· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Imunizare > Colostrum cu probiotice?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3
subiect nou  raspunde
autor Colostrum cu probiotice?     
simo_gaza_mica

11.04.2013 2:59     citat 

Buna, eu incepusem sa vorbesc despre imunizari in alta parte (http://www.parinti.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=1305169&sid=fdb39eb732070f3b14fff128326b14e2#1305169) pt. ca discutasem initial despre aparatele de aerosoli dar voi continua aici si va voi povesti cam ce imunizari le-am facut pana acum baieteilor mei. Baietelul meu cel mare a facut o pneumonie la 2 luni si apoi (pt. ca l-am alaptat pana la 11 luni) pana la 1 an nu a mai avut nici macar un mucusor. Dar de la 1 an facea viroza cu febra 40 in fiecare luna. Se stia deja, in primele 10 zile ale lunii ne distram pe la urgente cu febra si antibiotice in conditiile in care nu a pus vreodata gura pe mezeluri, dulciurile cu E-uri erau in cantitati mici si numai desert o data pe zi, manca mult usturoi, ceapa la fel, numai sucuri de fructe stoarse de mine in casa si toate in cantitati mari deci se hranea sanatos si natural si totusi era terminat ca imunitate. Astfel dupa un an de astfel de episoade adica la 2 ani si 3 luni i-am facut o cura de LUIVAC (2 luni cu o luna pauza intre ele) apoi in primavara i-am facut iar aceeasi cura dar tot racea...ceva mai rar dar tot episoade urate. Astfel la 3 ani si 3 luni I-am dat Broncho-Vaxom 3 luni si i-a mers ceva mai bine dar tot se plangea mai mereu de gat in conditiile in care i-am facut la analize pt. streptococ de am innebunit si toate ieseau negative. I-am dat si Alvitil Defenses dar tot degeaba. Asa ca am aflat de acest colostrum cu probiotice(pulbere) pe care i l-am dat 2 luni cate jumatate de lingurita pe zi amestecat cu putin iaurt intr-o seringa pentru a nu se pierde pe castronel sau lingura daca i-l dadeam altfel. Dupa asta va pot spune ca a stat in preajma multor copii raciti si nu s-a mai imbolnavit asa cum se intampla mereu. Este destul de recenta si administrarea colostrumului dar sunt multumita. Va tin la curent si va spun daca intr-adevar l-a imunizat impecabil. Cat despre baietelul meu cel mic, el are acum 1 an si 11 luni si este mult mai rezistent decat fratiorul lui cu toate ca este mai slabut si pare mai firav. Adica nu a racit si nu a luat niciodata raceala de la alti copii decat de la fratiorul lui care i le aducea acasa de la gradi sau din alte locuri si asta abia dupa o saptamana in care stateau numai botic in botic pt. ca se joaca incontinuu impreuna, se pupa, dorm in acelasi pat asa ca este o performanta ca au fost si situatii cand nu a luat deloc de la fratele lui raceala. Tot puiului mic nu am cum sa ii dau acest colostrum cu probiotice pentru ca el este alergic la proteinele din laptele de vaca si acest colostrum contine aceste proteine dar este un alt medicament tot de la ChildLife care nu are aceste proteine si vreau sa incep sa ii dau micutului pt. ca in curand va merge si el la gradi si as vrea sa fie acoperit total chiar daca este mai rezistent. Inca un avantaj pe care mi l-a spus mie medicul despre acest colostrum este ca are probiotice si ii repara intestinul dupa toate antibioticele pe care i le-am administrat pana acum. Deci chiar daca nu are cine stie ce rezultate ca imunizare macar ii repara burtica. Mai veniti si voi cu pareri zambet

sus

Denunta
cristina41975

Copii
Didi: 14 ani
Andu: 11 ani, 11 luni

11.04.2013 4:19     citat 

Multumesc pentru amanunte simo_gaza_mica! La cea mare nu ii dau decat ce ne recomanda doctorul, insa pentru cel mic parca as incerca daca si cine il are in evidenta este de acord.

sus

Denunta
diana_genete

24.02.2014 10:59   Reactie colostru cu probiotice  citat 

As dori sa stiu daca dupa ce ati intrerupt adminitrarea colostrului cu probiotice ati observat o scadere a imunitatii copilului. As vrea sa ii dau fetitei mele de 3 ani si 9 luni, dar am citit ca ar putea exista o asemenea reactie si anume ca ar avea efecte favorabile numai cat timp il ia. Multumesc!

sus

Denunta
rosi

28.02.2014 11:12   Re: am folosit cu succes tratamentul cu,colostrum cu probiot  citat 

as vrea sa stiu daca tratamentul il administrai toate odata sau separat as vrea sa incerc si eu la copii mei ca sunt la fel cum au fost si ai tai mersi mult

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: