· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > La cumparaturi >Prin magazine > Cadoul la prima vizita la nou-nascut
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Cadoul la prima vizita la nou-nascut     
mucrom

09.04.2008 2:08   Cadoul la prima vizita la nou-nascut  citat 

O buna prietena a dat nastere unei fetite si normal ca va trebui sa o vizitez. Exista ceva traditional ce trebuie dus unui nou-nascut la prima vizita? Cum stam cu obiceiurile in astfel de caz?

sus

Denunta
nelly2007

Copii
Cosmin-Stefan: 11 ani, 11 luni
Ariana-Ioana: 8 ani

09.04.2008 2:41     citat 

la mine cand au venit prietenii, mi-au adus hainute, jucarii si bani...si asa am facut si eu cand m-am dus in vizita la un nou-nascut...daca stii ca prietena ta ar avea nevoie de ceva anume, ii poti lua...

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

09.04.2008 9:24     citat 

Nu te du pe nepusa-masa, stai putin, nu da sfaturi, du o oala de mancare si ofera-te sa veghezi copilul pana face mama un dus/mananca/se schimba/merge la wc (astea-s privilegii).
daca ti se ofera o cafea, ofera-te sa faci tu, poate vezi si niste vase murdare si-ti faci mila de ele. Inainte de a vizita, suna/trimite un sms (poate dorm) sa vezi daca tot mai e ok sa vii si daca n-are nevoie de ceva de la magazin.
daca tii neaparat sa iei haine, nu lua roz, nu lua de nou nascut, toata lumea are aceeasi idee, ia ceva pentru iarna viitoare (da calculeaza cat o sa aiba fetita atunci, nu fa ca frati-miu, geaca de nou nascut).
Mi-am mai adus aminte ceva: nu te du daca esti racita si nu presupune ca-i ok sa iei copilul in brate sau sa-l pupi, intreaba intai.

sus

Denunta
nelly2007

Copii
Cosmin-Stefan: 11 ani, 11 luni
Ariana-Ioana: 8 ani

09.04.2008 9:52     citat 

foarte bune sfaturi...cred ca toti cei care au venit la mine in vizita cand am nascut au vorbit cu tine, roxana zambet

sus

Denunta
ramona79

Copii
Raisa Georgiana: 12 ani, 4 luni
Denis Gabriel: 10 ani, 2 luni

09.04.2008 11:19     citat 

----------
nelly2007 a scris:
foarte bune sfaturi...cred ca toti cei care au venit la mine in vizita cand am nascut au vorbit cu tine, roxana zambet
----------

eu cred ca toti care au venit la mine in vizita (cu exceptia mamei si nasei mele) ar fi trebuit sa vorbeasca cu tine Roxana rad rad

asculta sfatul Roxanei.....eu cand auzeam de "musafiri" imi venea sa ma dau cu capul de gratii, oricat de binevoitori erau ei....vorbeau tare, indesau bani prin hainele copilului, intrau incaltati in camera copilului....
nasa mea a venit la mine pentru cateva zile, vreau sa zic ca eu nu tineam copilul decat cat alaptam, in rest ea il schimba, ea o spala, ea o tinea in brate.....facea piata, ce mai o tipa extraordinara care stia exact ce am eu nevoie , desi mereu incercam sa imi fac singura treaba
ma simteam prost dar ea mereu imi zicea du-te fa un dus, dormi , ca ai sa tot stai cu ea......pe unde trecea lasa o ordine si o curatenie asta cu toate ca era venita cu fetita ei de 5 ani.....cat au stat la mine nici nu le-am simtit, mi-a parut tare rau cand a plecat.....

a si cu hainutele am patit-o si eu rochite de vara care i-ar fi venit iarna si haine groase care ii vor veni abia la vara prostit ,
hainute de nou nascut cred ca a tot primit, pana pe la 6 luni eu zic ca are destule, poti sa-i cumperi de la 6 luni in sus, pana la 1 an jumate chiar 2 trag cu ochiul

sus

Denunta
elmi

Copii
David: 14 ani, 3 luni
Edina: 12 ani, 2 luni

10.04.2008 6:58     citat 

foarte fericit ...si nu uita ca la un nou nascut vizitele scurte sunt cele mai placute scot limba

sus

Denunta
rdolyy

Copii
EDUARD-MIHAI - O minune de copil.
12 ani, 9 luni

10.04.2008 9:00     citat 

----------
roxana5 a scris:
Nu te du pe nepusa-masa, stai putin, nu da sfaturi, du o oala de mancare si ofera-te sa veghezi copilul pana face mama un dus/mananca/se schimba/merge la wc (astea-s privilegii).
daca ti se ofera o cafea, ofera-te sa faci tu, poate vezi si niste vase murdare si-ti faci mila de ele. Inainte de a vizita, suna/trimite un sms (poate dorm) sa vezi daca tot mai e ok sa vii si daca n-are nevoie de ceva de la magazin.
daca tii neaparat sa iei haine, nu lua roz, nu lua de nou nascut, toata lumea are aceeasi idee, ia ceva pentru iarna viitoare (da calculeaza cat o sa aiba fetita atunci, nu fa ca frati-miu, geaca de nou nascut).
Mi-am mai adus aminte ceva: nu te du daca esti racita si nu presupune ca-i ok sa iei copilul in brate sau sa-l pupi, intreaba intai.
----------

rad super tare,eu am fost in situatia asta,o luna de zile nici eu nici omu n-am mancat nimic,a venit soacra si a adus un pui fript,am asteptat pana au iesit pe usa si ne-am napustit pe el si l-am devorat intr-o secunda,cam atat am mancat intr-o luna,.
-in rest n-am avut parte de niciun ajutor,toti s-au dat loviti si speriati.
-tura viitoare le fac tabel sa vina cu randu,unu sa gateasca,unu sa faca curat,piata,sa scoata copilul la plimbare rad prostit prostit

sus

Denunta
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica

10.04.2008 9:06     citat 

rad rad rad
Mai, ce m-ai facut sa rad, vizualizez perfect scena hultanilor! rad

Roxana, ce tare ai fost cu ideile astea!!! Ar trebui scoase la imprimanta si puse pe usa fiecarei case in care sunt nou-nascuti!

sus

Denunta
DJ

Copii
Ionut-Horia: 12 ani, 4 luni
Ida Maria: 8 ani, 11 luni

10.04.2008 9:38     citat 

Fetele te-au sfatuit foarte bine. As veni doar cu o idee: ii poti duce un pachet de pampers, intrebi inainte la telefon ce foloseste ca sa fii sigura ca e OK. Noi la botez am primit 4 pachete si au fost foarte bine venite.

sus

Denunta
stefily

Copii
Stefania-Claudia - Minunea mea!
12 ani, 11 luni
Filip Constantin: 7 ani, 7 luni
am nascut deja!

06.02.2009 2:14     citat 

DJ zice bine.
Am primit si noi pampers si ne-au prins foarte bine!Si l-a randul meu am dus un pachet.Poate fi si mai mic, daca mai vrei sa duci si altceva. Eu am mai dus unei cunostinte lapte praf. Stiam ca nu alapteaza si am sunat sa intreb ce lapte da bebitzei.
Si daca vrei sa duci si hainute du marimi mai mari!
Si apropo de mancare ce m-am distrat cand mi-a venit nasa cu un pui!
(nepregatit). Bine ca era mama la mine si l-a facut ea, ca de nu cred ca si dupa o jumatate de an mai era in congelator!

sus

Denunta
vioelena

06.02.2009 10:34     citat 

Bravo, Roxana!!! Tin minte ca atunci cand am nascut nu aveam nici un chef de primit musafiri...simteam ca mi se scoala parul in cap cand auzeam ca suna telefonul sau imi spunea sotul "iubito, vezi ca vine cutare...."...cel putin in primele zile..ca dupa aceea a fost ok...nu stiu de ce lumea vrea sa vina exact in primele zile dupa ce ajungi acasa...la mine au venit exact din ziua in care am iesit din spital prostit. Nu stiu cum ati fost voi fetelor imediat dupa nastere, dar eu eram tare nervoasa, ma dureau toate alea....si multe altele...
Buna ideea cu ajutatul la curatenie sau sa duci ceva de mancare...la noi a venit sora sotului cu familia ei in prima zi si ridicau din spranceana ca nu aveam si noi niste pregatiri pentru ei...voiau prajiturele, suc....uffff...dar cui ii mai ardea de cumparat asa ceva? Mai bine ar fi venit ei cu ceva de mancare pentru noi zambet
Fetele au dreptate, te poti duce cu hainute mai maricele....peste 6 luni, ii vor prinde tare bine.
Si ceva pentru mami; o prajiturica, ceva ce stii ca ii place sa manance...cand a venit in vizita una dintre prietenele mele mi-a adus multe "rontaieli" (chiar aveam pofta de asa ceva atunci): fistic, ciocolata alba, biscuitei...stia ca alaptez si s-a adaptat..

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 3 luni
cea mica: 8 ani, 7 luni

15.02.2009 5:49     citat 

f bune sfaturile de la roxana. si la mine s-au napustit musafirii din prima zi cand am venit acasa, eu eram atat de obosita ca plangeam zilnic.fiindca trebuia sa fac ordine in casa inainte sa vina ei, fiindca as fi vrut sa dorm langa micuta mea nu sa le tin lor companie, fiindca, fiindca, fiindca, nu mai plecau si erau toti calare pe mine in jurul bebelusei. trist am primit prajituri (ca cica asa ar fi obiceiul) dar prea multe...ce mi-a placut ca am primit: suc, fructe, pampersi. am primit si hainute pt fata, care i-au fost bune mai tarziu dar au fost bine alese, adica body-uri, strampeni, dinastea care se pot purta in orice anotimp. mai tarziu am primit si haine care nu s-au potrivit deloc deloc, de ex la 4 luni a primit fiica-mea o salopeta groasa de iarna care ii va fi buna cam cand va implini 2 ani adica VARA. si altele de genu. daca nu te pricepi sa alegi haine pt bebei, mai bine cumperi un prosop de baie, o paturica draguta, bavetici, chestii dinastea care se potrivesc cam la orice varsta.daca nu poti duce mancare gatita e bine sa duci o sticla de suc, fructe, niste prajiturele, iaurturi, prind f bine pt mamica.eu chiar as recomanda sa primeasca si mamica ceva pt ea, doar pt ea dupa ce naste foarte fericit

sus

Denunta
scamp

19.06.2016 7:01   Haine bebelusi de la Scamp Bebe  citat 

Cumpara online haine pentru copii, bebelusi si nou nascuti de la Scamp Bebe.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: