· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > Ce apa plata folositi pentru laptic?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
subiect nou  raspunde
autor Ce apa plata folositi pentru laptic?     
Cristache77

Copii
Cristiana Alesia: 8 ani, 2 luni

25.04.2011 11:07     citat 

Pe cine tine buzunarul,Humana Baby Wasser zambet .Pana dau faliment,din asta cumpar foarte fericit

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani

25.04.2011 11:40     citat 

----------
Cristache77 a scris:
Pe cine tine buzunarul,Humana Baby Wasser zambet .Pana dau faliment,din asta cumpar rad
----------

Eu as da banii pe ceva cu mai mult sens decat Humana Baby Wasser, careia ii platesti doar numele, dar ma rog, fiecare cu ce-l tine buzunarul. scot limba

sus

Denunta
Cristache77

Copii
Cristiana Alesia: 8 ani, 2 luni

26.04.2011 12:29     citat 

----------
Christa a scris:
----------
Cristache77 a scris:
Pe cine tine buzunarul,Humana Baby Wasser zambet .Pana dau faliment,din asta cumpar foarte fericit
----------

Eu as da banii pe ceva cu mai mult sens decat Humana Baby Wasser, careia ii platesti doar numele, dar ma rog, fiecare cu ce-l tine buzunarul. scot limba
----------

Pai cam asta e apa cea mai neutra din punct de vedere al mineralelor,etc,nu prea vad alt corespondent,cel putin la noi in RO

sus

Denunta
mamadematei

Copii
Matei: 13 ani, 4 luni
Tudor: 9 ani, 8 luni

03.05.2011 6:54     citat 

Izvorul minunilor (analizata de pediatra mea la laborator si declarata ok) si nu o fierbeam (povestea noastra e de acum patru ani, cand mai beam cu biberonul) si pe care o bem si acum cand suntem la gradi.

sus

Denunta
bebemyc

Copii
Cristian : 13 ani, 3 luni
Elena, Alin si Andrei - tripleti
9 ani, 2 luni
Andrada: 15 ani, 2 luni

25.05.2011 4:58     citat 

noi folosim apa fiarta

sus

Denunta
happyastrid

Copii
Nichita: 13 ani, 4 luni
ariadna: 8 ani, 10 luni
matei

17.04.2013 4:21   am schimbat marca  citat 

Apa plata Devin, de cand exista si pe piata romaneasca. Este indicata pentru alimentatia bebelusilor si NU trebuie fiarta.
Aici am gasit ceva informatii despre unde se gaseste http://www.edrinks.ro/.
Cand piticul meu era foarte mic nu se gasea la noi si foloseam Izvorul, dar am inteles de la pediatra ca asta este mai sigura acum.

sus

Denunta
irinucav

Copii
Luca
Robert

18.04.2013 5:18   tot DEVIN  citat 

si noi tot apa Devin bem (toata familia). motivul: este microbiologic pura, iar izvorul de unde provine se afla intr-o zona protejata ecologic. mi se pare buna la gust si calda (la temp camerei. am intalnit ape care daca nu erau consumate de la frigider nu aveau gust bun).

intr-adevar este buna si pt bebei intrucat are un continut scazut de minerale.

sus

Denunta
mamadematei

Copii
Matei: 13 ani, 4 luni
Tudor: 9 ani, 8 luni

24.04.2013 3:09   este si in Romania  citat 

Despre Devin stiu si eu ca se foloseste pentru biberon. Cand Matei era atat de mic, nu exista in Romania si ne-o aducea din cand in cand un prieten din Giurgiu care o cumpara de la Ruse. dar era destul de complicat si foloseam si Izvorul.
Acum bem Devin de preferinta pentru ca este si al noi si pentru ca am petrecut si o vacanta minunata in statiunea Devin, in muntii Rodopi, de unde provine apa si am avut ocazia sa o bem si de la "mama ei".
Surorii mele, pediatra i-a recomandat pentru bebelus Devin si pentru laptele praf si pentru baut simpla, pentru hidratare, pentru ca bebelusa refuza ceaiul cu obstinatie si, asa cum stim cu totii laptele (care este un aliment!) nu este suficient pentru hidratarea copilului mai mare de 3 luni.

sus

Denunta
gena79

23.08.2016 12:47     citat 

Pentru copii este recomandata apa plata slab mineralizata; in ultima vreme am auzit ca apar tot mai multe probleme ale rinichilor la copii foarte mici. Eu am ales apa Calipso tocmai pentru acest motiv ca este slab mineralizata si in plus este si apa de izvor de mare adancime. Daca folosesti apa plata pentru a prepara laptele lui bebe atunci nu mai este necesara fierberea, ci doar incalzirea. Prin fierbere nu faci altceva decat sa cresti concentratia in saruri minerale

sus

Denunta
irinucav

Copii
Luca
Robert

08.11.2016 6:27   dus la analiza  citat 

Si eu cred ca prin fierbere apa plata nu se face mai "buna", ci din contra. Eu de fiecare data, la fiecare coil, cand am inceput sa le pun apa plata pentru laptic sau chiar pdoar petnru hidratare, am dus o marca de apa care in anul respectiv era recomandata de pediatra la analize la laborator si abia apoi m-am hotarat sa le-o dau. Pentru cel mare a fost Izvorul minunilor, pentru cel mic Devin.

sus

Denunta
meprincipessa

26.06.2017 7:51     citat 

Eu am folosit Aquatique si Calipso, fara fierbere, doar putin incalzita. Doar apa de la robinet se fierbe, apa plata se foloseste ca atare.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: