· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Igiena > Scutece refolosibile (lavabile)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4
subiect nou  raspunde
Ai considera sa incerci scutecele refolosibile?
le folosesc deja, si-mi plac
27%
 27%  [ 3 ]
da, sunt curioasa
18%
 18%  [ 2 ]
nu ma intereseaza, imi plac scutecele de unica folosinta
54%
 54%  [ 6 ]
voturi totale : 11

autor Scutece refolosibile (lavabile)     
luura

18.01.2010 6:21     citat 

Salutare

La mine ambele fete au avut mainile foarte reci in timpul noptii... prima cu scutece de unica folosinta, a doua cu lavabile. La a doua am "remediat" problema invelind-o mai bine, pentru ca ei ii place mai cald. Deci invelita bine si cu scutece lavabile a fost ok. N-am observat sa fie vreo legatura directa intre scutec si raceala mainilor insa n-am folosit niciodata scutece din panza pe timpul noptii, ci numai din celuloza / bambus/ bumbac, cu chilot de protectie pe deasupra. Patrate din panza am folosit la nou-nascut, pentru ca celelalte mi se pareau prea mari, dar n-am fost extra-incantata.

Laura

PS. Eu stiu adulti care au tot timpul fundul rece si nu-i deranjeaza trag cu ochiul

sus

Denunta
JoannaV

Copii
Andreas - Our little sunshine
10 ani, 4 luni

18.01.2010 8:15     citat 

Cred ca se cere o corectura: prin 'panza" intelegeam scutec lavabil, fie el din bumbac, polistiren, sau alt material. Am folosit scutec cu buzunar, umplut cu doua absorbante speciale, scutecul avand un strat de fleece catre exterior, care da senzatia de uscat. Cu toate acestea, s-a simtit rece, chiar daca a fost imbracat si invelit ca si altadata. Nu am incercat inca scutecele din lana, despre care am auzit ca sunt excelente pentru noapte, dar nu stiu ce fel de absorbante as putea folosi la ele.

Nu stiu daca pe el in deranjeaza sau nu sa aiba rece la fund, pt ca dormea dus, dar mi-e teama sa nu raceasca la rinichi sau vezica.

sus

Denunta
luura

18.01.2010 10:57     citat 

Joanna, exista variante de chiloti din material absorbant, prinsi cu capse sau scai, peste care se pot pune invelitori de lana sau chiar din plastic. Nu stiu daca pot sa dau nume... eu folosesc popolini noaptea, mi se par cei mai siguri iar uneori mai pun protectie bummis in loc de cea popolini.
Personal, nu cred ca poate raci din cauza scutecelor. Mie mi-e mai degraba teama de o infectie urinara daca nu sunt bine spalate si de aceea le mai spal la 90 de grade din cand in cand.

sus

Denunta
wrapmama

19.01.2010 10:37     citat 

S eu am folosit chilotei protectie de lana foarte mult timp. Sunt foarte bune, pentru ca lasa pielea sa aeriseasca mai bine decat chiloteii protectie din PUL.
Sub ele se pot folosi scutece tip pantalonas sau prefold.

Le cunosc pe cele folosite de tine, Ioanna, am avut si eu vreo 3 bucati, dar nu am fost foarte incantata de ele. Cu toate ca pretul scutecelor Fuzzi Bunz e mai ridicat, au fost multe scurgeri, mai multe decat cu alte marci. Dar cred ca aceasta tine si de constitutia copilului. Nu le-am folosit pentru noapte de loc din aceasta cauza.

Daca copilul e invelit bine, nu cred ca ar putea raci din cauza scutecelor. Macar eu nu-am avut astfel de experienta, si nici cu infectii n-am avut probleme, cu toate ca de obicei spal scutecele la 50 de grade.

sus

Denunta
Ecomami

Copii
D: 9 ani, 4 luni

15.02.2011 10:51     citat 

Si noi folosim scutece lavabile si suntem foarte incantati.
Am incercat multe tipuri de scutece de toate felurile, dar preferatele noastre raman Pop-In.
Totusi, am remarcat ca fiecare mamica are preferintele ei. Tine de constitutia bebelusului, dar si daca este fata sau baiat. La anumite scutece poti chiar sa reglezi insertul mai in fata sau la mijloc.
De fapt, la fel de intampla si la scutecele de unica folosinta - unele marci iti plac, iar pe altele nu le poti suferi zambet

sus

bebemyc

Copii
Cristian : 13 ani
Elena, Alin si Andrei - tripleti
8 ani, 11 luni
Andrada: 14 ani, 10 luni

27.05.2011 9:35     citat 

probabil ca din comoditate inclin sa spun ca prefer scutecele de unica folosinta. desi implica un cost mai mare, nu as avea timp sa spal dupa 3 bebelusi.

sus

Denunta
mamaro80

Copii
elena: 19 ani, 9 luni
liuba: 17 ani, 1 luna
doina: 8 ani, 9 luni

05.06.2011 1:19     citat 

scutecele refolosibile este un subiect la care as vorbi si vorbi,eu le ador,le folosim de la 6 luni si sunt multumita,am de toate tipurile dar le prefer mai mult pe cele cu chilotei de protectie,am cautat mult in internet informatii prima ca sa le cumpar,cautam ceva pentru ca bebelusa mea avea mai tot timpul fundul rosu si nu mai stiam ce sa fac ,am folosit tot felul de creme si prafuri si tot ce vrei dar nimic...dar asta a fost solutia -scutecele refolosibile,sa stiti ca am atras foarte multe mamici de partea acestor scutece,eu apropo mi leam facut singurica si le fac si pentru alti bebei frumosi ,sunt din moldova si pe la noi inca nu au ajuns asa ca in romania,dar mamicile sunt foarte receptive si incintate de aceasta noutate,clar ca mai sunt si mamici care pentru comoditate sau din alte motiv e nu le accepta dar oricum pentru binele copilului si pentru buzunar si mediu cred ca merita efortul.la inceput aveam multe dubii dar au trecut repede cind am inceput sa le folosim cu intensitate,de fund rosu nici pomina...

sus

Denunta
markolinoobebemic

14.11.2011 10:17   buna la totate mamicile de pe acest formu  citat 

referitor la acest subiect am devenit si eu mai interesata in ultima perioada deoarece nu mai fac fata cu buzunaru pt procurarea scutecelor, (sunt ink studenta) de aceea as dori foarte mult daca se poate si nu va mai aveti nevoie sa cumpar de la careva scutece lavabile pt puisoru meu. astept un rasp zambet

sus

Denunta
mamaro80

Copii
elena: 19 ani, 9 luni
liuba: 17 ani, 1 luna
doina: 8 ani, 9 luni

15.11.2011 12:37   Re: buna la totate mamicile de pe acest formu  citat 

----------
markolinoobebemic a scris:
referitor la acest subiect am devenit si eu mai interesata in ultima perioada deoarece nu mai fac fata cu buzunaru pt procurarea scutecelor, (sunt ink studenta) de aceea as dori foarte mult daca se poate si nu va mai aveti nevoie sa cumpar de la careva scutece lavabile pt puisoru meu. astept un rasp zambet
----------

buna,de cite scutece ai nevoie???

sus

Denunta
scutecila

14.01.2013 9:27   scutece refolosibile  citat 

Buna, eu de curand am luat mai multe scutece refolosibile pentru baietelul meu si sunt destul de multumita; singura pb. ar fi ca abia dupa 5-6 luni pot fi folosite cu succes pentru ca pana in 5-6 luni copilul era prea mic pentru ele.
In fine, am luat prea multe si restul le vand, daca va intereseaza http://scutecele.wordpress.com

sus

Denunta
floramy

20.03.2013 1:43     citat 

si noi folosim scutece textile lavabile cu buzunar, AlvaBaby. Insa multe prietene de-ale mele nici nu vor sa auda decat de "pampersi"...

sus

Denunta
carmenbelean

23.05.2018 11:33     citat 

Am început în urmă cu o lună testarea scutecelor Lupilu și suntem mulțumiți. Am avut nopți uscate și liniștite. Scutecele pot concura cu succes cu alte branduri. Un plus este și că au un design atrăgător. Mărimea corespunde.
#lupilu #familiasuntemnoi #buzzlupilu

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: