· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Copii cu nevoi speciale > help- copil 3 ani si 8 luni - retard limbaj si hiperactivita
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3
subiect nou  raspunde
autor help- copil 3 ani si 8 luni - retard limbaj si hiperactivita     
zdali

Copii
darius: 23 ani, 10 luni
david

26.02.2006 11:54     citat 

Interesati-va de medicamentul RISSATARUM Fur Kinder .Este un med. care se comercializeaza in Germania si am auzit ca este foarte bun .Se da numai pe baza de reteta medicala de la neuropsihiatru.

sus

Denunta
betiana

11.09.2006 9:41     citat 

Draga Feli,stiu ca esti intr-o situatie disperata, dar mai stiu ca nici o gradinita din sectorul 3 nu va lucra prea mult cu fiul tau.Consulta neuropsihiatrul si spune-i daca are idee de medicamentul Straterra.Se pare ca face minuni in hiperactivitate.In zona Postavarul(pe langa Billa-Titan) am auzit ca exista un centru de recuperare a copiilor cu hiperactivitate.Pe 30 septembrie am intalnire la Asociatia Logopezilor si o sa mai ma interesez de adrese de centre pentru copii cu hiperactivism.
Scrie-mi un mesaj daca ai gasit ceva.

sus

Denunta
win

Copii
Erwin: 17 ani, 6 luni
Alessia: 14 ani, 5 luni

17.03.2007 4:38   Re: help- copil 3 ani si 8 luni - retard limbaj si hiperacti  citat 

----------
feli a scris:
trag cu ochiul
Buna dragii mei , ma bucur ca am descoperit acest site, pentru ca pana acum aveam impresia total gresita ca sunt una dintre putinele persoane care are probleme. va rog sa ma ajutati cu ceva sfaturi . problema mea este ca am un baietel de 3 ani si 8 luni care este diagnosticat cu retard de limgaj si hiperactivitate.
in cazul retardului de limbaj deja facem tratament cu tanakan, cerebrolysin si tonontil n si ceva ceva se vede dar "subtire" si sunt disperata este putin spus. unu pentru ca nu stiu de ce doi ca nu stiu ce sa mai fac pt el. unii doctori mi-au spus ca este din cauza axsfisiei de la nastere - apgar 8 altii din cauza divortului meu confuz , dar el era mult prea mic atunci. in cazul hiperactivitatii saracul de el a avut numai neplaceri din cauza ca la cresa tot timpul s-a incercat alungarea lui si numai pachetele pe care le "imping" lunar l-au ajutat sa ramana acolo, la gradi am fost o saptamana si din cauza retardului combinat cu hiperactivitatea si totodata lipsa folosirii wc-ului - inca foloseste pampers si olita mi-au spus ca nu il mai primesc .
va rog din suflet sa imi spuneti daca cunoasteti cumva o gradi speciala in sector 3 pt ca doar intr-un loc din acesta cred ca ar avea parte de personal specializat care sa nu il umple de bataie sau tipete cum a patit pana acum.
va multumesc din suflet si imi cer scuze de masajul atat de lung.
pupici multi si sanatate:)
----------

sus

Denunta
win

Copii

17.03.2007 4:59   Re: help- copil 3 ani si 8 luni - retard limbaj si hiperacti  citat 

Ma aflu in aceeasi situatie cu tine feli si as vrea sa stiu cum ai procedat cu copilul. Nu reusesc sa-l conving sa renunte la pampers si sa-l duc la o gradi. Baiatul meu a avut acelasi scor apgar la nastere (cool cu toate ca travaliul meu a durat 13 ore si copilul a trebuit sa fie pus la oxigen dupa nastere. Pana la un an nu am vazut nimic suspect la el. Mai tarziu am inceput sa ma iau de griji ca nu vorbea, nici macar nu ma striga cu toate ca a spus mama inca de la 9 luni, dar nu cu adresa. Acum are aproape 4 ani si nu-mi spune mama. Sa nu mai vorbesc de olita. Nu vrea sa faca la olita sau la wc nici cu supuzitor. Nu ma inteleg deloc cu el, face numai lucruri care sunt interzise, sa nu mai spun cand merg cu el undeva cum umbla peste tot si eu stau numai cu el de mana. Daca intru cu el in magazin il tinem de amandoua mainile si el tranteste ceva cu piciorul. Cu somnul e dezastru, pana adoarme mi se ridica tensiunea, nu oboseste nici o data.Acum a mai inceput sa spuna cate un cuvant, dar foarte stalcit.il inteleg numai eu. Pe mine insa tot nu ma striga. De cand avea 2 ani si 3 luni facem tratament cu cerebrolysin si tonotil n.Am facut si cu tanakan si rispolept. Am fost cu el la DR. Magureanu- Sp. Al. Obregia si la dr. Urziceanu- Pol. Titan. Acum urmez cu el si la un psiholog. La cresa a fost si el, dar mi-am dat seama ca il atingeau si nu l-am mai dus. La gradinita nu mi-l primeste din cauza pampers-ului, a comportamentului si pentru ca nu se pot intelege cu el. Spune-mi la ce medic ai fost tu si ce tratament a dat rezultat. Cum ai reusit sa-l faci sa faca la olita. Daca poti raspunde-mi.

sus

Denunta
raboj_oana

Copii
vladut: 19 ani, 6 luni

21.03.2007 11:01   olita  citat 

salut,
vladut,copilul meu a inceput sa foloseasca olita la aproape 5ani,si eu eram la fel de disperata ca voi.datorita diacnosticului,autist,l-am invatat intai sa-si dea pantalonii jos chiar daca facea pe el,cand a stapanit foarte bine asta i-am cumparat foarte mult suc si am mers cu el in bae,avantajul a fost ca el bea mult suc,2zile am stat aproape numai in bae,il puneam la pipi,soptindui la ureche,,fac pipi,,in 4zile vladut a inceput sa foloseasca toaleta singur,venea doar sa-i ridic pantalonii.
va recomand sa aveti multa rabdare daca incercati acest lucru

numai bine
oana

sus

Denunta
cricket

Copii
Codrin: 15 ani, 6 luni

22.03.2007 4:53     citat 

----------
zdali a scris:
Interesati-va de medicamentul RISSATARUM Fur Kinder .Este un med. care se comercializeaza in Germania si am auzit ca este foarte bun .Se da numai pe baza de reteta medicala de la neuropsihiatru.
----------

zdali, ai putea sa-mi dai mai multe informatii legate de acest medicament? am un nepotel autist iar parintii lui au citit despre ac. medicament (si despre altele, de ex.:Octacosanol) dar nu l-au gasit in Romania. ma gandeam sa incerc sa apelez la fetele din Germania, poate incearca sa-l obtina de la o farmacie de pe acolo.
Multumesc! zambet

sus

Denunta
betiana

23.03.2007 8:44   copii cu nevoi speciale  citat 

Am inteles ca in autism sa in hiperactivitate medicamentul Straterra ar da rezultate.Cert este ca acesti copilasi, pentru a fi primiti in gradinite, trebuie sa aiba control asupra reflexelor sfincteriene.Invatati-i sa mearga la toaleta. Recompensati-i prin cuvinte de lauda.In gradinita trebuie sa aveti aliati : educatoarea, directoarea... Altfel nu veti reusi. Asta inseamna mici atentii, dar eu zic ca merita sa fie recompenat efortul de a lucra cu un hiperkinetic.Eu am lucrat cu un astfel de copil.Acum este in clasa I.Este mai cuminte decat altii etichetati normali si dornic de aplauze.Deci, pana la urma, cu bunavointa, se poate sa fie integrati in colective de copii fara probleme.

sus

Denunta
win

Copii

30.03.2007 1:14   Exista vre-o fundatie pt.copii cu ADHD?  citat 

As doi sa mai intreb daca exista vre-o fundatie pt. copiii cu ADHD unde sa pot merge cu baietelul meu. Chiar daca este in Bucuresti sunt dispusa sa urmez si zilnic daca este nevoie. As vrea sa reusesc sa fac ceva pentru el acum pentru ca la toamna sa mi-l primeasca intr-o gradinita normala.
Va mai amintesc o data problemele copilului. Baiatul meu a avut greutatea de 3450 gr. la nastere, perimetrul cranian 36 si scor apgar 8 cu toate ca travaliul meu a durat 13 ore si copilul a trebuit sa fie pus la oxigen dupa nastere. Sarcina a decurs normal , nu am luat medicamente fara sfatul mediucului, mi-am facut tot felul de analize in timpul sarcinii si nu au fost probleme.Pana la un an nu am vazut nimic suspect la el. Mai tarziu am inceput sa ma iau de griji ca nu vorbea, nici macar nu ma striga cu toate ca a spus mama inca de la 9 luni, dar nu cu adresa. Acum are aproape 4 ani si nu-mi spune mama. Nu este atent la ce vorbim cu el, nici macar nu se uita cand vorbim cu el decat daca este ceva ce il captiveaza pe el: baita, lapticul ,plimbarea, joaca la nisip.Sa nu mai vorbesc de olita. Nu vrea sa faca la olita sau la wc nici cu supozitor. Nu ma inteleg deloc cu el, face numai lucruri care sunt interzise, sa nu mai spun cand merg cu el undeva cum umbla peste tot si eu stau numai cu el de mana. Daca intru cu el in magazin il tinem de amandoua mainile si el tranteste ceva cu piciorul. Cu somnul e dezastru, pana adoarme mi se ridica tensiunea, nu oboseste nici o data.Acum a mai inceput sa spuna cate un cuvant, dar foarte stalcit.Il inteleg numai eu. Pe mine insa tot nu ma striga. De cand avea 2 ani si 3 luni facem tratament cu cerebrolysin si tonotil n.Am facut si cu tanakan si rispolept. Am fost cu el la DR. Magureanu- Sp. Al. Obregia si la dr. Urziceanu- Pol. Titan. In urma internarilor de atunci a reiesit ca are retard psihologic si de limbaj cu posibilitati de recuperare. Acum urmez cu el si la un psiholog programul ABA. La cresa a fost si el, dar mi-am dat seama ca il atingeau si nu l-am mai dus. La gradinita nu mi-l primeste din cauza pampers-ului, a comportamentului si pentru ca nu se pot intelege cu el. Spune-ti-mi la ce medic sa merg sa-i faca o noua evaluare si sa ma inscrie int-un program de recuperare.
Astept raspunsul d-voastra.
Va multumesc.

sus

Denunta
enikokis

12.04.2007 9:09   probleme de limbaj  citat 

ma scuzati ca ma bag si eu in discutia voastradar chiar sunt interesata de subiect. am un baiatel de 2 ani si 2 luni si ma ingrijoreaza ca nu vorbeste,nu face pe olita si ca se uita cu multa atentie la tv.am si eu nevoie de sfatul vostru intrebare atatae lucruri rele am auzit de deja imi vine sa plang de spaima plang sau sunt foarte trist .deja orice face il asociez cu ceva si numai negru vad.am fost cu el la pshiholog dar a zis ca inca e prea micut pt a trage concluzii pripite dar ii bine de tinut sub supraveghere. confuz daca puteti dati-mi un sfat sau astept pareri

sus

Denunta
betiana

13.04.2007 5:25   copii cu nevoi speciale  citat 

Draga enikokis, in primul rand la 2 ani si 2 luni nu il tii la televizor.Copilul are nevoie de joc, de interactiune.Acum este frumos afara, asa ca plimba-te cu el, du-l la leagane, vorbeste-i mult.Spune cuvintele rar si clar, ca sa le poata intelege.

sus

Denunta
enikokis

13.04.2007 5:38     citat 

iti multumesc pt sfat si sa stii ca nu l-am tinut, numai fiind frig si la noi cam tot timpul merge tv am vazut cat de tare ii capteaza atentia. oricum sper sa fie bine pt toti dar totusi daca are cineva ceva de ABA sper sa mi le trimiteti sarut

sus

Denunta
enikokis

13.04.2007 5:52   speranta pt copii nostrii  citat 

sa stii ca asta sa vorbesc clar si foarte incet mi-a zis si psiholoaga.dar oricum am nevoie si de sfaturile voastre va pup pa sarut

sus

Denunta
sdeea04

Copii
emanuela: 9 ani, 10 luni

31.07.2013 10:02     citat 

win , feli ...v-am gasit pe acest forum si tarea as vrea sa va contactez ....voi imi intelegeti sigur suferinta...neputinta.
Am o fetita de 2 ani jumatate si nu-mi vorbeste inca ...este hiperactiva ....si suspecta de ADHD-nu-i diagonosticata .
Inafara limbajului este un copil normal...rade ...plange...interactioneaza cu copii cu adultii se joaca , canta...DAR nu vorbeste , nu striga cu adresa .... zice doar gata , hai si pa.
La olita nu vrea sa faca , nici acasa nici la Gradi. Miss-ele de la Gradi imi spun ca nu face probleme , nu este obraznica , nu bate copii , nu ar avea ceva iesit din normal inafara faptului ca nu vorbeste,
As vrea sa stiu daca sunt sanse de redresare .

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: