· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Obiceiuri , traditii si credinte > Metode de vopsit oua de Pasti
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3
subiect nou  raspunde
autor Metode de vopsit oua de Pasti     
ddelia

16.04.2007 10:59     citat 

Am incercat cu creionul cerat, nu prea mi-au iesit, in sensul ca spre sfirsitul fierberii ceara s-a topit si desenul a fost acoperit, nu de tot dar diferenta de culoare era prea mica.
Greseala a fost a mea ar fi trebuit sa le fac la rece (adica fierte inainte desenate si lasate in vopsea citeva ore bune!!) dar ma grabeam si mi-am dat seama prea tirziu!
Dar pina la inaltare o sa mai incerc si va spun daca asa merge!

sus

Denunta
ddadriana

16.04.2007 6:21     citat 

ddelia, asa functioneaza sigur: fierte, lasate sa se raceasca desenate, si vopsite la rece.
Alta metoda cu creionul cerat: Creionul cerat pus in flacarea luminarii. creionul se topeste si lasi stropi sa cada pe ou. Ies niste stropi interesanti.

sus

Denunta
ancutzica

Copii
junior: 18 ani, 3 luni
praslea: 14 ani, 7 luni

16.04.2007 6:22     citat 

nici mie nu mi-au iesit cu creionul cerat trist
Andrei a fost dezamagit ca al lui era cu model cu masinute rad

sus

Denunta
contact_50share

13.03.2014 10:53   Multumim  citat 

Nu exista date exacte despre cand s-a inceput vopsitul oualelor. Cu toate acestea, exista informatii ca sa intamplat in vechiul Egipt, Persia, Roma si China.

Se crede ca oul este un simbol al originii vietii. In Roma, cand Maria Magdalena s-a intâlnit cu impăratul ia dat o nuanta de ou rosu, simbolizand sangele lui Hristos. De atunci, a ramas traditie pentru crestini sa ofere de Pasi, oua vopsite in rosu. Ulterior, pentru aceasta zi, s-au utilizat mai multe culori, efecte si decoratiuni pentru oua.

Vezi aici cateva trucuri de vopsit oua

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: