· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alaptarea > reinstalarea lactatiei. va rog sa ma ajutati!!!!!!!!!!!!!!!!
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor reinstalarea lactatiei. va rog sa ma ajutati!!!!!!!!!!!!!!!!     
redmorena21

Copii
Maria Sofia: 7 ani, 11 luni

04.01.2012 5:47   reinstalarea lactatiei. va rog sa ma ajutati!!!!!!!!!!!!!!!!  citat 

AJUTOR FETELOR!!

In data de 16 am adus pe lume o superba fetita pe care imi propusesem dianinte sa o alaptez si nimic mai mult in ceea ce priveste alimentatia. Din pacate, dupa doua saptamani, din cauza depresiei postpartum, am pierdut laptele.Am baut ceaiuri speciale, beam si inainte, am luat Galactogil, dar din cauza acestei stupide depresii, nu mancam pentru ca nu aveam pofta de macare,plangeam tot timpul, copilul a inceput sa aiba colici, din pacate crize puternice,eram la pamant psihic vorbind. Am fost la homeopat, nici acum nu imi amintesc ce am vorbit, dar dupa consultatie, mi-am mai revenit psihic insa lapte nu a mai fost. Am inceput sa ii dau lapte formula Aptamil1, dar dupa ce mananca plange...doamna doctor pediatru mi-a spus ca plange din cauza colicilor, copilul e mai mult constipat. Mi-a luat destul de bine in greutate avand in vedere cat de mult s-a consumat noptile din cauza colicilor:am luat-o din spital cu 3250 g si dupa o luna jumate are 4700 g - adica sper ca e bine.. Si-acum dilema : de ieri seara am observat ca a inceput sa imi vina lapte. Am stors sanul usor si iese lapte iar astazi, de doua ori cand cea mica era la ora mesei a inceut sa curga lapte dintr-un san. nu mult, dar a curs. Credeti ca exista posibilitatea de a putea incepe sa alaptez din nou? Daca as incepe sa iau din nou stimulente de lactatie?acum stiu cum sa ma hranesc sa am lapte.m-am gandit sa ma mulg de doua trei ori sa arunc laptele si apoi sa incep sa ii dau lapte matern si cu completare de lapte praf. O perioada la inceput eu am mai facut asa, dar bebe refuza sanul..nu mai vrea sa traga de la san mai ales ca eu sunt nevoita sa folosesc mamelon de silicon deoarece nu am mamelon deloc.

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns, eu trag sperante sa pot alapta din nou, cat de putin, pentru ca ma simt foarte vinovata pentru ca mi-am privat copilul de hrana cea mai buna pentru el.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

04.01.2012 6:10     citat 

Nu e nevoie sa-ti arunci laptele, pune-o pur si simplu la san cand ii e foame si vezi daca suge. Inca e mica si daca o pui la san probabil suge relativ des, mai ales daca vine mai putin intai, dar punand-o la san stimulezi lactatia, nu ai nevoie de stimulente, doar daca crezi ca-ti fac bine la psihic. trag cu ochiul
Mameloanele de silicon nu se prea recomanda la noi, pentru ca impiedica bebeusul sa suga cum ar trebui. Cum adica nu ai mamelon deloc?

Ale mele aratau la prima vedere la fel, insa unul se tot retragea cand incerca Mona sa suga. Am pus-o insa la ambii sani la fel de des, si pana la urma mamelonul naravas s-a format si el si nu a mai luat-o la fuga. scot limba Dar e nevoie de rabdare, mai ales din partea ta!

Bafta!

sus

Denunta
redmorena21

Copii

04.01.2012 6:31     citat 

Mamelon de silicon mi-au dat din maternitate ca bebe nu avea de ce sa apuce si am continuat asa cat timp am alaptat pentru ca nu sunt rasarite DELOC...se confunda cu peisajul sa zica asa scot limba. cand o alaptam am mai incercat fara mamelon fals dar chiar nu avea de ce sa apuce. Si eu zic de aruncat laptele initial, pentru ca soacra-mea zicea ca paote nu mai e bun dupa ce a stat mult timp acolo fara sa fie scos si poate ii face rau...nici nu stiu ochi peste cap

sus

Denunta
anamaria01

04.01.2012 7:05     citat 

----------
redmorena21 a scris:
eu zic de aruncat laptele initial, pentru ca soacra-mea zicea ca paote nu mai e bun dupa ce a stat mult timp acolo fara sa fie scos si poate ii face rau...nici nu stiu ochi peste cap
----------

Asta e o prostie! Laptele e "viu", nu se acreste in sani...Uneori (la varste mai mari) copiii ajung sa suga si doar o data pe saptamana, sau mai rar si nu e nici o problema.

Cat despre mameloane de silicon, le-am primit si eu la inceput, dar e greu sa dezveti copilul de ele, pentru ca suge putin altfel cu ele...cel mai bine te-ar ajuta cineva care te poate sfatui concret cu privire la asezatul copilului la san. O moasa priceputa, o mama cu aceeasi problema, nu stiu..cert e ca la spital se scapa usor de tine cu mameloanele, in loc sa-si ia timp sa stea langa tine si sa te ajute de 10, 20 de ori... trist

Nu stiu unde locuiesti, poate ai in preajma Liga La Leche. Consultantele in lactatie (sau cum le zice) de acolo te pot ajuta bine si nici nu costa.

In orice caz, cum zicea si Christa, pune-o mereu la san. Poate va incepe sa suga. Daca accepta sanul, laptele se va produce.

sus

Denunta
Christa

Copii

04.01.2012 7:56     citat 

----------
redmorena21 a scris:
soacra-mea zicea ca paote nu mai e bun dupa ce a stat mult timp acolo fara sa fie scos si poate ii face rau...nici nu stiu ochi peste cap
----------

Spune-i soacrei sa suga ea intai, si daca zice ca s-a acrit in tine atunci poti sa-l arunci. nervos
Unde stai? Daca esti in tara, intre timp sunt si acolo mai multe consultante LLL sau unele in devenire.

sus

Denunta
redmorena21

Copii

04.01.2012 8:30     citat 

foarte fericit nu-i spun d'astea rad...eu sunt in romania. stiu ca sunt consultanti in lactatie, am luat legatura prin mail cu o tipa care a spus ca trebuie sa ma vada si pe mine si copilul. O sa ajun pe la ea. Pai m-am gandit eu ca n-are cum sa se strice acolo...dar na...ea a crescut doi si m-am gandit ca o stii ea mai bine. Eu cum sunt la inceput prima oara mamica..si-asa sunt speriata de bombe prostit

sus

Denunta
Christa

Copii

04.01.2012 9:49     citat 

----------
redmorena21 a scris:
foarte fericit nu-i spun d'astea rad...
----------

Atunci macar fa-ti TIE un bine si nu ii mai da ascultare la sfaturi din astea de pe vremea strabunicii. zambet

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 14 ani
V mic: 8 ani, 11 luni

04.01.2012 10:06     citat 

----------
redmorena21 a scris:
foarte fericit nu-i spun d'astea rad...
----------

Atunci macar ii poti spune ca fiind de la mama, poate sa bea si lapte batut sau iaurt, ca tot e bun rad Glumesc, m-a distrat doar ce ti-a spus soacra.
In rest, chiar daca nu ma pricep prea bine, sunt de acord cu ce ti-au spus fetele. Pune copilul la san, nu o sa stea sa moara de foame, va suge pana la urma.

sus

Denunta
mamiko

05.06.2014 8:01   Re: reinstalarea lactatiei. va rog sa ma ajutati!!!!!!!!!!!!  citat 

Exista un sistem pentru relactatie SNS de la medela
[url]
http://www.pompasan.ro/produs/1056-Sist...SNS-Medela
[/url]

dar ar trebui sa avem mai multe informatii sa stim daca ajuta intr-adevar sau nu.

----------
redmorena21 a scris:
AJUTOR FETELOR!!

In data de 16 am adus pe lume o superba fetita pe care imi propusesem dianinte sa o alaptez si nimic mai mult in ceea ce priveste alimentatia. Din pacate, dupa doua saptamani, din cauza depresiei postpartum, am pierdut laptele.Am baut ceaiuri speciale, beam si inainte, am luat Galactogil, dar din cauza acestei stupide depresii, nu mancam pentru ca nu aveam pofta de macare,plangeam tot timpul, copilul a inceput sa aiba colici, din pacate crize puternice,eram la pamant psihic vorbind. Am fost la homeopat, nici acum nu imi amintesc ce am vorbit, dar dupa consultatie, mi-am mai revenit psihic insa lapte nu a mai fost. Am inceput sa ii dau lapte formula Aptamil1, dar dupa ce mananca plange...doamna doctor pediatru mi-a spus ca plange din cauza colicilor, copilul e mai mult constipat. Mi-a luat destul de bine in greutate avand in vedere cat de mult s-a consumat noptile din cauza colicilor:am luat-o din spital cu 3250 g si dupa o luna jumate are 4700 g - adica sper ca e bine.. Si-acum dilema : de ieri seara am observat ca a inceput sa imi vina lapte. Am stors sanul usor si iese lapte iar astazi, de doua ori cand cea mica era la ora mesei a inceut sa curga lapte dintr-un san. nu mult, dar a curs. Credeti ca exista posibilitatea de a putea incepe sa alaptez din nou? Daca as incepe sa iau din nou stimulente de lactatie?acum stiu cum sa ma hranesc sa am lapte.m-am gandit sa ma mulg de doua trei ori sa arunc laptele si apoi sa incep sa ii dau lapte matern si cu completare de lapte praf. O perioada la inceput eu am mai facut asa, dar bebe refuza sanul..nu mai vrea sa traga de la san mai ales ca eu sunt nevoita sa folosesc mamelon de silicon deoarece nu am mamelon deloc.

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns, eu trag sperante sa pot alapta din nou, cat de putin, pentru ca ma simt foarte vinovata pentru ca mi-am privat copilul de hrana cea mai buna pentru el.
----------

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: