· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > Cum traim cu astmul?
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Cum traim cu astmul?     
Monica_Stoian

22.04.2015 1:42   Cum traim cu astmul?  citat 

Buna ziua,

Stiu ca foarte multe persoane sufera de aceasta boala si ar avea nevoie de cat mai multe informatii legate de acest subiect, asa ca m-am gandit ca ar fi binevenit sa deschid un astfel de topic.

Ma gandeam ca fiecare sa isi impartaseasca aici experienta cu astmul. Ce parere aveti?

Principalele problem ale celor cunoscuti:
- ce medicamente sunt compensate? si cat?
- la ce medici mergeti? spital/clinica/specialitate/nume
- cum derulati igiena casei/vietii pt o viata mai buna
- restaurante de nefumatori? unde putem iesi? sunt unele cu spatiu pt nefumatori, dar sunt prost amenajate si fumul vine si...iarna e viata mai grea.

Sper sa dezvoltam subiectul in asa fel incat sa fie util persoanelor cu astfel de problem.

Multumesc!

sus

Denunta
DavidLacramioara

30.04.2015 9:34     citat 

Si eu am avut astm, am fost diagnosticata cu astm bronsic provocat de o bronsita nedescoperita de medicul de familie si de o nenorocita de aspirina. Am fost indopata cu ketotifen si aerosoli cu cortizon, am mers in fiecare an la mare, iarna faceam schi si evitam pe cat posibil sa racesc si sa intru in contact cu substantele la care sunt alergic. Pana la urma m-am vindecat pentru ca am descoperit un medic alergolog foarte bun, Dr. Adriana Tudose, de la Provita si am un sistem imunitar puternic insa am ramas alergica la anumite feluri de polen, la praful de creta si altele.

Oricum, nu doresc nimanui sa aiba astm :(.

sus

Denunta
markolino

27.07.2015 12:47     citat 

Se poate vindeca in intregime astmul. Si eu am o vecina care a scapat in totalitate.

sus

Denunta
raulescu

28.08.2015 12:35     citat 

Sunt sprayuri care ajuta la vindecarea acestei afectiuni. Si curele in salina pot sa fie benefice.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: