunoscut un om,un inger trimis de sus sa imi aline viata...eu in tara,el in spania...a venit o sapt acasa,ne.am cunoscut si parca ne stiam de o viata,asa ca am hotatarat ca la sf anului scolar,eu fiind educatoare si neputand abandona clasa mai devreme,sa vin cu fetita aici...se adora,pur si simplu se adora...el,e cel mai mare din 3 frati si singurul fara familie,necasatorit si fara copii.la inceput,aveam o teama fata de mama lui,de rude...ce vor spune ca ma ia cu un copil,l.am intrebat si mi.a raspuns asa...noi ne iubim,eu va iubesc si daca vor sa mai fiu ruda lor,te vor iubi...va dati seama,nu am vrut sa fiu eu omul ce produce ruptura intr.o familie,una asa unita ca a lui...inainte sa plece din nou in spania,a vb cu mine si cu mama lui,distanta dintre noi era foarte mica,sa ma duc sa o vizitez,sa ne cunostem,iar ei i.a zis,cum te porti cu cumnatele care iti sunt nurori cu acte,asa sa te porti si cu ea pt ca ne iubim si ne casatorim....am simtit ca fac parte din familia lui,mereu eram vazuta ca si copilul ei...A trecut timpul si in iulie am venit aici,ne dorim enorm inca un copilas,iar Doinita,asa o cheama pe fetita mea,o surioara sau un fratior.In august am ramas insarcinata,fericire pe capul nostru cum nu am mai avut de mult,dar...nu a durat mult,in sept am avut un avort spontan...Nici acum nu inteleg de ce.am fost la urgente,m.au aspirat,mare parte se curatase singur,si mi.au zis ca pot fi multiple cauze,schimbare de mediu,sistem nervos...nu ne.am certat niciodata,e o armonie intre noi cum poate mi.as fi dorit sa fie la primul copilas....acum,in fiecare luna,calculam,facem teste...si nimic...Ne dorim enorm de mult,si fara lauda sau mai stiu eu ce....chiar avem ce sa le oferim...Va multumesc ca ma ascultati si sper ca nu v.am plictisit...cu respect,andreea

sus

Denunta
Tania3

Copii
Claudia -Teodora: 10 ani, 7 luni
Matei-Daniel
Filip-Andrei: 6 ani, 9 luni

23.01.2011 9:30     citat 

Andreea in primul rand imi pare sincer rau de pierderea ta, in al doilea rand felicitari pentru coltul de rai din casa ta, in al 3-lea rand imi pare rau sa iti urez bun venit in randul mamelor de ingeri, dar calculele si testele de care vorbesti aduc o nota de stres care pot impiedica o noua sarcina, asa ca fii entuziasta si curajoasa ca Dumnezeu este Viu si lucreaza!
Mie mi-a murit copilasul la 18 zile dupa nastere s-a nascut cu o malformatie- atrezie de esofag- dar nu imi pierd nadejdea a fost nascut la 38 de saptamani deci la termen , da il astept pe Matei in burtica mea inapoi , cred ca Dumnezeu poate sa iti puna si tie un sufletel scump acolo in burtica ta, te imbratisez cu drag si iti doresc sa ne vedem cu bine pe lista gravidutelor!

sus

Denunta
Maary

26.07.2013 2:05     citat 

Ultima menstruatie mi-a venit la 20 de zile. In primele 3 zile a fost ca zatul de cafea si in cantitati considerabile iar dupa, inca 6 zile sange rosu. Am fost la medic (dupa toate aceste zile de sangerare) si mi-a zis ca din cauza uterului retrovers nu imi poate spune nimic sigur dar ca ar fi urme de o sarcina oprita din evolutie. Am facut testul de sarcina care a iesit negativ. Nu am avut nici un simptom de sarcina, ba chiar nici la menstruatie nu am mai avut dureri de sani cum aveam de obicei. Mie imi venea ciclu la 26 de zile si nu dura mai mult de 5 zile.
Credeti ca poate fi asa cum a zis medicul sau nu?
Maine merg din nou la control.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: