· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > Ceai la bebe
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5
subiect nou  raspunde
autor Ceai la bebe     
alina-larisa

Copii

05.12.2013 4:02     citat 

buna mamici mie mi se pare normal sa dai ceai bebelusului chiar daca laptele se face cu apa e destul de gros nu se compara cu apa sau ceaiul i-o fi si lui sete...eu am incercat cu ceai de tei si musetel dar nu-l bea decat indulcit cu miere apoi am inteles ca nu e buna mierea la bebelusi...acum am luat de la humana ceai granule cu chimen dulce a mai folosit cineva?o fi bun pentru bebei?[/i] jenat

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani

05.12.2013 8:15     citat 

----------
alina-larisa a scris:
buna mamici mie mi se pare normal sa dai ceai bebelusului chiar daca laptele se face cu apa e destul de gros nu se compara cu apa sau ceaiul i-o fi si lui sete...
----------

Care e avantajul ceaiului fata de apa? De ce crezi ca i-ar tine mai bine de sete decat de apa, cu atat mai mult inca si indulcit cu miere? prostit Ca mierea e interzisa la bebelusi ai scris tu singura, deci nu inteleg de ce ignori asta. ochi peste cap

sus

Denunta
cristina41975

Copii
Didi: 12 ani, 8 luni
Andu: 10 ani, 7 luni

06.12.2013 2:54     citat 

----------
alina-larisa a scris:
mie mi se pare normal sa dai ceai bebelusului chiar daca laptele se face cu apa e destul de gros nu se compara cu apa sau ceaiul i-o fi si lui sete...eu am incercat cu ceai de tei si musetel dar nu-l bea decat indulcit cu miere apoi am inteles ca nu e buna mierea la bebelusi...acum am luat de la humana ceai granule cu chimen dulce a mai folosit cineva?o fi bun pentru bebei?[/i] jenat
----------

Ce varsta are bebele tau? Si eu le-am dat ceai la amandoi de cand am ajuns acasa, in perioada de colici in special (la fata facui greseala cu mierea). Ca mama care a dat ceai, eu iti spun: decat granule ... mai bine ceai simplu (infuzie de fapt) dar si mai bine apa simpla, daca nu o vrea inseamna ca nu-i trebuie. Ceai de tei ... afecteaza inima, musetel ... tranzitul intestinal. Si daca trebuie sa ii dai ceai ca sa il ajuti (colici, constipatie, diaree, etc) si vrea doar indulcit fa-i ceai clasic si foloseste glucoza (se gaseste la farmacie si pune cat mai putin). Insa gandeste-te ca bebe inca nu stie dulce/sarat/acru/amar .... acum i se dezvolta gustul dar dulcele primeaza.
Concluzie: apa e cea mai buna! Daca ii e sete va bea, daca inveti bebe cu dulce va vrea dulce tot ce primeste (inclusiv mancarea cand ajungeti la acea etapa).

sus

Denunta
alexxya

Copii
Diana-Maria: 9 ani, 9 luni

07.12.2013 1:51     citat 

Din dorinta de a da copiilor nostri tot ce e mai bun, exageram si le dam ceea ce e inutil si uneori chiar dauneaza. Din pacate, nu se invata nicaieri cum e cel mai sanatos sa cresti un copil, nu ar avea nimeni interesul asta- sa invete mamele sa alapteze, sa-i creasca fara zahar si sare ai tarziu... in schimb reclame sunt peste tot ca sa se imbogateasca cine trebuie.
Si eu mi-am crescut fata doar cu lapte de san mult timp si apa nu i-am dat 6 luni. Ceai a baut dupa 3 ani. A mancat legume de la 6 luni si mananca si acum orice leguma prinde, a mancat fructe dupa legume si mananca si acum. Nu i-am dat ciocolata si nici ceaiuri indulcite cand era mica dar cu siguranta ii plac acum. Nu a luat niciodata antibiotice sau medicamente alopate si are un sistem imunitar de fier.
Incerc sa spun ca e timp pt dulciuri, multi copii le prefera, dar daca nu se introduc la tipul lor ci asa de devreme s-ar putea sa refuze toata mancarea sanatoasa de mai tarziu.
Si parerea mea e ca apa e mult mai in regula decat ceaiurile acum. Si daca trebuie ceai neaparat pt linistea mamei, pt ca pt altceva sigur nu e necesar, atunci macar neindulcit.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: