· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Casnicie, familie > soacra mea, o vipera
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor soacra mea, o vipera     
butterfly0000

24.11.2014 3:53   soacra mea, o vipera  citat 

Buna,

Am nevoie de sfaturi.
Eu si iubitul meu suntem impreuna din 2009, zambet in octombrie 2013 m-am mutat la el, locuiam impreuna cu soacra. Precizez ca soacra nu era de acord cu relatia noastra.Am locuit acolo pana in august 2014, si in toata aceasta perioada soacra imi reprosa ca nu il merit pe fiu ei, ca sunt urata, ca de ce ma duc mereu la mama ( locuia la o strada , era singura cu un nepot de 12 ani) .
Cat am locuit acolo eram separat cu mancarea, dar eu si iubitul plateam tot ce insemna utilitati.
In august el pleaca pentru o luna in Franta, in timpul asta eu si soacra discutii, pana cand imi zice " de ce nu ramai la maica ta, ca tot te duci mereu? Pleaca, lasa_ma linistita, nu ma mai infierbanta. Eu am plecat, el a venit acasa, a zis ca nu o poate lasa singura pe soacra. Dupa un timp imi zice ca bine, vine si sta cu mine la mama Dupa 2 saptamani, soacra zice, adu-o mamica acasa, ca nu-i mai zic nimic. El ce zice, hai acasa, eu m-am infuriat si am zis ca nuuu. De 1_2 saptamani tot zice, " vino acasa si daca iti mai zice mama ceva, plecam la mama ta si nu ne mai intoarcem". Imi e greu sa rup relatia cu el, parca m-as intoarce, parca nu.
Tot timpul el m-a aparat in fata soacrei.
Nu stiu ce sa fac, nu stiu daca ma pot intoarce acolo. Voi ce parere aveti?

sus

Denunta
daria1988

07.04.2015 10:40     citat 

Atata timp cat iti demonstreaza care e locul tau si care e al ei da merita o sansa

sus

Denunta
margaritar

am nascut deja!

20.09.2015 12:06     citat 

Draga Butterfly, cazurile de neintelegeri intre soacra si nora sunt frecvente; cred ca cel mai adesea apar din orgoliu si un fel de posesivitate. Mamelor de baieti le vine uneori atat de greu sa accepte ca o alta femeie ii este alaturi si il iubeste, incat recurge la rautati indreptate spre nora. Sa nu uitam nici o clipa deci, ca la baza atitudinii rautacioase a soacrei exista o suferinta cumva exacerbata. Si gandind astfel, poate reusim mai usor sa o intelegem si sa o acceptam/toleram, fara a intoarce vorbe grele catre aceasta.
Apoi, e de discutat si de analizat aceasta neputinta a copilului (fiului/fiicei) de a-si lasa mama singura si a-si construi propria familie. Aceasta atitudine e de asemeni nesanatoasa si impiedica formarea unei noi familii. Parasirea cuibului este o lectie ce se doreste a fi invatata atat de catre copilul care isi deschide aripile, cat si de parintii care trebuie sa invete sa se adapteze la acaesta situatie noua.
In acest sens, este de dorit ca tinerii sa discute aceste aspecte si sa ia aceasta hotarare, chiar daca la inceput e cumva dureros. Ei au nevoie de timp petrecut impreuna fara implicarea parintilor permanent.
Pe de alta parte, nu stiu daca am inteles bine, dar cred ca nu sunteti casatoriti religios. Este de dorit sa faceti acest pas, stiut fiind faptul ca taina cununiei aduce cu sine multa putere si binecuvantare noii familii.
Poate ar mai fi de spus multe dar ma limitez aici. Imi poti scrie si in privat...
Doamne ajuta!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: