· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > anorexie nervoasa
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor anorexie nervoasa     
eln

Copii
Maria: 14 ani, 5 luni

13.01.2007 10:30   anorexie nervoasa  citat 

Fetita mea de 7 luni, Maria, a fost diagnosticata dupa o lunga perioada cand nu prea a mancat-de prin septembrie-se pare-cu anorexie nervoasa.E foarte vioaie nu sunt probleme dar mananca putin sau chiar refuza.este sub G cu un kg. Stiti careva ceva legat despre asta?! Vreun nutritionist ?!

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 16 ani
B: 14 ani
M: 8 ani, 7 luni

13.01.2007 1:45     citat 

eln, trebuie sa recunosc ca ma intriga mesajul tau
anorexie nervoasa la un copil de sapte luni?
ai putea sa dai mai multe detalii altfel cred ca nimeni nu poate sa te ajute....
m-ar interesa in mod deosebit istoria voastra, cum ai nascut, zilele imediat nasterii, cum te raportezi fetitei, cam tot....

sus

Denunta
bria

Copii
Bria: 15 ani, 4 luni
Nicolas-Alexandru: 10 ani, 8 luni
am nascut deja!

13.01.2007 1:47     citat 

Mie mi se pare cam sinistru diagnosticul asta pt. un pui de 7 luni! Serios! Si ce daca are cu un kg. sub greutatea normala? Si Bria a fost totdeauna mult sub greutate, dar in rest era si este vioaie, vesela, cuminte....Si acum, la un an si jumatate imediat...are cam 9.500 kg.
Sfatul meu...sper sa nu te superi...nu te mai stresa, o sa isi revina! De multe ori am patit cu Bria ca eu insistam, aproape o fortam sa manance si rezultatul era un si mai mare refuz!
Pupam pe Maria sarut si sa aiba pofta maaare!

sus

Denunta
ZCLR

Copii
Lara Maria: 16 ani, 3 luni
Rebecca Andrea: 14 ani, 2 luni
Patricia Luisa: 11 ani, 7 luni
am nascut deja!

13.01.2007 3:29     citat 

buna...si Lara a noastra are 2 ani jumate si cam 10 kg, nu a mancat niciodata prea mult, dar nu cred sa fie intradevar o problema...
eu spun sa nu te distrugi degeaba...fiecare are ritmul sau de crestere
pupici

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 16 ani
B: 14 ani
M: 8 ani, 7 luni

13.01.2007 3:37     citat 

anorexie nervoasa...hmm
e una cand unui copil ii este statura minota, dar e alta cand nu stiu carui medic i-a trecut prin neuron ca un copil de 7 luni poate sa sufere de anorexie nervoasa.
e chiar foarte grav, ma intreb cat trebuie sa sufere un copil daca chiar s-a ajuns acolo
eu cred, totusi, ca-i vorba despre incompetenta medicilor
anorexia nervoasa se manifesta in subiecti in care-si masoara varsta in ani nu-n luni

sus

Denunta
Onush

13.01.2007 4:02     citat 

Nu stiu cine a dat acest diagnostic dar nu poate fi vorba de anorexie nervoasa; eventual este vorba de anorexia bebelusului care este cu totul altceva.

Anorexia nervoasa este o afectiune care apare ca urmare a dorintei de a mentine un anumit nivel de greutate, ceea ce nu se poate intampla la 7 luni.
Anorexia bebelusului este cu totul altceva si peste moment nu se poate trece decat cu foarte multa rabdare din partea ta si fara a impune copilului nici intr-un fel mancarea.
Acum ceva vreme era o mamica in forum care povestea cum bebelusul ei a ajuns sa sufere de anorexie ca urmare a supradozarii de vitamina D.
Incerc ca pe seara sa caut discutia.

sus

Denunta
lillyvds

Copii
Robert Mihai: 14 ani, 3 luni
Laura Maria: 12 ani, 3 luni

13.01.2007 5:12     citat 

Mai povestea o mamica de anorexie,am gasit si subiectul
Anorexie la 6 luni
Sora mea a nascut o fetita perfect sanatoasa,pe la 6 luni si ceva refuza sa manance,aceasta a durat cam o luna si ceva.Dr pediatra incepuse cu diagnostice care nici nu puteau fi pronuntate,cu tratamente drastice,vitamine,etc.
Insa sora mea in perioada aceea a fost la un pas de divort,tensiune acasa,o intraga telenovela...cred ca fetita a simtit toata aceasta lupta intre mama si tata,si s-a razvratit cumva.
Si ce credeti?...in momentul in care mami si tati s-au impacat,fetita si-a revenit ca prin minune,acum are 1 an si 4 luni si e o grasa si frumoasa.si nici nu i-a fost administrat tratamentul care ii fusese prescris.
Mie nu mi se pare mult 1 kg sub grafic,poate e doar ceva de moment.Nici baietelul meu nu mananca,refuza sanul,refuza biberonul,ma chinui sa manance 500 ml pe zi de lapte,mai nou a descoperit lingurita si ne descurcam cat de cat.Dar nu mi-a trecut prin cap sa fac din asta o tragedie,da...ma plang ca as vrea sa fie mai mancacios,dar daca asa e situatia,el e sanatos,vioi,adica f vioi...nu-mi fac mari probleme.
Va doresc sanatate si ...pofta buna.

sus

Denunta
daniluca

14.01.2007 12:51     citat 

Din cate stiu Anorexia Nervosa este o boala specifica adultului....americanii o striga "eating disorder" si e o boala complexa ce implica si probleme psihologice (fetele la pubertate sunt o categorie de risc)
In cazul unui bebelus poate fii vorba de cel mult anorexie si asta inseamna ca bebe nu primeste suficienti nutrienti pentru o dezvoltare corespunzatoare (sunt niste norme pentru asta) ....adica pe romaneste nu mananca suficient pentru o dezvoltare sanatoasa!
Cum spunea Onush, rabdare....orice mamica a trecut prin perioade in care bebe nu papa si se revolta....trec...si iar vin....
Inainte de a trece la masuri drastice sau tratamente ciudate de ce nu ceri parerea altui medic?

Cred ca in final asta e mesajul care o sa-l primesti aici....mergi pentru a doua opinie!

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

14.01.2007 1:17     citat 

Ei, anorexie, stai fata linistita. Fuguta la alt medic!

vezi daca te ajuta asta, e site-ul oficial pe care-l folosim ca studenti
www.nutrition.org.uk

sus

Denunta
eln

Copii
Maria: 14 ani, 5 luni

14.01.2007 11:41   anorexie nervoasa  citat 

Sunteti dragute si sunt si eu de aceeasi parere;nu poate fi vorba de anorexie nervoasa.fetia este vioaie,plina de energie-doar ca nu mananca suficient.O mai pacalesc cu jucarii cat tine si gata...fara fortare.Poate putina insistenta-dar nu pot sa o las nici de capul ei.din 50 ml de piure cu carne se satura din 50ml pire banana si mar se satura...asta este ea!Doctora mi-a zis sa-i dau 200 ml *5 mese=1 litru de macare pe zi!De unde...700 ml este media! A mancat 1 litru cand i-am administrat o saptamana peritol-si gata. Masa dureaza cam o ora -nu stiu daca este normal-dar in cazul meu nu am ce sa fac.S-a nascut la termen cu 3,5 kg ,nu a avut nici o problema de sanatate ,i-am facut toate analizele -este f. bine.Nu mai zic cati medici au vazut-o.Toti mi-au zis ca ebine si ca asta e metabolismul ei.Totusi nu cred ca e normal ca dupa 6 ore sa nu-ti fie foame.Maria nu cere de mancare.Ultimul doctor la care m-am oprit (renumit de altfel) a diagnosticat-o cu intoleranta la lactoza-in noiembrie, regim (banana cu mar copt si supa cu carne), Nan fara lactoza--se pare ca nu are asa ceva-si acum-anorexie.joi mergem la un profesor si o sa mai vedem ce se intampla. Atatia medici - tot atatea pareri contradictorii. Da-i portocala, nu-i da decat dupa un an s.a.m.d Apropo: la 7 luni ce fructe papa copiii?Inainte de "intoleranta la lactoza-fetita mea manca foarte bine masa de fructe 150 ml la biberon (mar, para, portocala, struguri, morcov) iar acum daca papa 100ml la lingurita e zi mare! Iar supa...100 maxim de piure si zeama vreo 70 si gata.atat vrea ,cum sa-i dau mai mult?Teoria cred ca ne omoara -in cazul asta-si nu practica. Doctora mi-a zis da-i un litru de mancare pe zi !Cum sa-i dau,ziceti voi?Sa fac ziua de 30 de ore?!Laptele de noapte si de dimineata il bea in general bine-180-200ml .Asta-i anorexie?Va pup ,sunteti dragute.S-a trezit bumbucul,pa!

sus

Denunta
bria

Copii
Bria: 15 ani, 4 luni
Nicolas-Alexandru: 10 ani, 8 luni
am nascut deja!

14.01.2007 12:14     citat 

Of, of! Eu in locul tau nu m-as mai duce la atatia doctori! Nu degeaba se zice ca mama e cel mai bun doctor, ea stie in orice clipa daca e ceva in neregula cu puiul ei! Poate ar trebui sa ai mai mare incredere in tine si in puiul tau! Fiecare e altfel, cu ritmul lui si cu nevoile lui...
Ca nu mananca atat cat zice regula? Si ce-i? Iar o dau exemplu pe Bria mea! Niciodata nu a mancat ca la carte! De ex. daca trebuia sa bea 200 ml. * 5 mese, era foarte bine daca bea 500-600 ml. maxim pe zi si asta pe la 3-5 luni cand era un stres ca nu mananca suficient. Avea masa de lapte la care bea doar 70-90 ml. si apoi 4--5 ore nimic si la urmatoarea masa nu recupera! Si nu cerea ea de mancare!
Fructe...eu i-am dat mere, banane, portocale.
Si despre masa care dureaza o ora si chiar peste...cunoastem...nervii mei erau prastie cand se termina, dar bine ca a trecut! Eu m-am ghidat dupa spusele unui dr. ca masa trebuie sa dureze o jumatate de ora si mesele la intervale destul de mari incat sa i se faca foame copilului.
Nu te mai stresa! O sa creasca si o sa va manace si urechile foarte fericit Asa mi s-a spus si mie in perioada aia si nu credeam...pana acum, cand chiar e asa!
sarut

sus

Denunta
kubulica2

Copii
Ana Cristina: 14 ani, 7 luni

15.01.2007 7:08     citat 

Cauta pe Forum la Comportament discutia ``Cum faceti bebeii sa manance``. Si eu am patit la fel cu fetita mea,ajunsesem sa ii dau cu seringa mancare pe pacalite,dar cu multa rabdare,fara nervi, cu multa joaca a inceput sa manance treaza si cu lingurita.Nu am crezut niciodata ca voi apuca aceasta zi si totusi fetita s-a schimbat.Eu trebuie sa recunosc si ca am fost foarte stresata.

sus

Denunta
georgi30

Copii
ana ioana: 15 ani, 5 luni

15.01.2007 11:49     citat 

Of, of, of...ma alaturi si eu celorlalte mamici...Draga mea, lasa copilasul in pace... Si mai ales pentru Dzeu, inceteaza cu masuratul, cintaritul, numaratul....ce-i tot masori mincarea atit??? Da-i cit vrea, fie ca ti se pare mult sau putin...
Din spusele atitor medici retine esentialul : ca e sanatoasa... restul...urmeaza-ti instinctul...

Dau si eu exemplul prorpiu pe care l-am tot prezentat pe aici. Ana s-a nascut la o greutate obisnuita, dar a progresat fff greu. La 6 luni avea 6 kg, la grafice de crestere era permanent in urma, cite despre copiiii din vecini...o depaseau cu 2-3 kg!!!

Sigur ca am tot dus-o pe la docotor, dar din fericire pentru noi medicul nostru pediatru este un tip poate nu la curent cu noile metode de crestere a copiilor, dar cu foarte mult simt practic, rabdare si experienta.... Am avut incredere cind mi-a spus s-o las in pace.

Acum are 1 an jumate, 10.500g, ii sfiriie calciilele cit alearga...cit depre mincare....pune farfuria cu ciorba la gura, cind nu ma misc suficient cu lingura...

Este normal sa-t faci probleme, am spus-o mereu, imaginea creata de media cu bebelusii pufosi nu este intotdeauna cea corecta si mai ales...tu maninci la fel in fiecare zi???

succes

sus

Denunta
AnaPatricia

05.01.2015 8:39   Re: anorexie nervoasa  citat 

----------
eln a scris:
Fetita mea de 7 luni, Maria, a fost diagnosticata dupa o lunga perioada cand nu prea a mancat-de prin septembrie-se pare-cu anorexie nervoasa.E foarte vioaie nu sunt probleme dar mananca putin sau chiar refuza.este sub G cu un kg. Stiti careva ceva legat despre asta?! Vreun nutritionist ?!
----------

Buna ziua,
Am o problema asemenatoare cu a dvs. V-as ruga sa imi spuneti daca fetita si-a revenit, cand, cat a durat aceasta anorexie?
La noi se manifesta de la 2 luni si jumatate. Am fost internate in spital pt hidratare. Mananca o luna bine si 2 luni refuza, iar acum la 8 luni am revenit la 6 kg.
Va multumesc

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: