· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > Nastere vaginala dupa o cezariana
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Nastere vaginala dupa o cezariana     
Cayia

Copii
V mare: 14 ani
V mic: 8 ani, 11 luni

19.04.2010 8:35   Nastere vaginala dupa o cezariana  citat 

Va rog sa-mi spuneti daca cunoasteti vreun medic din sistemul de stat, Bucuresti, care sa fie dispus sa asiste o nastere naturala vaginala, dupa o cezariana.
A nascut cineva natural dupa o prima cezariana?
In afara tarii este chiar recomandat, la noi insa nu inteleg de ce medicii nu se baga la asa ceva...
Astept sfaturi, pareri.

sus

Denunta
lucitia

am nascut deja!

19.04.2010 10:50   nasterea normala  citat 

buna seara, cayia!
am vz acum mesajul tau si am vrut sa-ti raspund pe scurt:
eu am nascut in Rom prima oara prin cezariana(ce-i drept, cezariana de urgenta), apoi la o doua sarcina am nascut natural (evident, nu in Rom, ci in Fr, unde fac cezariene doar in cazuri cu totul si cu totul exceptionale), deci se poate!! ca multi pretind in Rom ca e greu, ca nu se poate...ceea ce face nasterea naturala mai dificila dupa o cezariana este ca nu iti poate fi administrata oxitocina, adica nu-ti poate fi grabita nasterea in cazul in care dilatarea se lasa asteptata, ca sa nu forteze uterul, care se poate rupe brusc(din ce mi s-a explicat) in urma adiministrarii hormonului; asa ca, daca organismul tau nu isi pregateste singur nasterea, se apeleaza in extremis tot la cezariana
in al doilea rand, despre medici...nu stiu din propria experienta, insa am o prietena care naste in cateva sapt, la Giulesti , cu dc. Cristescu Ciprian si am inteles, ca desi a nascut prima data prin cezariana(tot cu el), acum i-a propus sa nasca natural, deci inteleg ca el este disponibil pt o asemenea varianta
sper ca ti-am fost de folos!
o nastere usoara si un bebe asa cum ti-l doresti!!!

sus

Denunta
Cayia

Copii

20.04.2010 3:59     citat 

Lucitita, iti multumesc mult pentru informatii. Mesajul tau mi-a dat ceva sperante. sarut
Te rog mult, dupa ce naste prietena ta, poti sa scrii acici doua randuri despre cum a decurs, daca a reusit....? Mi-ar fi de mare ajutor.

sus

Denunta
madalinacret

Copii
Bogdan Cristian: 15 ani, 5 luni
Casian Radu: 9 ani, 8 luni

21.04.2010 10:18     citat 

Cayia, ma mir ca nu gasesti doctor cu care sa nasti normal dupa o cezariana...iti spun asta pt. ca eu in Targu Mures DE ABIA am gasit dr.care sa vrea sa imi faca a doua cezariana! Toti ziceau ca daca au trecut minim 2 ani de la prima nastere -iar la mine sunt aproape 6!- nici nu se pune poblema de cezariana, pot sa nasc normal -vaginal-.

sus

Denunta
Cayia

Copii

22.04.2010 5:33     citat 

Sa stii ca nu ma mir. Totusi, in Bucuresti nu am gasit. De fapt, sunt si in Bucuresti, insa fac asa ceva numai la clinicile particulare unde te costa sute de milioane ca sa nasti, ori eu nu-mi permit asa ceva.
Aceiasi medici care la particular se baga la o nastere normala dupa cezariana, la stat te refuza politicos. De-asta caut un medic care sa nu fie chiar asa ahtiat dupa bani si sa faca aceasta intr-un spital de stat. ochi peste cap

sus

Denunta
Lorre

22.05.2010 3:33     citat 

cautand pe net pentru aceeasi treaba am gasit cateva nume de doctori dar vad ca aici ti-a oderit deja cineva unul de la giulesti despre care nu stiam. probabil ca sunt mai multi dar nu a ajuns informatia pe net. e niculescu de la regina maria... tocmai ce ziceai ca costa rau... este haiduc de la filantropia, am mai auzit de un dr de la Elias - Rotaru... insa toti au facut nastere naturala dupa cezariana in cazuri putine si nu o recomanda in mod curent fiind mai multa munca si mai putini bani pentru ei... tu ce ai gasit? pana la urma pe cine ai ales? si eu trebuie sa nasc pe 13 nov 2010 si mi-am ales un medic care sa imi dea ocazia sa nasc natural dupa o cezariana de la care vor fi trecut 2 ani in momentul nasterii.

sus

Denunta
maonel

28.08.2012 12:09     citat 

Hello mamici,

Sunt noua pe forum, dar am intrat pt ca sunt foarte dornica sa nasc natural dupa cezariana, pe care desigur nu am vrut-o.

Lucitia, am vazut ca prietena ta a fost indrumata sa nasca natural chiar de Dr.Cristescu, asta inseamna ca nu e adeptul cezarienei.
Vroiam sa stiu si eu putin cum a decurs, daca a nascut natural...niste informatii.
Daca ma poti ajuta, m-as bucura mult.

Keep in touch si multumesc:)

sus

Denunta
maonel

28.08.2012 12:10     citat 

Buna Lore,

Am citit despre tine ca vroiai nvdc.Ai reusit?Esti bine?
M-as bucura sa stiu despre tine ca si eu sunt itneresata f mult de asta.

Multumesc

sus

Denunta
maia12

25.02.2015 5:03     citat 

buna,
eu am mascut normal dupa cezariana in feb 2014 adica acum 1 an la spitalul filantropia in buc.
mi-am dorit foarte mult si am gasit aici un doctor bun cu experienta in afara, dr Iancu care n-a ajutat si m-a sustinut.
spre deosebire de cezariana, nasterea naturala a fost mult mai ok, refacerea mai buna si cel mai bine a fost ca am putut fi alturi de bebe imediat ce el avea nevoie de mine.
vorbim daca aveti nevoie de mai multe info.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: