· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Totul despre BONE > Salariu bona
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4
subiect nou  raspunde
autor Salariu bona     
ana_348

Copii
M: 14 ani
D: 9 ani, 7 luni

27.08.2010 9:15     citat 

off alexxya, imi permit si eu la limita...bona 700+ mama 300+ gradi 1130...sar de 2000 ron pe luna, nu e usor, dar mai sunt 2-3 ani, apoi maia va fi mare , diana la gradi de stat sper, asa ca o sa mai reduc cheltuielile.

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 10 ani, 2 luni
Paul: 7 ani, 1 luna

27.08.2010 10:10     citat 

alexxya, super ideea cu impartitul cheltuielilor cu o alta mamica, mai ales ca asa are si puiul companie. (eu sunt pt. colectivitate foarte fericit )

sus

Denunta
omonia

14.09.2010 8:49     citat 

Cam cat costa in Bucuresti o bona de la 13-18..pt un copil de 4 ani..dar daca ar sta cu 2 copii frati? sa ii ia de la gradi sa pape copii,apoi la somn cu ei si ea in timpul asta poate sa gateasca ceva..sau sa stranga ceva prin casa?

sus

Denunta
nico1973

Copii
david: 13 ani, 11 luni
ileana: 11 ani, 9 luni

25.03.2011 10:58     citat 

1000 LEI???

sus

Denunta
happykid

05.08.2011 10:59     citat 

Eu nu as da mai mult de 1200 ron pentru o bona...de dim pana la 18...
am auzit si de bone cu 800 ron si cu 1600 ron....
depinde de buget, de zona....si de conjunctura....degeaba cere ea 1500 daca eu am numai 1200.... am o amica are bona interna cu 1400 ron...non stop si pleaca doar 2 wee pe luna..boierie..

sus

Denunta
nico1973

Copii
david: 13 ani, 11 luni
ileana: 11 ani, 9 luni

13.09.2011 6:01     citat 

avind in vedere ca in buc , o gradi particul, e 10- 15 mil , banuiesc ca asa e si salariul bonei , in bucuresti ,tot 1000- 1500 lei lunar , 8-18 , sau cum te intelegi cu ea .

sus

Denunta
Simona_Simy

26.09.2014 1:57   Atentie mamici!!  citat 

Buna fetelor...nu am stat sa citesc toate mesajele de pe aici mai ales ca am vazut postari vechi de 2 3 ani. Se tot povesteste cum sa ti iei bona, cum si cu cat sa o platesti etc. Cum spuneammai sus, prin toate mesajele astea nu stiu daca e cineva care v a si relatat cam ce a patit cu bonele...Daca nu..am sa va povestesc eu...Fetita mea are 2 si 4 luni, nascuta insa prematur la doar 6 luni..Nu am sa intru in povesti acum cat de greu a fost si este cu ea, avand in vedere ca are cateva probleme, multumsc Domnului, nu f mari dar destul cat sa necesite o atentie destul de mare in cazul ei. Revenind la bone..ei da am apelat la cunostinte care s-au dovedit intr-un final o alegere total neinspirata, asa ca am trecut la firmele specializate...asa zis..pt ca multe din ele cer o gramada de bani cam pe nimik...Atentie, nu va incredeti 100% in testele psihologice care , cica se fac la recrutarea bonei in baza de date a firmei respective, sunt niste teste facute de mantuiala...tot intuitia voastra si urmarirea indeaproape a comportamentului copilului dar, si al bonei in raport cu acesta..Din pacate eu m am lasat usor pacalita de aparente, o doamna prezentabil, nu foarte invarsta, draguta ..foarte draguta cu copilul atunci cand unii din membrii familiei erau pe acasa...Asa am picat in cursa chiar si eu care de fel sunt circuspecta mai ales cand e vb de copii, Asa ca la apropae un an de cand am tocmit-o ca bona a aprut si surpriza. Culmea e ca fetita mea nu a dat niciodata semne ca ceva ar fi ineregula..asa ca nu puneti pret 100 la 100 pe asta..ci el doar sa fie ca un semnal de alarma la un momendar..cu riscul ca ar fi cam tarziu momentul cand ati putea observa ceva schimbat in comportamentul micutului...Intorcandu ma la poveste ce vreau eu sa va spun pe scurt e ca aceasta doamna bona comunica altei persoane tot ce se intampla in casa noastra, la ce ora venim , cand plecam ce medicatie i a administrat fetei si tot asa. Va atrag atentia ca oricum ati tocmi o bona pt copilul dvs. cel mai bine e sa aveti ceva scris referitor la atributiile pe care le are fiecare din parti.Cum am aflat asta? simplu..mi am instalat pe laptopul de acasa un programel free gen recorder si ma conectam de la distanta pe PC cu ajutorul tel mobil , care desigur este un smart, si imi inchideam Laptopul pt a se salva fisierul audio int -o locatie pe internet ca sa pot sa l accesez de oriunde. Asa ascultand ore si ore de inregistrari am aflat ca nu facea apropae nimik din ce sarcini ii lasam dimineata cand plecam la serv..ba chiar am fost surprinsa sa observ ca fetita mea, care e de altfel foarte energica si destul de solicitanta, cu ea era f cuminte...ce mai eu nu cred ca am reusit in viata mea sa o las in sufragerie pe covor cu jucariile si eu sa mi vad de treaba prin casa...in schimb din inregistrare imi dadeam seama ca fetita statea majoritatea timpului in sufragerie jucandu se singura fara sa faca scandal pt asta, iar ea era ori la tel ori mai stiu eu unde..in orice caz nu cu ea...Nici nu vreau fetelor sa ma intreb ce metoda miraculoasa, cu ghilimele de rigoare, a gasit ea si eu nu...ca noi toti ne am chinuit destul l a aspectul asta si tot nu am reusit...in fine nu sunt la primul copil asa ca stiu exact cum stau treburile...cea mare nu mi a facut nici un fel de probleme in privinta asta..in schimb mezina..pot spune ca ne a pus parul pe bigudiuri clar zambet...caracter tare ca al meu..asi zice eu...zodie cu corne incapatanata ca si mine... in fine...Lasand gluma l a o parte...era f ciudat.Asa ca va atentionez ca indiferent de unde va luati bona..faceti un fel de Fisa Postului in care sa treceti neaparat confidentialitatea datelor cu caracter personal facand referire la orice aspect care v ar putea prejudicia in viitor si anume: orarul pe care il aveti cand veniti cand plecati, destinatiile in care va deplasati si mijloacele de transport pe care le folosit, tratamentele medicale pe care le efectueaza sau medicamentele pe care le administreaza copilului ..tot ce tine de intimitatea voastra ca familie...Pt ca' doamna' Bunea Mihaela Aurica a incalcat acestea cu buna stiinta ...Puneti in acea fisa chiar si modul in care veti pedepsi aceste incalacri..nu de alta..dar ca sa stie ca nu e de joca cu legea Confidentialitatii datelor personale...Si neaparat nu va lasati pacalite de bonomia acestor persoane care in fata iti zambesc dragut si in spate ..Dumnezeu stie de ce sunt in stare..Eu nu zic ca nu sunt si bone in adevaratul sens al cuvantului, dar cred ca sunt putine si nu avem toti parte de ele..asta pt ca daca firmele care fac recrutari in numele nostru prezentandu le ca fiind oameni de incredere, si ar face mai bine treaba, si ar investi in munca asta, care dupa mine e cam la negru, in fine...poate am gasi si personal treinuit cum trebuie pt asa ceva...e usor sa primesti 2, 3 10 tel pe zi cu pers care vor sa fie bone si sa le treci in 'baza de date' si apoi sa gaseti cativa fraieri care stransi cu usa de situatie le iau acasa la copil pe vb goale de fapt...ca nimeni nu ti garanteaza ca da au fost testate psihologic cum trebuie, ca da au aptitudini pt bona. etc...multi bani vor firmele astea pt aproape nimik.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: