· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alaptarea > STIMULAREA LACTATIEI II
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3
subiect nou  raspunde
autor STIMULAREA LACTATIEI II     
lidia_new

Copii
murmu=Maximilian Constantin: 10 ani, 2 luni

23.08.2009 5:15   stimularea lactatiei  citat 

dragele mele va salut.am o mare rugaminte la voi,am nascut in 13 august prin cezariana si dupa cum stiti lactatia a inceput mai tarziu spre norocul nostru la 2 zile si am trecut de pe LP la san,dar am mai intampinat o problema am sfarcurile ombilicate si il hranesc greu pe bb am facut rani care se vindeca mai greu.am noroc cu pompa de muls si asa ii dau lui bb lapte de la mine.cand se vindeca ranile il pun si la san dar dupa aceea ii mai dau si cu biberonul lapte de la mine.as vrea sa imi spuneti si mie cum pot avea mai mult lapte pt ca bb mananca tot mai mult si mi-e teama ca poate nu o sa ii ajunga intr-o zi si nu as vrea sa ajungem la LP.laptele meu il satura si altceva mai bun pt el nu exista,sau se rezolva toate cu timpul?

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 12 ani, 11 luni
alaptat, purtat, rasfatat

24.08.2009 7:00     citat 

Lidia cum ti-ai dat seama ca ai sfarcurile ombilicate?

Bebelusul trebuie sa prinda bine sanul pentru ca altfel iti apar acele rani de care vorbesti.Pentru a prinde bine sanul exista niste pozitii speciale.
Ti-ar fi de mare ajutor un sfat competent, de la cineva din domeniul medical care are informatii bune despre alaptare, sa fie alaturi de tine si sa-ti si arate.Crezi ca poti gasi unul?(s-ar putea sa stiu raspunsul!)

Pentru rani, in primul rand trebuie sa elimini cauza.Apoi, stai cu sanii la aer, aplica pe rani lanolina (o poti comanda de pe internet) sau lapte matern care inmoaie acele coji care se formeaza (cel mai bine bebelusul le poate inmuia prin supt, cu ajutorul salivei lui si a laptelui tau care ii vine in gurita).

Inainte de a pune bebe la san inceraca sa mulgi putin lapte cu pompa d emuls, astfel sfarcul e tras in afara si il poti oferi repede bebelusului pentru a-l prinde bine.
Sau aplici pe san putina gheata , un cubuletz, pentru ca mamelonul se intareste si repede il bagi in gurita lui.

Incearca sa eviti biberonul pentru ca laptele curge cu presiune si flux continuu, pe cand din san curge cu presiune mult mai mica, iar bebelusului ii place sa-i vina repede laptele, deci e posibil ca in timp sa renunte la san in favoarea biberonului.
Incearca sa-i oferi suplimentul cu lapte muls din sanii tai dar cu o cana speciala.

Daca, nu poate apuca sanul, in ultima instanta si dupa ce ai incercat mai multe posibilitati care nu au dat roade poti incerca cu aparatorile pentru san, care pe langa avantaje au si multe dezavantaje.

Tre' sa ies.

rox

sus

Denunta
Friztilica

Copii
David Andreas: 11 ani, 4 luni
Robert Gabriel: 7 ani, 7 luni
am nascut deja!

23.07.2012 11:21   Nu mai ia in greutate  citat 

Buna fetelor,
Sunt disperata, cine ma aude ca-s la aldoilea copil si-s asa de disperata poate spune ca nu este adevarat, insa da, se poate. Am un bebe de 4 luni si 2 sapatamani si nu mai stiu ce sa fac. L-am nascut cu 3.350 si acum are 6.300 aprox, problema este ca in prima luna a luat 1.200, apoi 1.100 si urmatoarelel luni cate 300 de gr. ceea ce mi se pare foarte foarte putin. Astazi tocmai am fost la medicul de familie si i-am spus, iar dansa mi-a spus ca probabil nu mai am sufucient lapte si incet ar trebui sa-i introduc si supliment, asta m-a facut sa ma bufneasca plansul, deoarece la primul copil am alaptat pana la 1 an si 4 luni, fara pic de lapte praf, si nu pot concepe ca la al doilea nu am sufucient lapte. Trebuie sa mai mentionez (nu stiu daca tot alaptatul este cauza), dar de cand ia asa de putin in greutate se trezeste si foarte des noaptea, plus ca nu mai mananca cu atata pofta, si de multe ori suge putin si apoi se joaca, are perioae si perioade.
Ce sa fac, nu vreau sa renunt sub nici o forma la san, si nici lapte praf sa=i dau, as vrea sa fac cumva sa-mi dau seama daca se satura, daca mananca suficient...
La fel trebuie sa mentionez ca-s si foarte foarte nervoasa si stresata, plus ca am imrepsia ca mereu totul e vraiste in casa si ca nu reusesc sa fac cat trebuie in casa si ca nu am timp suficient :(
Va multumesc

sus

Denunta
samy2009

19.09.2012 3:22     citat 

Pana acum cred ca ai rezolvat problema dar scriu ptr cele care nu stiu.
Laptele si spirulina ajuta foarte mult.

sus

Denunta
andrellina

22.10.2012 10:36     citat 

pentru stimularea lactatiei eu stiu asa: ceai de fenicul si anason, bebe pus la san la cerere ( laptele vine in functie de cerere), daca bebe e mic si nu stie sa traga bine, trebuie sa folosesti pompa de muls ( eu am avut una de la Tommee Tippee si a fost ok). important e si faptul ca mama trebuie sa fie odihnita si relaxata, sa se hraneasca bine si sa se hidrateze.

sus

Denunta
Aliscj

06.01.2013 10:17     citat 

Salutari mamici si noi avem probleme cu lapticul inca din spital. Eu nu am suficient lapte pt bebe si oricat am incercat cu medicamente, ceaiuri, bere fara alcool, mancaruri , tinut la san ore in sir mai mult nu este. Dupa ce am imfometat-o de cateva ori si am lasat-o sa planga la san ca nu avea papa suficienta am inceput sa ii dau supliment. Avem mese de lapte de la san dar si mese de lapte praf, una pe zi seara inainte de culcare. A fost foarte frustrant si pt mine si pt bebe ca nu avem papa suficienta si regret si ma simt vinovata ca nu am lapte ca si alte mamici dar nu vreau sa mai chinui bebelel privandu-l de mancare. Bebe are 2 luni si 3 sapt si eu inca sper sa o pot alapta mixt cat mai mult.

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 8 ani, 11 luni
Karina-Ioana: 6 ani, 8 luni

06.01.2013 11:46     citat 

Aliscj, si eu am fost in situatia ta...si stiu exact cum te simti!
de la trei saptamani am inceput sa-i dau supliment de mai multe ori pe zi dupa ce o tineam mult la san si inca plangea de foame... dar faptul ca am tinut-o mult la san ne-a ajutat foarte mult...treptat(cam pe la varsta fetitei tale ii dadeam doar seara) ca pe la 5 luni sa renunte complet la supliment si am ajuns sa o alaptez pana la 1 an si 9 luni cand am intarcat-o pentru ca deja aveam 3 luni de sarcina si pur si simplu laptele a disparut ochi peste cap ...

nu renunta sa o tii mult la san...atat cat poti...si nu te simti vinovata! faptul ca esti pe acest forum cerand o parere sau un sfat arata cat de mult vrei sa-ti alaptezi copilul si ca faci tot ce se poate!

continua sa bei ceaiuri si multe lichide, alimenteaza-te bine si bucura-te de micuta ta!

fie ca o tii la san, fie ca o hranesti cu biberonul... o tii in brate si ii oferi atata iubire cum numai mami poate sa o faca! sarut sarut sarut

sus

Denunta
Aliscj

07.01.2013 7:47     citat 

Mai nou fetita mea mananca tot mai des de la san cam din ora in ora si la fel si noaptea cand inainte noaptea dormea cate 3 ore. Oare sa fie vorba de un puseu de crestere?

sus

Denunta
CrinaN

28.05.2014 12:33     citat 

Pentru stimularea lactatiei recomand uleiul pentru stimularea lactatiei de la Weleda. Este foarte eficient! http://www.remedii-online.ro/products/u...tiei-50-ml

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: